Zachodni sprzęt w rosyjskiej armii? "Wypracowali system pozyskiwania podzespołów objętych sankcjami"

Ukraiński portal Militarny informuje, że "Rosja wypracowała system pozyskiwania zachodnich podzespołów objętych sankcjami, wykorzystując w tym celu kraje trzecie i omijając w ten sposób ograniczenia handlowe". Dlatego też - jak czytamy - zdarza się, że rosyjskie uzbrojenie ma elementy pochodzące m.in z USA.

2023-07-04, 16:35

Zachodni sprzęt w rosyjskiej armii? "Wypracowali system pozyskiwania podzespołów objętych sankcjami"
Sprowadzone z Zachodu elementy wykorzystywano m.in. w pociskach Iskander. Foto: Schutterstock

"W rosyjskim uzbrojeniu wykorzystywanym podczas wojny z Ukrainą zidentyfikowano 1057 zachodnich podzespołów; komponenty te pochodziły głównie z USA" - ujawnił we wtorek ukraiński portal Militarny, powołując się na dane z raportu grupy eksperckiej Jermak-McFaul.

"Moskwa wypracowała system pozyskiwania zachodnich podzespołów objętych sankcjami, wykorzystując w tym celu kraje trzecie i omijając w ten sposób ograniczenia handlowe. Komponenty do produkcji broni trafiają do Rosji głównie przez Chiny, ale niewielka część dostaw jest realizowana również przez państwa UE, Koreę Południową, Wietnam i Turcję. W 2022 roku Kreml nabył tą drogą zagraniczne podzespoły o wartości około 2,9 mld dolarów" - czytamy na łamach serwisu.

Wykorzystywane w pociskach i czołgach

Jak poinformowano, komponenty takie jak mikroprocesory czy tranzystory są używane do produkcji m.in. pocisków rakietowych Iskander-K i Kalibr, zmodernizowanych czołgów T-72, pojazdów opancerzonych, dział artyleryjskich i śmigłowców. Większość części składowych to produkty amerykańskich firm Analog Devices, Texas Instruments, Microchip Technology, Intel Corporation i AMD, niemieckiej Infineon Technologies oraz południowokoreańskiego Samsunga.

Również we wtorek agencja UNIAN powiadomiła za analizą ukraińskiej organizacji pozarządowej NAKO, że w wykorzystywanych przez rosyjskie wojska dronach kamikadze produkcji irańskiej, takich jak Shahed-136, odnaleziono podzespoły wyprodukowane przez 14 firm ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Szwajcarii. Wśród wytwórców tych komponentów są m.in. Texas Instruments, Hitec USA Group i japońska Murata Manufacturing.

REKLAMA

Firmy stworzone, by omijać sankcje

Doniesienia o nielegalnym stosowaniu przez Rosję i Iran zachodnich podzespołów do produkcji uzbrojenia pojawiają się niemal od początku agresji Kremla na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku.

Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie komponenty elektroniczne. Dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji i zarejestrowanych m.in. w Turcji, Chinach oraz Hongkongu - informował w styczniu 2023 roku niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

Jermak-McFaul to międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pracujących nad wdrożeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Powstała z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na jej czele stoją szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych Freeman Spogli (FSI) Michael McFaul, który był w przeszłości ambasadorem USA w Rosji. Grupa zajmuje się monitorowaniem wdrażania sankcji, analizowaniem ich skuteczności i przygotowywaniem dokumentów analitycznych dotyczących potrzeby wprowadzenia nowych ograniczeń dla rosyjskiej gospodarki.

Czytaj także:

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia:

PAP/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej