"Wydarzenie bez precedensu". Argentyńskie media piszą o beatyfikacji rodziny Ulmów
Argentyńska Katolicka Agencja Informacyjna pisząc o niedzielnej beatyfikacji wszystkich członków rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom, podkreśliła, że będzie to wydarzenie bez precedensu.
2023-09-07, 17:45
Papież Franciszek 17 grudnia 2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.
"Cała katolicka rodzina Ulmów została 24 marca 1944 roku zamordowana przez nazistów za ukrywanie pod swoim dachem dwóch rodzin żydowskich, które też zostały tego dnia zabite" - pisze na swoim portalu Argentyńska Katolicka Agencja Informacyjna (AICA), należąca do argentyńskiego Episkopatu.
Życie na fundamentach wiary
AICA przytacza wypowiedź postulatora procesu beatyfikacyjnego, ks. Witolda Burdy, że małżeństwo Ulmów "zbudowało swoje życie na solidnych fundamentach wiary", a co roku tysiące pielgrzymów odwiedza ich grób.
W artykule AICA przypomina też słowa papieża Franciszka, który w 2018 roku podczas audiencji generalnej określił rodzinę Ulmów jako "przykład wierności Bogu i jego przykazaniom miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności".
REKLAMA
Zobacz także na i.pl: Prezydent Andrzej Duda o rodzinie Ulmów: Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach. Kiedy odbędzie się ich beatyfikacja?
W masakrze zginęło 16 osób
Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.
Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem.
Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób.
REKLAMA
Zobacz także na TVP Info: Watykan potwierdza: Dziecko Ulmów urodziło się w chwili męczeństwa matki
Pośmiertne uhonorowanie
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca ustawiony został przez Sejm i Senat RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
- "Rodzina Ulmów" - reportaż Michała Nowaka [SŁUCHAJ O GODZ. 17.30]
- Ambasada RP w Berlinie zorganizowała pokaz filmu o rodzinie Ulmów. "Chcemy im oddać hołd"
- KPRP pokaże historię Ulmów Polsce i światu. "Trzeba tak działać, by ta wiedza była powodem dumy Polaków"
PAP/kg
REKLAMA
REKLAMA