X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zmiany w e-bankowości. Dr Maciej Kawecki: nie wystarczy już login i hasło

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 15:40
Od 14 września zmieniają się zasady dotyczące płatności za pomocą e-bankowości. - Konieczne będzie dwustopniowe uwierzytelniane - zaznaczył w PR24 dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowości).
Audio
  • 11.09.2019 Dr Maciej Kawecki o zmianach w e-bankowości
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Od 14 września wchodzą w życie zmiany, które implementują dyrektywę unijną PSD2. Wzmacniają one sposób uwierzytelniania w bankowości elektronicznej i uwierzytelniania się przy transakcjach zbliżeniowych, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami.

CZYTAJ WIĘCEJ
media telefon komputer internetowe media free 1200.jpg
E-bankowość: od 14 września nowe zasady logowania do konta

Odpowiedź na przypadki oszustw

Dr Maciej Kawecki przywołał statystykę, według której o 20 proc. zwiększyła się liczba transakcji bezgotówkowych "z udziałem kradzionych kart płatniczych". - Liczba takich naruszeń w drugiej połowie 2018 roku wyniosła 80 tysięcy - zaznaczył. Wskazał też na znaczącą liczbę wniosków kredytowych jest składanych w związku z kradzieżą tożsamości.

Jak zaznaczył gość PR24, nowe przepisy pozwolą walczyć z podobnymi naruszeniami, a dostęp do naszych kont bankowych był dla oszustów trudniejszy. Wskazał, że wiąże się to jednak z utrudnieniem dostępu.

Dwustopniowe uwierzytelnianie i PIN po sześciu transakcjach

- Od soboty, żeby uzyskać dostęp do naszego konta, nie wystarczy już login i hasło. Konieczne będzie dwustopniowe uwierzytelniane, to które dziś znamy, jeżeli dokonujemy przelewów. Oprócz loginu i hasła będziemy musieli podać PIN, który przyjdzie do nas SMS-em - powiedział dr Maciej Kawecki. Dodał, że dla niektórych banków będzie się to wiązało z wprowadzeniem tego dwustopniowego systemu.

Ten drugi stopień uwierzytelnienia "może być różny", na przykład aplikacja mobilna, ale też na przykład "rozpoznawanie konturu twarzy". - To, o czym musimy pamiętać to transakcje kartami płatniczymi. Już nie będzie tak łatwo, każda szósta transakcja będzie wymagała podania PIN-u, niezależnie od kwoty - powiedział dr Maciej Kawecki.

- Ale to nie koniec zmian. PIN-u będzie wymagała każda transakcja, która przekracza kwotę 50 euro i suma transakcji, która przekracza 150 euro - wskazał gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

PR24/msze, PAP

____________________ 

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 14:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak