X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Witold Bańka szefem WADA: czułem się jak przed startem w najważniejszych zawodach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 08:41
- Ta decyzja to jednoznaczny wyraz uznania dla działań, które polski minister sportu i turystyki podejmuje na rzecz uwolnienia sportu od plagi niedozwolonego wspomagania - podkreślił prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, gratulując Witoldowi Bańce, który w Montrealu został oficjalnie nominowany na stanowisko prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej WADA. 
Audio
  • Z takiej decyzji bardzo zadowolony jest szef Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski (IAR)
  • Rywalem Polaka był Marcos Diaz z Dominikany. Witold Bańka przyznaje, że zwycięstwo nie przyszło łatwo (IAR)
Witold Bańka podczas zjazdu WADA w Montrealu
Witold Bańka podczas zjazdu WADA w Montrealu Foto: TT/screen/@wada_ama

Oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

- Ta decyzja to jednoznaczny wyraz uznania dla działań, które polski minister sportu i turystyki podejmuje na rzecz uwolnienia sportu od plagi niedozwolonego wspomagania. Przykładem jego aktywności jest doprowadzenie do uchwalenia w naszym kraju ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i powołania Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA - stwierdził sternik PKOl, dodając, iż polska rodzina olimpijska odczuwa dziś dużą satysfakcję, bo już od wcześniejszej fazy ubiegania się Witolda Bańki o miejsce w międzynarodowych strukturach antydopingowych udzielała mu silnego wsparcia, wyrażając w ten sposób uznanie dla energicznych działań, jakie na rzecz walki z dopingiem podejmował.

Witold Bańka jest gotowy na sześcioletnią kadencję na czele WADA, Agencji, która jest jedną z najważniejszych sportowych organizacji na świecie.

- To ważny moment dla Polski. Ten wybór to wielki honor, ale również odpowiedzialność. To także sukces polskiej dyplomacji. Dziękuję też Radzie Europy za zaangażowanie. Obok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, WADA jest najważniejszą sportową organizacją. Przed głosowaniem czułem się jak przed startem w najważniejszych zawodach. Trzeba się było zaprezentować, odpowiadać na pytania. To był trudny moment, który wymagał trzymania nerwów na wodzy - stwierdził nowy prezydent WADA tuż po wyborze. 

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Niewątpliwie jest to wielki sukces polskiego ministra, który zapowiada, że będzie walczył o to, by odzyskała ona zaufanie, poprawiła transparentność swoich działań i umożliwiła skuteczniejsze przeciwdziałanie dopingowi także biedniejszym krajom.

- Jeden z priorytetów to fundusz solidarnościowy. Będzie miał za zadanie pomagać krajom słabiej rozwiniętym. To jest wyzwanie przed WADA, bo wiele państw nie prowadzi polityki antydopingowej, a ich zawodnicy rywalizują ze sportowcami, którzy są pod ścisłą kontrolą. Musimy zwiększyć liczbę kontroli i liczbę akredytowanych laboratoriów. Potrzeba większej współpracy między narodowymi agencjami antydopingowymi. A przede wszystkim zwiększyć budżet. To są priorytety. Mamy tylko jedno laboratorium w Afryce, a łącznie na świecie trzydzieści. To się musi zmienić. Rynek sportowy jest tak duży, że WADA musi zmienić do tego podejście. Dotąd normy uzyskiwania akredytacji były bardzo restrykcyjne, a ja mam inne podejście. Chcę, żeby laboratoriów było więcej - stwierdził Witold Bańka w rozmowie z "PS". 

Najsłynniejsza polska sportsmenka Irena Szewińska przez 20 lat pełniła znaczącą funkcję w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, była znaną na całym świecie działaczką, szanowaną przez sportowy świat osobą. Witold Bańka jest jednak pierwszym Polakiem, który objął najwyższe stanowisko w jednej z najważniejszych organizacji w profesjonalnym sporcie.  

ah, PolskieRadio24.pl 


 


Zobacz więcej na temat: WADA Witold Bańka SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Bańka - od sprintera do szefa WADA. "To sytuacja bez precedensu"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:43
Witold Bańka został we wtorek wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). - To oznacza wielkie wyzwania - mówi szef Polskiej Agencji Antydopingowej.
rozwiń zwiń