Ruszyła kampania ws. bezpieczeństwa dzieci w sieci
Wstartowała kampania "Nasze dzieci w sieci", która ma zwrócić uwagę rodziców na zagrożenia dla ich pociech, jakie wiążą się z korzystaniem z internetu.
2010-08-30, 13:56
Do dbania o bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni zachęcać będą m.in. znani aktorzy.
Organizatorem kampanii jest fundacja Kidprotect.pl. Jak tłumaczył w poniedziałek jej prezes Jakub Śpiewak, nie ma dzieci, które nie miałyby obecnie dostępu do internetu. Korzystają z niego w domu, w szkole lub kafejkach internetowych, bibliotekach czy u kolegów.
Dzieci w sieci
Kampania ma uświadomić ich rodzicom zagrożenia, jakie niesie korzystanie z internetu, m.in. związane z udostępnianiem danych osobowych nieodpowiednim osobom, cybeprzestępczością, kontaktami ze szkodliwymi treściami, cyberprzemocą i wykorzystaniem seksualnym.
- Adresujemy tę kampanię do rodziców, bo trudno jest im chronić własne dzieci, kiedy nie wiedzą, przed czym powinni je chronić - powiedział Śpiewak. Na internetowej stronie kampanii www.naszedzieciwsieci.org rodzice mogą znaleźć filmy edukacyjne i porady dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
W ramach kampanii przygotowano także spoty telewizyjne i radiowe z udziałem 26 znanych polskich aktorów i prezenterów telewizyjnych, m.in. Ewy Gawryluk, Barbary Bursztynowicz, Ewy Serwy, Małgorzaty Kożuchowskiej, Andrzeja Grabowskiego, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Michała Żebrowskiego i Pawła Małaszyńskiego. Opowiadają oni rodzicom o różnych rodzajach zagrożeń i zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo dzieci on-line.
Jak powiedział Śpiewak, spoty będą emitowane głównie w telewizjach regionalnych, ale będzie można je znaleźć także w portalach internetowych. Podkreślił, że wszystkie materiały kampanii przygotowane zostały na licencji otwartej. - Jeśli ktoś chce je wykorzystać, na przykład na swojej stronie internetowej, nie musi nas pytać o zgodę. Nie może jedynie ingerować w ich treść - powiedział.
Razem bezpieczniej
Patronat honorowy nad kampanią objęli rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.
Jak podkreślił Michalak, taka kampania jest niezwykle potrzebna. "Nie ma usprawiedliwienia dla pozostawienia dziecka bez ochrony i narażenia go na cyberprzestępczość. Zaostrzanie dotyczących jej przepisów jest ważne, ale niewystarczające. Konieczna jest świadomość tego, co może zagrozić podczas korzystania z tego dobrodziejstwa, którym jest internet" - dodał.
Kampania realizowana jest w ramach projektu Fundacji Kidprotect.pl "Szkoła Bezpiecznego Internetu", wpisanego do rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i zachowaniom aspołecznym "Razem bezpieczniej".
Fundacja Kidprotect.pl od ośmiu lat zajmuje się problemem bezpieczeństwa dzieci, także bezpieczeństwa on-line. Prowadzi m.in. gorącą linię, na którą można zgłaszać przypadki zagrożeń dzieci przestępczością seksualną. Wspólnie z RPD realizuje czwartą odsłonę ogólnopolskiej kampanii społecznej "Stop pedofilom!". Fundacja bierze także czynny udział w tworzeniu prawa, które chroni dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym.
sm
Polecane
REKLAMA