X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wręczono nagrody sportowe Polskiego Radia. "To wyjątkowy rok"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 20:40
Polskie Radio przyznało po raz drugi Nagrody Sportowe imienia Bohdana Tomaszewskiego. Podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie wręczono 10 statuetek. Mistrzem 2018 roku został skoczek Kamil Stoch, nagrodę słuchaczy Polskiego Radia otrzymał najlepszy zawodnik siatkarskiego mundialu Bartosz Kurek.
Audio
  • Sylwia Urban z radiowej Jedynki o gali Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego (Jedynka)
  • Za nagrodę dla Ireny Szewińskiej dziękował jej syn, Andrzej Szewiński (IAR)
  • Podczas gali Irena Szewińska została też pośmiertnie wyróżniona honorowym Złotym Mikrofonem, o czym poinformował prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski (IAR)
  • W imieniu rodziny pani Ireny za honorowy Złoty Mikrofon podziękował drugi z jej synów, Jarosław Szewiński (IAR)
  • Igę Świątek została debiutantem roku (IAR)
  • Z kolei Agnieszkę Radwańską wyróżniono za całokształt działalności w sporcie. Laureatka nie mogła osobiście odebrać statuetki, ale podziękowała za nagrodę za pośrednictwem krótkiego filmu (IAR)
  • Siatkarz Bartosz Kurek został uznany za sportowca roku 2018. Członek kapituły Nagród Sportowych Polskiego Radia, w przeszłości znakomity siatkarz Edward Skorek nie dziwi się takiej decyzji kibiców (IAR)
  • Ponadto, kapituła Nagród Sportowych wybrała zwycięzców dziewięciu kategorii, a drużyną roku została reprezentacja siatkarzy. Z obu "siatkarskich" nagród cieszy się wiceprezes PZPS-u Jacek Sęk (IAR)
  • O laureatach z członkiem kapituły - byłym siatkarzem, mistrzem olimpijskim i mistrzem świata - Edwardem Skorkiem rozmawiał Krzysztof Kuzak (IAR)
Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego
Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana TomaszewskiegoFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Wyniki plebiscytu, w którym aktywnie uczestniczyli słuchacze Polskiego Radia, poznaliśmy w środowy wieczór podczas uroczystej gali finałowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister sportu i turystyki Witold Bańka.

- To zaszczyt i przyjemność objąć patronat nad tak ważnym wydarzeniem. 2018 rok jest dla nas wyjątkowy, gdyż świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości i wielu polskich organizacji sportowych. Świętowaliśmy w nim też 54 medale mistrzostw Europy, świata i igrzysk olimpijskich w kategorii seniorów. Życzę wielu pozytywnych, pięknych emocji w 2019 roku związanych z sukcesami biało-czerwonych - powiedział.

Sportowcami stulecia głosami Kapituły zostali Irena Szewińska, Halina Konopacka i Janusz Kusociński. Szewińska, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, członkini MKOl, dama Orderu Orła Białego, wyróżniona została w środę dwa razy. Zmarłą 29 czerwca najlepszą w historii polską lekkoatletkę, decyzją kapituły, której przewodniczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, uhonorowano także Złotym Mikrofonem. 

- Kapituła przyznała honorowy Złoty Mikrofon dla śp.Ireny Szewińskiej za wyjątkowe zasługi i upowszechnianie polskiego sportu, godne reprezentowanie naszego kraju na świecie i dostarczanie niezapomnianych sportowych emocji słuchaczom Polskiego Radia - powiedział Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia i przewodniczący kapituły Plebiscytu Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego.   

Tytułem Trenera Stulecia uhonorowano legendę polskiego boksu Feliksa "Papę” Stamma.

W kategorii Mistrz 2018 roku zwyciężył Kamil Stoch, najlepszy z polskich skoczków, potwierdził w tym roku swoją świetną dyspozycję - z igrzysk olimpijskich w PjongCzangu przywiózł złoty (indywidualnie) i brązowy (drużynowo) medal olimpijski, sięgnął po Kryształową Kulę, zwyciężył we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni, wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w lotach narciarskich, dołożył do tego brązowy medal w rywalizacji drużynowej, triumfował też w cyklu Raw Air i w nowym turnieju Willingen Five.

NOMINOWANI DO PLEBISCYTU NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA 2018

Wybór drużyny roku wydawał się wyjątkowo prosty - dopiero niedawno opadły emocje po wielkim sukcesie naszych siatkarzy, którzy w świetnym stylu obronili tytuł najlepszej ekipy świata, w finale pokonując Brazylię, zgarniając przy tym wiele indywidualnych nagród i potwierdzając, jak ogromny potencjał ma ta dyscyplina w naszym kraju. Nagrodę wręczył mistrz świata i mistrz olimpijski - Edward Skorek.

Trenerem Roku wybrany został Stefan Horngacher, szkoleniowiec kadry A naszych skoczków narciarskich, w imieniu którego wyróżnienie odebrał Andrzej Kraśnicki. Austriak zadbał o to, by rozwijał się Kamil Stoch, ale także uratował karierę Piotra Żyły, który za rządów nowego trenera wyraźnie odżył.

Swoją chwilę na wielkiej scenie, z pewnością nie ostatnią, miała mistrzyni Wimbledonu w kategorii juniorek, zwyciężczyni gry podwójnej na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires - Iga ŚwiątekMa zaledwie 17 lat, jednak tenisistka Legii Warszawa pokazała w 2018 roku olbrzymi talent i uchodzi za jedną z najbardziej obiecujących zawodniczek na świecie. Czy to ona zastąpi w najbliższym czasie Agnieszkę Radwańską i będzie czarować polskich kibiców? Mamy taką nadzieję.

Czytaj dalej
Iga Świątek 1200 f.jpg
Gem, set, mecz - 2018 był rokiem Igi Świątek

Nagroda Specjalna Kroniki Sportowej to kategoria, w której wyróżnienia przyznawał Zarząd Polskiego Radia i Naczelna Redakcja Sportowa - uhonorowany został Henryk Urbaś. Pracę w Polskim Radiu rozpoczynał przed laty w Radiu Szczecin, ale już od 1978 roku na stałe związał się z Polskim Radiem w Warszawie.

Był wielokrotnym sprawozdawcą na wielkich imprezach sportowych, takich jak Wyścig Pokoju, kolarskie mistrzostwa świata, finały mistrzostw świata w piłce nożnej 1986 w Meksyku, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 w Calgary, Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 w Seulu, Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 w Barcelonie czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994 w Lillehammer. Prowadził Kronikę Sportową i kultowe Studio S-13. To niekwestionowana legenda Polskiego Radia.

Nagrodę za całokształt osiągnięć sportowych otrzymała Agnieszka Radwańska, najlepsza polska tenisistka, która niedawno zdecydowała się zakończyć karierę w wieku zaledwie 29 lat. Zawodniczka od dłuższego czasu borykała się z kontuzjami.

Polka, która po ogłoszeniu decyzji nie komentowała swojej decyzji, zrobiła wyjątek dla Cezarego Gurjewa, dziennikarza radiowej Jedynki, któremu powiedziała, że dwa dni po ogłoszeniu wiadomości o zakończeniu kariery czuła się "jakby umarła".

Czytaj dalej
Agnieszka Radwańska 1200 f.jpg
"Poczułam się, jakbym umarła". Agnieszka Radwańska "poraża elegancją", a powrót na kort jest nierealny

Radiowymi Sprawozdawcami stulecia został Wojciech Trojanowski i Bohdan Tomaszewski. Trojanowski był wzorem dla Bohdana Tomaszewskiego. Olimpijczyk z Amsterdamu w 1928 roku był naocznym świadkiem pierwszego olimpijskiego złota dla Polski, po które sięgnęła Halina Konopacka.

Nagrodę słuchaczy Polskiego Radia otrzymał najlepszy zawodnik siatkarskiego mundialu i złoty medalista mistrzostw świata Bartosz Kurek.

Laureaci Nagród Sportowych Polskiego Radia za rok 2018

Mistrz 2018: Kamil Stoch
Trener 2018: Stefan Horngacher
Drużyna 2018: reprezentacja Polski siatkarzy
Debiut Roku: Iga Świątek
Za całokształt osiągnięć sportowych: Agnieszka Radwańska
Sportowcy Stulecia: Halina Konopacka, Irena Szewińska, Janusz Kusociński
Trener Stulecia: Feliks "Papa" Stamm
Radiowi Sprawozdawcy Stulecia: Wojciech Trojanowski, Bohdan Tomaszewski
Nagroda Słuchaczy "Kroniki Sportowej" (głosowanie słuchaczy poprzez sms): Bartosz Kurek
Złoty Mikrofon: Irena Szewińska
Nagroda specjalna "Kroniki Sportowej": Henryk Urbaś

Kronika Sportowa Najstarsza i najbardziej rozpoznawalna audycja o tematyce sportowej w naszym kraju. Nie ma chyba Polaka, który choćby raz w życiu nie poczuł dreszczyku emocji słysząc sugestywny sygnał dźwiękowy "Oj strzelaj, prędzej, strzela… jest” 

Projekt NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA IM. BOHDANA TOMASZEWSKIEGO wyłonił najwybitniejszych sportowców oraz propagatorów sportu w Polsce. Kapituła w składzie: Andrzej Rogoyski (prezes Polskiego Radia i przewodniczący kapituły) Izabella Sierakowska-Tomaszewska (żona Bohdana Tomaszewskiego, patrona plebiscytu, wybitnego komentatora sportowego i dziennikarza Polskiego Radia), Andrzej Kraśnicki (Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego), profesor Michał Kleiber, Janusz Zaorski (reżyser), Edward Skorek (wybitny siatkarz, mistrz olimpijski i mistrz świata) oraz Henryk Urbaś i Cezary Gurjew (z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia) dokonała wyboru laureatów w dziewięciu kategoriach.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2017 roku i była ściśle związana z jubileuszem "Kroniki sportowej” - najstarszej i najbardziej rozpoznawalnej audycji o tematyce sportowej w kraju. Jej pierwsze wydanie pojawiło się na antenie 30 listopada 1954 r. - "Kronika” nadawana jest więc od 64 lat i nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy.

Przed rokiem za "Całokształt osiągnięć w sporcie" została uhonorowana Irena Szewińska. W poszczególnych kategoriach zwycięzcami zostali (w głosowaniu kapituły lub Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia): Anita Włodarczyk - Mistrz 2017; Adam Nawałka - Trener 2017; Piłkarska Reprezentacja Polski - Drużyna 2017; Pełne trybuny PGE Narodowego podczas meczów reprezentacji Polski - Wydarzenie 2017; Igrzyska Światowe - The World Games Wrocław - Impreza 2017; Patryk Dudek - Debiut 2017; Agnieszka Radwańska - Sportowy Ambasador 2017; Michał Kwiatkowski - Gest 2017. 

ah, ps, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Sportowe Polskiego Radia przyznane

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 21:47
Zwycięzców wyłoniono w 10 kategoriach. Irena Szewińska została uhonorowana za "Całokształt osiągnięć w sporcie". Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, wręczając statuetkę, nazwał siedmiokrotną medalistkę olimpijską największą królową lekkoatletyki.
rozwiń zwiń