Kolarstwo: Ryszard Szurkowski zaczął ćwiczyć w egzoszkielecie. "Świetnie sobie radzi"

2019-03-14, 14:23

Kolarstwo: Ryszard Szurkowski zaczął ćwiczyć w egzoszkielecie. "Świetnie sobie radzi"
W grudniu 2015 roku Polskie Radio uhonorowało tytułem "Osobowości 60-lecia Kroniki Sportowej” ośmioro polskich sportowców. Wśród wyróżnionych był też Ryszard Szurkowski . Foto: Polskie Radio

Ryszard Szurkowski, od dziewięciu miesięcy częściowo sparaliżowany po wypadku na rowerze, zaczął ćwiczyć w egzoszkielecie. Słynny kolarz przechodzi rehabilitację w ośrodku w Konstancinie-Jeziornie, która będzie kontynuowana co najmniej do czerwca.

- Z każdym dniem mąż czuje się lepiej. Od niedawna zaczął ćwiczyć w egzoszkielecie i świetnie sobie radzi. Rehabilitanci są zdziwieni, jak szybko czyni postępy. Pod wrażeniem jest też pan ordynator, doktor Grzegorz Chabik, który wspaniale opiekuje się mężem. Wszyscy w ośrodku wykonują bardzo dobrą robotę – powiedziała Iwona Szurkowska.

Powiązany Artykuł

Szurkowski Wyścig Pokoju 1200.jpg
Ryszard Szurkowski. Kolarz, który zdominował Wyścig Pokoju [SYLWETKA]

- Powoli wraca czucie, ale czasami występuje tzw. przeczulica. To stan, gdy jest się bardzo wrażliwym na wszelkiego rodzaju bodźce. Lekarze powiedzieli, że w uszkodzonym fragmencie rdzenia na odcinku szyjnym widać nowe przesmyki, co wskazuje na to, że układ nerwowy zaczyna powoli się odbudowywać - wyjaśniła.

Nadzieja na poprawę 

Żona legendarnego kolarza ma nadzieję, że być może niedługo Szurkowski zacznie poruszać się z balkonikiem.

- Wszystko zależy od badań w najbliższych dniach. Żeby chodzić z balkonikiem, trzeba się na nim oprzeć, ale jest problem z barkami. Musimy poczekać na diagnozę. Trzeba trzymać kciuki, żeby barki "puściły". Jeśli tak się stanie, to rehabilitacja przyspieszy – dodała.

Stan Szurkowskiego poprawił się na tyle, że od kwietnia będzie mógł spędzać weekendy w swoim domu w Warszawie, oczywiście nie zaniedbując ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Wypadek w Kolonii

Dramat wydarzył się 10 czerwca ubiegłego roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Szurkowskim przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę.

W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą od siedmiu miesięcy kontynuuje w Konstancinie. 

Powiązany Artykuł

szurkowski 1200.jpg
Ryszard Szurkowski dla Polskiego Radia: moje mięśnie zaczynają pracować [TYLKO U NAS]

Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero na początku listopada, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny. Oddźwięk okazał się ogromny i pomoc popłynęła szerokim strumieniem.

Legenda polskiego kolarstwa

73-letni Szurkowski to najbardziej utytułowany polski kolarz w historii, m.in. mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. 

Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo. 

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym. 

Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-1989), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011). Ostatnio prowadził sklep rowerowy na warszawskiej Woli.

Powiązany Artykuł

pap szurkowski 1200.jpg
Ryszard Szurkowski pomagał. Czy dobre uczynki wrócą? [TYLKO U NAS]

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(mb)

Polecane

Wróć do strony głównej