USA: akcelerator cząstek mniejszy od ziarenka ryżu

2013-10-03, 19:29

USA: akcelerator cząstek mniejszy od ziarenka ryżu
2MV liniowy akcelerator van der Graffa, konstrukcja z lat 1960. Foto: (źr. Wikipedia)

Jest jednym z najpotężniejszych urządzeń naukowych na świecie i jest mniejszy od ziarenka ryżu. To skonstruowany w USA nowoczesny akcelerator cząstek - czyli system do wykonywania skomplikowanych eksperymentów fizycznych i medycznych.

Posłuchaj

Naukowcy wymyślili akcelerator cząstek mniejszy od ziarenka ryżu. Szczegóły Rafał Motriuk (IAR).
+
Dodaj do playlisty

Tradycyjne akceleratory są proste lub okrągłe, zwykle mają od kilkuset metrów do kilku kilometrów długości. Ale amerykańscy naukowcy twierdzą, że te rozmiary są o dużo za duże. I dlatego zbudowali tak zwany akcelerator optyczny, którzy wykorzystuje promienie lasera. Dzięki temu ma on zaledwie milimetr długości.

- Ale jest dziesięć, a nawet trzydzieści razy wydajniejszy niż najpotężniejszy akcelerator świata - tłumaczy szef zespołu badawczego profesor Robert Byer z amerykańskiego ośrodka SLAC. Dodaje, że dzięki temu już dziś akceleratory można by - teoretycznie - zmniejszyć dziesięciokrotnie.

W przyszłości, uważa naukowiec, niektóre eksperymenty z najpotężniejszego akceleratora świata, czyli Wielkiego Zderzacza Hadronów o długości 27 kilometrów, być może da się prowadzić w akceleratorze wielkości główki od szpilki. Wyniki badań publikuje portal tygodnika „Nature”.

 

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej