ME U21: Polska - Belgia. Biało-czerwoni zaczęli imprezę od cennego zwycięstwa

2019-06-16, 22:08

Belg Wout Faes i zawodnik biało-czerwonych Dawid Kownacki. Foto: PAP/EPA/ALESSIO TARPINI

Reprezentacja Polski do lat 21 pokonała Belgię w swoim pierwszym meczu na rozgrywanych we Włoszech mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni zwyciężyli po zaciętym spotkaniu 3:2.

Po tym spotkaniu z pomocnikiem Filipem Jagiełłą rozmawiał Tomasz Kowalczyk (IAR)
+

Pierwszą groźną sytuację Polacy stworzyli w 13. minucie, ale po dośrodkowaniu Konrada Michalaka piłki nie sięgnął Dawid Kownacki.

Zdecydowanie więcej okazji na strzelenie gola na początku spotkania stwarzali Belgowie. W słupek trafił Orel Mangala, a chwilę później groźny strzał z ostrego kąta Siebe Schrijversa obronił Kamil Grabara. Swoją przewagę Belgowie potwierdzili w 16. minucie, kiedy polski bramkarz skapitulował. Isaac Mbenza płasko dośrodkował w pole karne, a Aaron Leya Iseka lekko trącił piłkę i zmylił Grabarę.

Pięć minut później Belgowie mogli prowadzić 2:0, bo Schrijvers wbiegł w pole karne, ogrywając polskich defensorów, ale w końcowej fazie akcji zabrakło mu dokładności. Szczególnie na lewej stronie z Dodim Lukebakio nie radził sobie Kamil Pestka.

Kiedy wydawało się, że kolejne gole dla Belgów są kwestią czasu, biało-czerwoni niespodziewanie doprowadzili do remisu. Na strzał z dystansu zdecydował się Szymon Żurkowski, a zasłonięty bramkarz Nordin Jackers spóźnił się z interwencją.

Siedem minut po przerwie biało-czerwoni wyszli na prowadzenie. Do dośrodkowania z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Krystian Bielik i strzałem głową skierował do bramki piłkę, która jeszcze odbiła się od słupka. Od 79. minuty Polacy prowadzili już dwoma bramkami. Po dobrym podaniu Żurkowskiego w świetnej sytuacji znalazł się Sebastian Szymański i z kilku metrów trafił do bramki.

Końcówka meczu była nerwowa, bo w 84. minucie gola kontaktowego zdobył głową Dion Cools, który najwyżej wyskoczył do dośrodkowania z rzutu rożnego. Belgowie nie zdołali już wyrównać i Polacy odnieśli pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach Europy do lat 21.

W drugim meczu w grupie A gospodarze Włosi wygrali 3:1 z reprezentacją Hiszpanii.

Od 2017 roku, gdy gospodarzem ME do lat 21 była Polska, turniej odbywa się w formule z 12 drużynami podzielonymi na trzy grupy. Tegoroczna impreza zostanie rozegrana w sześciu miastach - pięciu włoskich oraz w San Marino (Serravalle). Do półfinału awansują zwycięzcy trzech grup i drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem.

Finał zaplanowano na 30 czerwca w Udine.

Polska - Belgia 3:2

Bramki: 0:1 Leya (16), 1:1 Żurkowski (26), 2:1 Bielik (52), 3:1 Szymański (78), 3:2 Cools (85)

Zapis relacji NA ŻYWO:

90+3 min. - Koniec! Wygrywamy w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy!

90 min. - Wkraczamy w doliczony czas gry. Uda się utrzymać korzystny wynik?

85 min. - Cools zdobywa kontaktowego gola. Będzie bardzo gorąco w końcówce...

84 min. - Wieteska ratuje biało-czerwanych przed stratą gola.

83 min. - Grabara pewnie w polu karnym, spokojnie łapie dośrodkowanie z rzutu karnego.

78 min. - Żurkowski znów popisał się świetnym zagraniem, do piłki w polu karnym dobrze odnalazł się Szymański i jesteśmy bardzo blisko zwycięstwa!

77 min. - Obraz gry nie zmienia się, Belgowie szukają bramki wyrównąjącej, ale nie mają pomysłu na sforsowanie naszej defensywy.

70 min. - Do końca meczu zostało 20 minut, Belgowie muszą liczyć na to, by postawić wszystko na jedną kartę. Biało-czerwoni liczą z kolei na to, by wyprowadzić kontrę, która przybliży ich do zwycięstwa.

67 min. - Tym razem groźnie dla Polaków, ale Belgowie bronią się dobrze.

58 min. - Było blisko, ale udało nam się skutecznie uniknąć utraty bramki.

52 min. Gol! Bielik trafia do siatki, środkowy obrońca najwyżej wyskoczył do siatki i wychodzimy na prowadzenie!

48 min. - Lukebakio ukarany żółtą kartką, Belg próbował wymusić rzut karny.

46 min. - Wracamy do gry.

45 min. - Przerwa. Po strzeleniu gola wyglądaliśmy lepiej i trzeba przyznać, że mogliśmy pokusić się o to, by po pierwszych 45 minutach mieć prowadzenie.

45 min. - Kownacki bliski szczęścia! Napastnik trafił jednak wprost w bramkarza.

40 min. - Powoli zbliżamy się do gwizdka, który zakończy pierwszą część meczu.

37 min. - Dobre uderzenie Szymańskiego, ale minimalnie minął róg bramki Jackersa.

35 min. - Michalak dobrze wyszedł z piłką przy kontrataku i dał się sfaulować. Mamy szansę z rzutu wolnego.

33 min. - Pozwalamy naszym rywalom na zbyt dużo przed polem karnym. Po raz kolejny Schrijvers, na szczęście dla nas znów niecelnie.

30 min. - Pół godziny za nami. Udało nam się wyrównać, ale o samej grze nie można powiedzieć wiele dobrego. Belgowie są tu stroną dominującą.

26 min. - Żurkowski ładnie przymierzył zza pola karnego i mamy wyrównanie!

21 min. - Schrijvers w pojedynkę poradził sobie z naszą defensywą, bierni byli Bielik i Fila, i wpadł w pole karne. Belg na nasze szczęście źle zachował się w pojedynku z Grabarą i uderzył obok słupka.

20 min. - Widać wyraźnie, że brakuje nam koncepcji na to, jak chcemy grać. Jeśli naszym planem była obrona i liczenie na kontrę, trzeba wymyślić coś innego.

16 min. - Niestety, Belgowie wychodzą na prowadzenie. Mbenza przedarł się lewą stroną i dograł piłkę w pole karne, a tam niepilnowany Leya z bliska trafił do siatki.

16 min. - Golkiper Liverpoolu znów zmuszony do interwencji, tym razem jego czujność sprawdził Schrijvers.

14 min. - Grabarę ratuje słupek! Tym razem mamy dużo szczęścia, chociaż ten strzał był wyjątkowo zaskakujący.

13 min. - Bardzo dobre dośrodkowanie Michalaka, Kownacki był blisko dojścia do strzału.

12 min. - Dobre przyjęcie Żurkowskiego w środku pola, ale nie da się już tego powiedzieć o podaniu...

10 min. - Bronimy głęboko, ale Belgowie na razie nie mają pomysłu na to, jak zagrozić bramce Grabary.

6 min. - Teraz samotna akcja Szymańskiego, ale stracił piłkę w polu karnym. Niestety, zabrakło tu pomysłu na to, jak sfinalizować swoją szarżę.

5 min. - Belgowie szybko zdołali przejąć inicjatywę i to oni prowadzą grę. Na razie jednak bronimy się bez większych problemów.

2 min. - Pierwsze akcje nerwowe, ale stopniowo staramy się uspokoić grę. Niestety, tracimy piłkę w dość łatwy sposób i to Belgowie budują swoją akcję.

Niestety nie możemy mówić o tym, by dopisali kibice.

1 min. - Zaczynamy!

18.27 - Przed nami hymny obu krajów.

18.25 - Niestety, w pierwszym składzie naszej kadry zabraknie Roberta Gumnego. Prawy obrońca cierpi z powodu zatrucia pokarmowego.

18.20 - Początek meczu coraz bliżej.

18.10 - Już za dwadzieścia minut rozpoczniemy nasz pierwszy mecz na mistrzotwach Europy do lat 21. Będzie to zarazem mecz, który otworzy całą imprezę, co niewątpliwie także będzie miało wpływ na zainteresowanie tym, jak pokażą się oba zespoły.

Co do tego, że będzie to trudne spotkanie, nie ma największych wątpliwości, ale liczymy na to, że uda się czymś zaskoczyć naszych niedzielnych rywali.

Oto skład, który desygnował do gry Czesław Michniewicz.