Mniej socjalu dla imigrantów spoza Europy. Szwedzki rząd zapowiada zmianę polityki
Szwedzki rząd zapowiedział ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów spoza Europy. Takie działanie ma według założeń zniechęcić nowych migrantów do przyjazdu do kraju i lepiej zintegrować tych, którzy przyjechali wcześniej.
2023-10-20, 19:10
Rząd planuje wprowadzić przepisy, które będą wymagały od imigrantów nauki języka szwedzkiego i znalezienia pracy. Propozycja zakłada także wprowadzenie górnego pułapu świadczeń dla imigrantów, tak aby nie mogli oni otrzymywać wielokrotnych zasiłków.
Fiasko obecnej polityki integracyjnej
Imigranci z krajów Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegają ogólnoeuropejskim przepisom dotyczącym swobodnego przemieszczania się. Dlatego nowe rozwiązania będą dotyczyły imigrantów z innych części świata.
Mniejszościowy rząd premiera Ulfa Kristerssona uznał, że obecna polityka integracyjna Szwecji nie stawia migrantom prawie żadnych wymagań i nie zapewnia zachęt do integracji ze społeczeństwem.
REKLAMA
Podziały w Szwecji
W konsekwencji doprowadziła ona do podziałów w Szwecji. Władze w Sztokholmie jest mowa o "segregacji, wykluczeniu społecznym, bezrobociu i braku wspólnych szwedzkich wartości".
Szwecja przyjęła dużą liczbę imigrantów od lat 90., głównie z miejsc rozdartych konfliktami, takich jak była Jugosławia, Syria, Afganistan, Somalia, Iran i Irak. Miała jednak trudności z ich integracją. Koalicja rządowa argumentuje, że kraj ma problemy z osobami urodzonymi za granicą, które są bezrobotne i żyją z zasiłków.
- "Eskalacja przemocy gangów w Szwecji". Kolejna śmiertelna ofiara strzelaniny w stolicy
- Szwecja upada pod naporem agresywnych migrantów. Morderstwa w domach, terror na ulicach
Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA