more_horiz
Wiadomości

USA do Ekwadoru: za azyl dla Snowdena będą sankcje!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 08:28
Amerykańskie władze ostrzegają Ekwador, że udzielenie azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi, który ujawnił program inwigilacji PRISM, może oznaczać pogorszenie warunków handlu między tymi krajami.
Prezydent Ekwadoru Rafael Correa
Prezydent Ekwadoru Rafael Correa Foto: PAP/EPA/JOSE JACOME

- Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie - oświadczył w środę szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Robert Menendez.

Ostrzegł on, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Wyjaśnił, że może zabiegać o nieprzedłużenie umów handlowych, które zapewniają Ekwadorowi m.in. bezcłowy dostęp do amerykańskiego rynku.

Progeram ten kończy się w lipcu i aby został kontynuowany, wymaga przedłużenia przez amerykański Kongres.
Senator domagał się także, by Rosja, w której przybywa obecnie Edward Snowden, wydała go władzom USA. - Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały - zaznaczył.

Snowden, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, od niedzieli ukrywa się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.

Wystąpił o azyl w Ekwadorze. Tamtejsze władze zaprzeczyły doniesieniom, jakoby wydały byłemu agentowi CIA "dokument uchodźcy", z którym miał opuścić Hongkong. Takie informacje przekazał kilka dni wcześniej założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange.

PAP, bk

''

Zobacz także

Zobacz także