Karate: Dorota Banaszczyk ze srebrnym medalem na zawodach Premier League w Paryżu

2019-01-27, 17:50

Dorota Banaszczyk. Foto: materiały prasowe/karate-polska.pl

Dorota Banaszczyk, aktualna mistrzyni świata w karate olimpijskim, w finale najbardziej prestiżowych zawodów na świecie: Karate1- Premier League - PARIS OPEN, przegrała z Anzheliką Terliugą z Ukrainy (0-4). Polka nie zrobiła sobie wymarzonego prezentu urodzinowego. W dniu finału (27 stycznia) skończyła 22 lata.

Karate1-Premier League to cykl zawodów, w których mogą startować tylko zawodnicy z pierwszej setki światowego rankingu WKF (maksymalnie 64 osoby, pierwszeństwo dla zawodników z pierwszej pięćdziesiątki). Ich prestiż w świecie karate można porównać z lekkoatletycznym cyklem Golden League, czy żużlowym Grand Prix. Dotychczas nikomu z polskich karateków nie udało się wygrać zawodów Karate1-Premier League.

Nasza zawodniczka w drodze do finału konkurencji kumite -55 kg. pokonała kolejno pięć rywalek. Wyeliminowała Torres da la Cardidad z Kuby (1:0), Amerykankę Jennę Brown (6:0), Alesandrę Hasani z Chorwacji (2:0) oraz Marokankę Khawlę Ouhammad (7:1). W półfinale wygrała z Włoszką Loreną Busą, przez jednogłośne wskazanie sędziów (5:0).

Dorota Banaszczyk w listopadzie ubiegłego roku sensacyjnie triumfowała na MŚ w Madrycie. W światowym rankingu awansowała po Mistrzostwach z 28 na 4 miejsce.

W pierwszym tegorocznym starcie udowadnia, że sukces na MŚ nie był przypadkowy, a kwalifikacja olimpijska jest coraz bliżej.

Karate zadebiutuje w 2020 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.