Kogo Janusz Palikot przekonał najbardziej?

2011-11-25, 13:24

Kogo Janusz Palikot przekonał najbardziej?
Janusz Palikot. Foto: www.ruchpalikota.org.pl

21 procent ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat, którzy wzięli udział w wyborach, głosowało na Ruch Palikota.

Tylko 3% Polaków nie zna Janusza Palikota - wynika z sondażu CBOS, który zbadał zaufanie do polityków w listopadzie. Lider Ruchu Palikota nie cieszy się jednak dużym zaufaniem społeczeństwa - nie ufa mu 46% ankietowanych. Zaufanie do Janusza Palikota deklaruje 28% respondentów.

>>> Zobacz galerię dzień na zdjęciach <<<

Nieoczekiwany sukces wyborczy Ruch Palikota zawdzięcza głównie dwóm grupom społecznym: osobom młodym i niepraktykującym religijnie. Na to ugrupowanie w tegorocznych wyborach parlamentarnych głosował więcej niż co piąty wyborca nie mający jeszcze 25 lat (21%). Szczególnie dużym poparciem partia cieszy się wśród uczącej się młodzieży - ponad jedna czwarta uczniów i studentów (27%) oddała swój głos na Ruch Palikota. Co piąty wyborca Ruchu uważa się za osobę niepraktykującą.

Poparcie Palikota


Wyborcy Ruchu Palikota to w większości mieszkańcy dużych miast oraz posiadający wyższe wykształcenie (po 13%). W grupach społeczno-zawodowych propozycje programowe i kampania wyborcza partii najbardziej przekonały pracowników administracyjno-biurowych (17%) i pracowników usług (14%). Częściej niż inni na to ugrupowanie głosowali zarówno pracujący na własny rachunek (15%), jak i bezrobotni (13%). Jeśli chodzi o płeć, Ruch Palikota cieszy się nieco większym poparciem mężczyzn (12%) niż kobiet (8%).

Zdaniem CBOS, Ruch Palikota zawdzięcza swój sukces wyborczy umiejętności właściwego odczytania potrzeb i odczuć pewnej grupy wyborców, którzy wcześniej takich odczuć nie mieli albo przynajmniej nie umieli ich nazwać. Wyniki sondażu pokazują również, że spora część sukcesu Ruchu Palikota bierze się z jego nowości i "oddolnego" budowania, które można było śledzić dzięki medialnym relacjom.

Ugrupowanie jako nowe mogło się odciąć od związków z establishmentem politycznym i prezentować jako młode i "otwarte", łączące wszystkich odrzuconych i zmarginalizowanych, mające ambicje odnowić życie polityczne w kraju.

Badanie "Polskie Generalne Studium Wyborcze 2011" zrealizowanego we współpracy CBOS oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

sm

Polecane

Wróć do strony głównej