X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Alex Txikon chce zimą zdobyć K2. "To będzie himalaizm o wymiarze naukowym"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 14:42
Baskijski wspinacz Alex Txikon poinformował o planach zaatakowania zimą 2018/2019 położonego w Karakorum szczytu K2. Wyprawa ma mieć wymiar naukowy, himalaista chce zwrócić uwagę na zachodzące na świecie zmiany klimatu. 
K2
K2Foto: anees/flickr/CC0 1.0

Michał Pyka Instytucje naukowe powinny wręcz wspierać takie inicjatywy himalaistyczne, a już na pewno powinny korzystać z okazji do instalowania sprzętu pomiarowego

Alex Txikon podczas wyprawy ma współpracować z Felixem Criado (wspinali się wspólnie na K2 w lipcu 2013 roku) w ekipie ma się znaleźć także ośmiu Szerpów - poinformował Txikon podczas specjalnej prezentacji. Bask i jego ekipa w Pakistanie ma pojawić się 2 stycznia 2019 roku.

Ten naukowy wymiar podboju K2 jest niezwykle istotny. - Od dawna mówię, że potencjał naukowy zimowych wypraw w Karakorum i w Himalaje jest marnowany. Nikt z naukowców nie dotrze tak wysoko i w takich warunkach więc instytucje naukowe powinny wręcz wspierać takie inicjatywy himalaistyczne, a już na pewno powinny korzystać z okazji do instalowania sprzętu pomiarowego w celu prowadzenia badań zarówno podczas zimowych wypraw przez ich uczestników jak i z wykorzystaniem satelitów w martwym sezonie - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michał Pyka, który analizował prognozy pogody dla polskiej ekipy, która ubiegłej zimy ziałała na K2. - Pozwoli to lepiej poznać mechanizmy klimatyczne i dopracować algorytmy meteorologiczne których trafność w górach najwyższych niekiedy pozostawia wiele do życzenia - dodaje analityk pogody.

Alex Txikon, rocznik 1981, urodził się w Lemoa w Kraju Basków. Jest najmłodszym z 13 rodzeństwa. Gdy miał trzy lata po raz pierwszy wspiął się na górę Gorbeia (1482m) – świętą górę Basków. W Himalajach zakochał się w latach 90.

Na pierwszą wyprawę w góry wysokie wyjechał w 2002 roku. Był kamerzystą w teamie wspierającym drogę do Korony Himalajów Edurne Pasaban. Ma na swoim koncie 11 ośmiotysięczników, z ostatnim zdobytym zimą 2016 roku Nanga Parbat. Txikon wspina się w skałkach uprawia skoki BASE ASE jumping oraz… tradycyjny baskijski sport aizkolaritza, czyli przerąbywanie drewna.

W lutym 2018 roku Baskijski himalaista atakował Mount Everest (8848 m). Txikon chciał zdobyć najwyższy szczyt Ziemi bez użycia tlenu z butli. Byłoby to pierwsze zimowe wejście Everest w tym stylu. Bask musiał jednak zrezygnować, a powodem odwrotu był wiatr o sile 70 km/h, a ponad 100 km/h na szczycie. Przy okazji tamtej próby wróciła dyskusja dotycząca wspinania się bez tlenu. 

Pierwsi zimowi zdobywcy Everestu, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, wspinali się wspomagani dodatkowym tlenem. Txikon chciał zdobyć to w lepszym stylu. I może Bask tego by dokonał, ale określenie “wejście bez użycia tlenu z butli” budzi wątpliwości, bo obozy oraz poręczówki, z których korzystał Bask, zakładali Szerpowie, którzy korzystali z dodatkowego tlenu. 

Piotr Tomala 1200 f.jpg
Piotr Tomala: Polacy nie mają wyłączności na K2. Jak ulegnie? Może zacząć się pogoń za koroną 20 pików ośmiotysięcznych

Szykuje się tłok pod K2

W drodze do bazy pod K2 jest już zespół wspinaczy z Kazachstanu, Rosji i Kirgizji. Lider zespołu Wasilij Piwtcow wspiął się na wszystkie 14 najwyższych szczytów świata bez użycia tlenu. Artem Braun, który także bierze udział w wyprawie w jednym z wywiadów zapowiadał, że jeżeli Txikon wyruszy pod K2, nie wyklucza współpracy z Baskiem. 

W ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy", kolejna polska wyprawa, planowana jest zimą 2019/2020. Piotr Tomala, szef programu poinformował kilka dni temu, że wyprawa ma ruszyć 22 grudnia 2019 roku. Będzie to trzecia zimowa akcja Polaków na drugim co do wysokości szczycie globu; pierwsza - w sezonie 2003/04 i druga 2017/18, których kierownikiem był piąty na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki, nie przyniosły powodzenia.

k2 1200 f.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

K2 atakowano zimą czterokrotnie. Trzy razy górę próbowali pokonać Polacy. 

1987/1988 – polska wyprawa, kierowana przez Andrzeja Zawadę; osiągnięto 7300 metrów,
2002/2003 – polska wyprawa, kierowana przez Krzysztofa Wielickiego; osiągnięto 7650 metrów,
2011/2012 – rosyjska wyprawa, kierowana przez Wiktora Kozłowa; osiągnięto 7200 metrów,
2017-2018 – polska wyprawa, kierowana przez Krzysztofa Wielickiego; osiągnięto 7400 metrów.

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl


Zobacz więcej na temat: góry TYLKO U NAS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanga Parbat: przypominamy wyjątkową rozmowę z Tomaszem Mackiewiczem. "Jak już zaczęliśmy, to trzeba to skończyć" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 13:10
- Gdy zaczynaliśmy myśleć o zdobyciu ośmiotysięcznika zimą, to nie mieliśmy zbyt dużego budżetu. Nanga była najbliżej, najbliżej Karakorum Highway. Była najłatwiej dostępnym ośmiotysięcznikiem z tych, na które jeszcze nikt nie wszedł. Dlatego padło na Nangę, a jak już zaczęliśmy, to trzeba to skończyć - mówił Tomek Mackiewicz w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń