Technologie są niewinne - nie mordują przyjaźni
Obalono stereotyp, że sieć internetowa pozbawia nas normalnych relacji z rodziną i znajomymi.
2009-11-05, 16:37
Obalono stereotyp, że sieć internetowa i nowoczesne technologie ograbiły nas z normalnych relacji z rodziną i znajomymi.
Naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii uznali, że internet, telefony komórkowe i inne nowoczesne metody komunikacji nie osłabiają więzi społecznych, a wprost przeciwnie, mogą służyć ich wzmocnieniu.
Sondaż przeprowadzony dla ośrodka Pew Research Center wskazuje, że izolacja nie dotyka Amerykanów w stopniu większym niż przez 25 laty, gdy internet ani telefony komórkowe nie były w powszechnym użyciu.
Internauci bardziej dbają o znajomych...
Autorzy badania doszli do wniosku, że kontakty społeczne odgrywają większą rolę wśród osób, które posiadają telefon komórkowy lub wymieniają się zdjęciami przez internet.
Ci, którzy znają nowe technologie, mają też tendencję do bardziej zróżnicowanych kontaktów. Podczas gdy 54 proc. Amerykanów przyznaje się do dyskutowania o ważnych tematach z osobami spoza rodziny, wśród użytkowników internetu czyni tak 55 proc.
REKLAMA
… i częściej chodzą na spacer
Przy tym internauci nie spędzają czasu tylko za klawiaturą komputera - o 42 proc. częściej niż inni chodzą do parku czy kawiarni. 38 proc. ludzi, którzy w ostatnim miesiącu byli w bibliotece, także korzystało z internetu.
Badanie odnotowuje jednocześnie, że aktywność na portalach społecznościowych zmniejsza kontakty z sąsiadami. Jednak proporcja osób wyizolowanych społecznie nie zmieniła się od 1985 roku: nadal ogólne wskaźniki mówią, że sześć procent dorosłej populacji nie ma z kim porozmawiać, a 12 proc. nie ma zaufanej osoby.
Internet poprawia jakość kontaktów „w realu”
W wymiarze globalnym nadal więzi społeczne utrzymywane są w pierwszym rzędzie przez bezpośredni, fizyczny kontakt - przeciętnie ludzie komunikują się w ten sposób przez 210 dni w roku. Na drugim miejscu są narzędzia komunikacji, takie jak telefon komórkowy, który jest używany przeciętnie przez 195 dni w roku. Podobna proporcja dotyczy kontaktów przez telefon stacjonarny i smsy. Najrzadziej ludzie kontaktują się ze sobą za pomocą kartek pocztowych i listów - zabiera im to tylko osiem dni w roku.
Jak zauważa prof. Keith Hampton, jeden z autorów sondażu, "gdy jest się świadkiem zmian społecznych, zawsze jest tendencja do obwiniania w pierwszym rzędzie technologii. Jest to pierwsze badanie, które zgłębia powiązania między używaniem nowych technologii i izolacją społeczną, i odkrywamy, że jest odwrotnie (...) - ci, którzy używają internetu i telefonów komórkowych, osiągają znaczne korzyści społeczne".
REKLAMA
Badanie przeprowadzono wśród 2512 Amerykanów.
(pap)
Polecane
REKLAMA