more_horiz
Wiadomości

Kreml obwinia stronę ukraińską o zniszczenie tamy. Żaryn: rosyjski system dezinformacji

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 18:05
Kreml zrzuca winę za zniszczenie tamy na Dnieprze na stronę ukraińską - napisał na Twitterze we wtorek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Rosja od początku napaści stara się uniknąć wizerunku agresora - ocenił.
Zapora w Nowej Kachowce tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona
Zapora w Nowej Kachowce tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczonaFoto: PAP/EPA/OFFICIAL CHANNEL PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKIY HANDOU

Władze Ukrainy poinformowały we wtorek, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci".

Jak zaznaczył zaznaczył w InfoAlercie Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w kancelarii premiera "Rosyjska propaganda fałszywie oskarża Ukrainę o zniszczenie tamy na Dnieprze".

Rosyjski system dezinformacji

"Bez zaskoczenia - rosyjski system propagandy, w tym zwłaszcza jej strategiczny poziom np. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i kontrolowane przez kremlowski reżim media, zrzucają winę za zniszczenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na stronę ukraińską" - ocenił minister w KPRM.

W ocenie Żaryna odwracanie pojęć, zakłamywanie własnego sprawstwa zniszczeń, rozmywanie odpowiedzialności za zbrodnie i działania wymierzone w cywilów - to typowa taktyka stosowana przez rosyjski system dezinformacji.

"Rosja od początku inwazji przeciwko Ukrainie stara się uniknąć wizerunku agresora" - zaznaczył we wpisach.

Operacje propagandowe przeciwko Ukrainie i Zachodowi

Według zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych wysadzenie tamy oraz możliwe skutki - powodzie, kryzys humanitarny, zagrożenie epidemiologiczne - będą wykorzystywane przez rosyjskie służby do dalszych operacji propagandowych przeciwko Ukrainie i Zachodowi.

We wtorek mija 468. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

Czytaj także:

IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także