Energa Basket Liga Kobiet: CCC Polkowice wciąż króluje w Polsce. Trzeci tytuł zawodniczek z Dolnego Śląska

2019-04-27, 21:40

Zawodniczki CCC Polkowice cieszą się ze zdobycia tytułu mistrzyń Polski . Foto: PAP/Lech Muszyński

Koszykarki CCC Polkowice pokonały w finale po raz trzeci InvestInTheWest Enea, tym razem w Gorzowie Wlkp. 81:64 (16:28, 16:10, 26:18, 23:8) i zdobyły mistrzostwo Polski, wygrywając rywalizację 3-0. Dla zespołu z Dolnego Śląska to trzeci tytuł w historii klubu i drugi z rzędu.

Zdaniem szkoleniowca gości Maroša Kováčika, o mistrzostwie dla ekipy z Polkowic zadecydowały siła mentalna oraz szeroka ławka. (IAR)
+

Po dwóch porażkach w Polkowicach gorzowianki chcąc pozostać w grze musiały w sobotę wygrać we własnej hali. Do trzeciego meczu przystąpiły jednak osłabione brakiem kontuzjowanej Marii Papowej, jednej z liderek zespołu w poprzednich meczach finałowych i całym sezonie. Białorusinka wspierała koleżanki jedynie z ławki.

InvestInTheWest znakomicie rozpoczął sobotni pojedynek. Zaskoczył rywalki skutecznością rzutów z dystansu. Z kolei CCC przez długi czas nie mogło upilnować gorzowianek wychodzących na dogodne pozycje rzutowe, a samo częściej pudłowało. Trójkami popisywały się Ariel Atkins i Laura Juskaite. W pierwszej odsłonie było ich aż sześć po stronie Gorzowa i gospodynie po 10 minutach gry prowadziły 28:16.

W drugiej kwarcie polkowiczanki zaczęły powoli gonić akademiczki. Z minuty na minutę liderki CCC grały skuteczniej. Do przerwy przewaga gorzowskiej drużyny stopniała do sześciu punktów (38:32). Koszykarki InvestInTheWest nadal grały znakomicie w obronie i próbowały utrzymywać dystans do rywalek, ale z coraz większym trudem przychodziło im zdobywanie punktów.

Po zmianie stron CCC szybko doprowadziło do remisu 41:41 i od tego momentu przez pewien czas kibice byli świadkami walki punkt za punkt. Potem jednak to zespół z Dolnego Śląska przejął inicjatywę. Trzecią kwartę wygrał 26:18 i akademiczki były w coraz trudniejszej sytuacji. Starały się być w kontakcie z CCC, ale zaczynało im brakować sił. Z kolei CCC, dysponując długą i wyrównaną ławką, utrzymywało wysokie tempo gry.

W połowie czwartej części meczu było już widać, że ambitnie walczące gorzowianki raczej nie będą w stanie powstrzymać rozpędzonych przeciwniczek. Ta kwarta zakończyła się wygraną CCC 23:8 i 17-punktowym zwycięstwem w całym spotkaniu.

Po ostatniej syrenie koszykarki z Polkowic wraz z grupą swoich kibiców rozpoczęły świętowanie zdobycia tytułu mistrzowskiego w sezonie 2018/19. Fani gorzowskiej drużyny długo dziękowali swoim koszykarkom za srebrny medal i mnóstwo emocji, jakich im dostarczyły.

Tytuł najbardziej wartościowej zawodniczki serii finałowej przyznano rozgrywającej CCC Jasmine Thomas.

CCC Polkowice obroniło tytuł sprzed roku. To zarazem trzeci złoty medal tej drużyny. W dorobku ma jeszcze trzy srebrne i cztery brązowe.

W przekroju całego sezonu polkowiczanki w pełni zasłużyły na najwyższy stopień podium. Wygrały fazę zasadniczą ligi z bilansem 22-2, a w play off nie doznały porażki. W ćwierćfinale CCC pokonało AZS UMCS Lublin, a w półfinale Arkę Gdynia.

InvestInTheWest awansował do finałowej rozgrywki po dziewięciu latach przerwy. Dokonał tego kończąc pierwszą część sezonu na siódmym miejscu. W fazie play off ograł 3-1 najpierw Energę Toruń, a potem w takim samym stosunku Ślęzę Wrocław. Drużyna z Gorzowa po raz trzeci wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Ma także w dorobku dwa brązowe krążki.

InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - CCC Polkowice 64:81 (28:16, 10:16, 18:26, 8:23).

Punkty:

InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.: Laura Juskaite 24, Ariel Atkins 19, Julia Rycikawa 9, Sharnee Zoll 3, Annamaria Prezelj 3, Katarzyna Dźwigalska 2, Katarzyna Fikiel 2, Kyara Linskens 2.

CCC Polkowice: Jasmine Thomas 20, Tiffany Hayes 18, Styliani Kaltsidou 16, Temitope Fagbenle 8, Lynetta Kizer 8, Weronika Gajda 6, Dominika Owczarzak 3, Johannah Leedham 2, Julia Tyszkiewicz 0, Karolina Puss 0.