Afera w Polskim Związku Kolarskim - KALENDARIUM ZDARZEŃ
Od listopada 2017 roku w Polskim Związku Kolarskim następują kolejne tąpnięcia. Nadużycia finansowe, zmiany prezesów, afera obyczajowa, interwencja ministra sportu, czy wreszcie zatrzymanie byłego trenera i dyrektora związku i postawienie mu zarzutów przestępstw "przeciwko wolności seksualnej i obyczajności".
2021-11-02, 07:00
- 8 listopada 2017 roku firma CCC, główny sponsor Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol), zrezygnowała z dalszego finansowania. Powodem był konflikt prezesa spółki z szefem kolarskiej centrali Dariuszem Banaszkiem. Następnego dnia Piotr Kosmala i Adam Wadecki zrezygnowali z funkcji wiceprezesów związku.
- 25 listopada 2017 - były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala powiedział w wywiadzie dla portalu WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów takich jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt, a w grę miały wchodzić również nadużycia finansowe.
Minister Witold Bańka Polski Związek Kolarski nie powinien zapominać o jednej podstawowej prawdzie, że finansowanie działalności nie jest prawem, tylko przywilejem. Kierujemy znaczne środki do tego i do innych związków, jesteśmy głównym sponsorem sportu. Bez środków ministerialnych związki nie są w stanie funkcjonować. To jest podstawowe narzędzie, którego nie zawahamy się użyć, jeżeli będą trwali przy swoim stanowisku
- Po publikacji wywiadu z Piotrem Kosmalą minister sportu Witold Bańka wezwał cały zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji.
- Listopad 2017 - resort sportu cofnął pół miliona złotych dotacji, jaką związek miał otrzymać do końca 2017 roku. Powodem było trwające zamieszanie wokół federacji.
REKLAMA
- Listopad 2017 - PKN Orlen poinformował o wstrzymaniu finansowania związku.
- 1 grudnia 2017 na konferencji prasowej w Pruszkowie prezes Dariusz Banaszek podkreślił, że ministerstwo "nie ma prawa do takich nacisków na legalnie wybrane władze". Obiecał jednak, że poda się do dymisji, ale uczyni to na zapowiedzianym wcześniej nadzwyczajnym zjeździe delegatów PZKol (22 grudnia)
- 22 grudnia 2017 Dariusz Banaszek uzyskał poparcie delegatów na nadzwyczajnym zjeździe i pozostał prezesem.
- 9 stycznia 2018 roku Prokuratura Regionalna poinformowała oficjalnie w sprawie wyrządzenia w PZKol w okresie 2010-17 szkody majątkowej wstępnie oszacowanej na kwotę ponad miliona złotych
REKLAMA
- 26 stycznia 2018 roku Dariusz Banaszek ustąpił ze stanowiska prezesa PZKol
- 6 lutego 2018 szefem PZKol został Janusz Pożak
- 26 października 2018 Janusz Pożak w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu powiedział, że sytuacja kolarskiej centrali jest bardzo trudna, kasa świeci pustkami, a przez lata dług urósł do 12 milionów złotych. Pożak dodał, że nie zamierza dalej pełnić funkcji prezesa.
Powiązany Artykuł
Afera w kolarstwie: były trener kadry kolarek Andrzej P. usłyszał zarzuty
- 29 października 2018 Prokuratura Regionalna w Warszawie zatrzymała byłego trenera kobiecej kadry narodowej w kolarstwie górskim i byłego dyrektora sportowego w PZKol Andrzeja P. Zostały mu przedstawione cztery zarzuty przestępstw "przeciwko wolności seksualnej i obyczajności".
REKLAMA
- 30 października 2018 - Prokuratura Regionalna w Warszawie złożyła wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy Andrzeja P., byłego trenera kadry narodowej w kolarstwie górskim i byłego dyrektora sportowego w Polskim Związku Kolarskim. Andrzej P. jest podejrzany o trzy gwałty i jedną próbę gwałtu, za co grozi kara pozbawienia wolności od dwóch do 12 lat.
- 23 stycznia 2019 - Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście przedłużył do 27 kwietnia tymczasowy areszt Andrzeja P., byłego trenera kadry w kolarstwie górskim i byłego dyrektora sportowego w Polskim Związku Kolarskim, podejrzanego o przestępstwa na tle seksualnym.
- 19 lutego 2019 - Polski Związek Kolarski zwołał zjazd delegatów na 23 marca w Pruszkowie. Niewykluczone, że podczas obrad dojdzie do wyboru nowego sternika federacji.
- 7 marca 2019 - PZKol poinformował, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie nie odbędzie się 23 marca. Jak poinformowano w komunikacie była to prośba delegatów, którzy w tym czasie będą na zagranicznych zgrupowaniach.
REKLAMA
- 23 kwietnia 2019 - Nadzwyczajny zjazd delegatów Polskiego Związku Kolarskiego nie podjął we wtorek w Pruszkowie zasadniczych decyzji. Ustalono jedynie, że kolejny zjazd odbędzie się 27 maja i że wybrane zostaną na nim nowe władze, włącznie z prezesem PZKol.
- 27 maja 2019 - Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów w Pruszkowie, prezesem Polskiego Związku Kolarskiego został wybrany Krzysztof Golwiej. W dwóch rundach głosowania pokonał dwójkę innych kandydatów - Katarzynę Dzięcioł-Biełowieżec i Lucjusza Wasielewskiego.
- 27 czerwca 2019 - Andrzej P., były trener kadry w kolarstwie górskim oraz były dyrektor sportowy związku, został oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym, za co grozi mu kara pozbawienia wolności od dwóch do 12 lat.
- 30 września 2019 - Komornik sądowy w asyście policji zabrał z toru w Pruszkowie maszyny startowe i urządzenia do pomiaru czasu. Miało do tego dojść już w piątek przed mistrzostwami Polski w kolarstwie torowym, jednak udało się przekonać komornika do przesunięcia terminu.
Zajęty sprzęt jest bardzo istotny w kontekście treningów, zwłaszcza dla torowej kadry sprinterów - tym bardziej, że już 16 października w holenderskim Apeldoorn rozpoczynają się mistrzostwa Europy.
REKLAMA
Zajęcie maszyn startowych i urządzeń do pomiaru czasu to efekt wciąż rosnącego długu Polskiego Związku Kolarskiego, który powstał przy budowie toru w Pruszkowie. Wraz z odsetkami i dodatkowym długiem (który spowodowany jest działalnością w związku za rządów byłego już prezesa Dariusza Banaszka) wynosi już ponad 13 milionów złotych.
- 2 października 2019 - Sytuacja Polskiego Związku Kolarskiego pogarsza się. Długi rosną, a zadłużony tor w Pruszkowie niedawno odwiedził komornik, zajmując maszyny startowe i sprzęt do pomiaru czasu. Włodarze kolarskiej centrali zorganizowali konferencję, na której spotkali się z dziennikarzami i swoim głównym wierzycielem, Mostostalem Puławy. Wiceprezes Sebastian Rubin przyznał, że władze chcą zlicytować pruszkowski tor.
- 16 października 2019 - Andrzej P., były trener kadry w kolarstwie górskim oraz były dyrektor sportowy związku, oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym, wpłacił 90 tysięcy złotych poręczenia i ma opuścić areszt - podał serwis SportoweFakty.pl.
- 5 marca 2020 - Przed Sądem Okręgowy w Legnicy rozpoczął się w czwartek proces byłego trenera kadry w kolarstwie górskim Andrzej P., który jest oskarżony o przestępstwa na tel seksualnym. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.
REKLAMA
O rozpoczęciu procesu poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Legnicy sędzia Jarosław Halikowski. "Sąd w całości wyłączył jawność procesu; oskarżony w czwartek złożył wyjaśnienia przed sądem" - powiedział sędzia.
- 28 września 2021 - Ogłoszono termin Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Związku Kolarskiego, które odbędzie się 6 listopada.
W Pruszkowie poznamy prezesa, zarząd i komisję rewizyjną PZKOl na lata 2021-2025.
O stanowisko ubiega się sześć osób: obecny prezes Krzysztof Golwiej oraz piątka nowych kandydatów – Anna Drobek, Grzegorz Botwina, Jacek Kowalski, Rafał Makowski i Lucjusz Wasielewski.
REKLAMA
ah, PolskieRadio24.pl
REKLAMA