Rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Górnicy wygwizdali przedstawicieli rządu

Apelem pamięci pod Krzyżem-Pomnikiem w Katowicach uczczono 42. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Oddana została także salwa honorowa. Kwiaty i wieńce złożyły rodziny górników, przedstawiciele związków zawodowych, kopalni, a także parlamentu, rządu i samorządów. Jak wynika z nagrania jednego z internautów, rządowa delegacja została wygwizdana.

2023-12-17, 01:39

Rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Górnicy wygwizdali przedstawicieli rządu
Uroczystości przed kopalnią Wujek. Przedstawiciele rządu wygwizdani przez górników . Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali prezydent, premier, marszałek Sejmu, marszałek Senatu oraz przewodniczący Solidarności. Odczytano je na zakończenie mszy św. Następnie uroczystości przeniosły się przed Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek, gdzie rozpoczął się Apel Poległych. Wspominano zamordowanych górników oraz inne ofiary stanu wojennego. Przed pomnikiem zapłonęły znicze, złożono wieńce i kwiaty.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"Ofiara górników nie poszła na marne"

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie »Ludową i Robotniczą«" - dodał.

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

REKLAMA

Premier Donald Tusk, w liście odczytanym przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką podkreślił, że wydarzenie to było "najkrwawszą pacyfikacją stanu wojennego dokonaną przez oddziały ZOMO na protestujących górnikach".

"Do dziś stanowi to niezabliźnioną ranę dla wielu z nas. Wspominając tę tragiczną rocznicę, najtrudniej jest nam zrozumieć fakt, że na przeciw Polaków stanęli wówczas inni Polacy" - napisał szef rządu.

Czytaj także:

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał w liście, że górnicy nie byli przypadkowymi ofiarami pacyfikacji kopalni Wujek. "Lecz z zimną krwią zamordowani mężczyźni, bowiem ówczesne władze wydały jednoznaczny rozkaz strzelać do strajkujących". Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że "to dzień refleksji nad odwagą, siłą ducha i poczuciem jedności jakie okazaliśmy i okazujemy w najtrudniejszych chwilach".

REKLAMA

Wygwizdani przedstawiciele rządu

Lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda napisał, że zamordowani górnicy z kopalni Wujek to bohaterowie, dzięki którym solidarność przetrwała, a Polska powróciła do wolności. "Cześć waszej pamięci" - podkreślił Duda.

"Podczas uroczystości doszło do wygwizdania przedstawicieli nowego rządu. Nagranie dokumentujące ten incydent zamieścił na platformie X internauta AdamKa. Na krótkim nagraniu słychać gwizdy w momencie, gdy kwiaty w imieniu marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej składała senator Halina Bieda. Chwilę później gwizdy nasiliły się, gdy w imieniu prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wieniec składała minister przemysłu Marzena Czarnecka" - relacjonuje portal tvp.info.

42. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

42 lata temu, 16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat. Do stłumienia strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego komunistyczne władze wysłały milicję, wojsko oraz specjalne oddziały ZOMO, wyposażone w czołgi i broń ostrą. Górnicy mieli do obrony łańcuchy, kilofy i pręty.

Była to największa tragedia stanu wojennego. Odpowiedzialni za jego wprowadzenie generałowie: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak - obciążany też za śmierć górników z Wujka - nigdy nie zostali skazani.

REKLAMA

tvp.info, IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej