Ludzka skóra to świetny ekran dotykowy

2010-03-26, 18:41

Ludzka skóra to świetny ekran dotykowy

Wkrótce będziemy obsługiwać gadżety poklepując się po ręce czy dłoni. Prototyp już opracowano. Takie urządzenia wyświetlą ekran i menu telefonu na skórze, tak że obraz będzie czytelniejszy niż na monitorze komórki.

System Skinput, który opracowali amerykańscy naukowcy, pozwala poprzez dotykanie palców i ręki obsługiwać telefon, odtwarzacz mp3, grać w gry na komórce.

Wykrywająca wibracje opaska na ramię w  połączeniu z małym projektorem pozwala używać skóry na ręce jako ekranu dotykowego.

Skinput stworzyli Chris Harrison z Carnegie Mellon oraz Desney Tan i Dan Morris z grupy badawczej Microsoftu.

Monitor na skórze

Skinput wykorzystuje sensory umieszczone na opasce. Czujniki wykrywają sygnały akustyczne, które powstają w ciele po dotknięciu palcem określonych części ręki. Fale dźwiękowe rozchodzą się przez skórę, a oprogramowanie można nauczyć rozpoznawać, skąd dochodzą sygnały. Różne funkcje – typy "włącz", "wyłącz", "głośniej", "ciszej" mogą zostaw przypisane np. do określonych palców.

Nauka korzystania z systemu prototypowego zajmuje użytkownikowi 20 minut. Prototyp wychwytuje sygnały z 5 lokalizacji z 95-procentową dokładnością. Ten wynik znacznie się pogarsza, gdy system ma rozpoznać 10 albo więcej miejsc.

Opaska na rękę w prototypie jest dość spora, ale można sobie wyobrazić, że urządzenie będzie kiedyś przypominać bransoletkę zegarka.

Twórca Skinput, Chris Harrisson zauważa, że jedną z przeszkód w dalszej miniaturyzacji telefonów i innych urządzeń elektronicznych jest właśnie brak sposobów na ich obsługiwanie. Wyobraża sobie wykorzystanie systemu na różne sposoby. Sensory mogą współdziałać poprzez Bluetooth z telefonem, który znajduje się np. w kieszeni. Mogą współpracować z odtwarzaczem mp3,  albo też z projektorem, który wyświetli ekran albo menu telefonu na dłoni.

ag, BBC News

 

Gra w Tetris na dłoni:

 

Polecane

Wróć do strony głównej