more_horiz
Wiadomości

Sprawa embarga na zboże z Ukrainy. W Brukseli trwają obrady komisji ds. rolnictwa UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 15:17
W Brukseli trwają obrady unijnej komisji do spraw rolnictwa i rybołówstwa - AGRIFISH. To pierwsze spotkanie ministrów rolnictwa oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej po wygaśnięciu unijnego embarga na import 4 gatunków zbóż z Ukrainy do Polski i krajów regionu. Przepisy krajowe wydłużające zakaz wwozu uchwaliły Polska, Słowacja i Węgry.
W Brukseli trwają obrady komisji ds. rolnictwa Unii Europejskiej
W Brukseli trwają obrady komisji ds. rolnictwa Unii EuropejskiejFoto: Aleksandr Rybalko/shutterstock

Rumunia o sytuacji na swoim rynku ma zdecydować dziś, a Bułgaria odstąpiła od wydłużenia embarga we własnym zakresie.

W pierwszej oficjalnej części spotkania głos zabrał szef polskiego resortu Robert Telus: "Ministrowie rolnictwa powinni mieć na względzie dbałość o rolnictwo europejskie, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z negatywnymi skutkami wystąpienia naturalnych katastrof w Unii Europejskiej, czy wojną na Ukrainie" - cytowano szefa resortu na portalu X.

Czytaj także na TVP Info: Embargo na ukraińskie zboże. Chróścikowski: KE nie powinna niszczyć europejskiego rynku

Rozmowy o polityce rolnej

Sprawa relacji handlowych była jednym z rozpatrywanych punktów obrad. Ministrowie omawiali też politykę rolną związaną z glebami czy limitami połowowymi w obrębie Wspólnoty.

Polski minister rolnictwa ma wygłosić oświadczenie dla prasy w Brukseli po zakończeniu obrad. Prace Rady podsumuje też unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Posłuchaj. Rozmowa ze Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem PiS

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także