"Chcemy budować i rozwijać polski przemysł zbrojeniowy". Wiceminister o spółkach Skarbu Państwa

- Politycy i menadżerowie w czasach rządów PO i PSL traktowali spółki Skarbu Państwa jako zło konieczne i tak też nimi zarządzali. My mamy inną filozofię, chcemy, by pewne segmenty życia gospodarczego opierały się na tych podmiotach, bo jest to gwarancja bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

2023-08-23, 08:25

"Chcemy budować i rozwijać polski przemysł zbrojeniowy". Wiceminister o spółkach Skarbu Państwa
Armatohaubice Krab w Hucie Stalowa Wola S.A., 7.06.2022 . Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na dostawę nowych pojazdów dla Wojska Polskiego. Dotyczą one skonstruowania i dostawy 400 lekkich pojazdów rozpoznawczych, kilkuset ciężkich bojowych wozów piechoty oraz opracowania nowej wersji kołowego transportera opancerzonego. Realizacją zamówień ma się zająć Polska Grupa Zbrojeniowa.

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość przeznaczyło znacząco więcej środków na polski przemysł zbrojeniowy niż jego poprzednicy. 

Kontrakty zbrojeniowe polskiego przemysłu 

Wiceminister mówił o kondycji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jak zaznaczył, ostatnie lata to jego intensywny rozwój. - Spółki w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej produkują świetne sprzęty, które sprawdzają się na froncie, jak armatohaubice Krab, karabinki Grot, zestaw Piorun (…). W czasach rządów PO w latach 2007-2015 łączna wartość kontraktów zawartych przez Hutę Stalowa Wola z MON to miliard złotych. W latach 2016-2022 to blisko 16,5 mld. W ciągu tych 15 lat ok. 90 proc. kontraktów zawarto za czasów rządów PiS - zaznaczył.

"Polski sprzęt będzie produkowany także na rynki zagraniczne"

Wiceszef resortu aktywów państwowych podkreślił, że w najbliższym czasie rząd planuje kolejne wydatki na kontrakty. - Zależy nam na tym, żebyśmy budowali i rozwijali sektor obronny, żebyśmy zawierali kontrakty za granicą. Najlepszym przykładem tego, że polski przemysł zbrojeniowy się odbudowuje, jest to, że w ubiegłym roku został zawarty rekordowy kontrakt - sprzedaż trzech dywizjonów modułów ogniowych na Ukrainę. Co ważne, wojna na Ukrainie pokazała, że polski sprzęt, który tam trafia, jest świetny, będzie produkowany nie tylko na rynki polskie, ale i zagraniczne - dodał wiceminister.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Śliwka o rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 21:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Resort obrony podpisał także umowę z Polską Grupą Zbrojeniową, dotyczącą prac rozwojowych nad nowym kołowym transporterem opancerzonym ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia.

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Andrzej Śliwka

Data emisji: 23.08.2023

Godzina emisji: 7.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej