X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Golwiej prezesem Polskiego Związku Kolarskiego po burzliwych obradach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 07:00
Krzysztof Golwiej został wybrany w poniedziałek, podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów w Pruszkowie, prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. W dwóch rundach głosowania pokonał dwójkę innych kandydatów - Katarzynę Dzięcioł-Biełowieżec i Lucjusza Wasielewskiego.
Audio
  • Krzysztof Gołwiej został prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. W decydującym głosowaniu pokonał Katarzynę Dzięcioł-Biełowieżec 35:27. W I turze odpadł Lucjusz Wasielewski. Golwiej zapewnia, że ma jasny cel (IAR)
  • Nowy prezes szans na sukces upatruje m.in. w składzie zarządu, w którym znaleźli się ludzie mniej znani. Przede wszystkim jednak - jak podkreśla Gołowiej - spełnia życzenie ministerstwa sportu i turysytki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Nowo wybrany szef związku i zarząd PZKol pełnić będą swe funkcje do zakończenia kadencji 2016-2020.

Pierwotnie kolarscy delegaci mieli dokonać wyboru nowych władz 24 kwietnia, ale podczas walnego zgromadzenia nie udało się im uzyskać porozumienia i wybory przesunięto na 27 maja. Bezpośrednio przed rozpoczęciem kwietniowych obrad dymisję złożył na piśmie szef PZKol Janusz Pożak. Ponieważ nie przeprowadzono wyborów, Pożak zgodził się cofnąć dymisję do czasu Walnego Zgromadzenia 27 maja.

Poniedziałkowe obrady przebiegały w burzliwej atmosferze, a najwięcej czasu delegaci poświęcili sporom prawnym dotyczącym czynnego prawa wyborczego kandydatów. Prawnik PZKol podniósł bowiem kwestię braku absolutorium dla poprzednich władz, co – w myśl statutu - miało uniemożliwiać start w wyborach dwójce spośród trzech zgłoszonych kandydatów, którzy byli członkami poprzednich władz.


Po długiej dyskusji i licznych apelach o zastosowanie zasad fair play Walne Zgromadzenie, zgodnie ze swymi uprawnieniami, przegłosowało zgodę na dopuszczenie wszystkich kandydatów.

Jak tłumaczył ustępujący prezes Janusz Pożak, nie było możliwości formalnego rozliczenia poprzedniego zarządu, bowiem nie są jeszcze dokonane ostateczne sprawozdania finansowe za rok 2017 i 2018. Powód okazał się prozaiczny - PZKol nie miał pieniędzy na opłacenia księgowej i biegłego rewidenta. 

Pożak nie ukrywał również, że pozostawia związek w bardzo trudnej sytuacji finansowej, z ogromnymi długami. Największym jest wierzytelność wobec wykonawczy toru w Pruszkowie, firmy Mostostal – około dziewięć milionów złotych. W sumie wierzycieli jest kilkudziesięciu, a łączna kwota długów wynosi około 13 milionów złotych.

Kolarstwo 1200 f.jpg
Afera w Polskim Związku Kolarskim - KALENDARIUM ZDARZEŃJedynym sukcesem, jakim może pochwalić się PZKol, to udane i wysoko ocenione mistrzostwa świata na pruszkowskim welodromie. Jak przyznał jednak ustępujący prezes, przeprowadzenie tej imprezy było możliwe wyłącznie dzięki wsparciu finansowemu i pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wszyscy kandydaci na stanowisko szefa związku zapewniali, że ich celem jest uregulowanie spraw finansowych, zapewnienie optymalnych warunków przygotowań do zbliżających się igrzysk olimpijskich, odbudowanie pozycji PZKol i odzyskanie zaufania sponsorów, nadszarpniętego aferą związaną z aresztowaniem byłego szefa wyszkolenia związku. Zgodnie również przyznawali, że w najbliższej perspektywie czasowej będzie to bardzo trudne. 

Jednym z podstawowych problemów są zobowiązania komornicze, co praktycznie uniemożliwia pozyskanie sponsorów. Wszystkie pozyskane środki są natychmiast zajmowane na poczet długów. Przygotowania kadr narodowych do najważniejszych startów finansowane są w związku z tym poprzez Polski Komitet Olimpijski i Wielkopolski Okręgowy Związek Kolarski. Żaden z zaprezentowanych programów naprawczych nie porwał delegatów i do wyłonienia prezesa potrzebne były dwie rundy głosowania. W pierwszej najwięcej głosów uzyskał Golwiej, a odpadł Wasielewski. W drugiej Krzysztof Golwiej pokonał Katarzynę Dzięcioł-Biełowieżec 35 do 27. 

ah

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo SPORT

Czytaj także

Problemy Polskiego Związku Kolarskiego. "Wyszły na jaw nowe, dodatkowe zobowiązania finansowe"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 20:03
- Wyszły na jaw nowe długi, poprosiliśmy ministra Witolda Bańkę o pomoc - poinformował prezes Polskiego Związku Kolarskiego Janusz Pożak. Finansowanie kolarzy ze środków resortu sportu tymczasowo przeniesiono z PZKol do Wielkopolskiego Związku Kolarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera w Polskim Związku Kolarskim - KALENDARIUM ZDARZEŃ

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 16:40
Od listopada 2017 roku w Polskim Związku Kolarskim następują kolejne tąpnięcia. Nadużycia finansowe, zmiany prezesów, afera obyczajowa, interwencja ministra sportu, czy wreszcie zatrzymanie byłego trenera i dyrektora związku i postawienie mu zarzutów przestępstw "przeciwko wolności seksualnej i obyczajności".   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd wyborczy Polskiego Związku Kolarskiego odwołany. "Mam nadzieję, że odbędzie się jeszcze w tym roku"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 19:32
Zjazd delegatów Polskiego Związku Kolarskiego, który miał się odbyć 8 grudnia w Pruszkowie, zostanie zwołany albo przed świętami Bożego Narodzenia, albo najpóźniej na początku przyszłego roku - poinformował prezes PZKol Janusz Pożak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Związek Kolarski zwołuje zjazd delegatów. Czy federacja wyjdzie z kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 19:32
Polski Związek Kolarski zwołał zjazd delegatów na 23 marca w Pruszkowie - poinformował PZKol. Niewykluczone, że podczas obrad dojdzie do wyboru nowego sternika federacji. 
rozwiń zwiń