Liga Narodów siatkarzy: biało-czerwoni lepsi od Serbii. Znowu zadecydował tie-break

2019-06-22, 20:00

Polscy siatkarze podczas turnieju w Mediolanie . Foto: Twitter.com/FIVBVolleyball (screen)

Polscy siatkarze pokonali Serbię 3:2 (32:30, 21:25, 25:21, 19:25, 15:11) w kolejnym meczu Ligi Narodów podczas turnieju w Mediolanie. Dla biało-czerwonych to siódma wygrana w jedenastym meczu w rozgrywkach.

• Biało-czerwoni zapisali na swoim koncie kolejne zwycięstwo w Lidze Narodów
  • Świetnie spisywał się Bartosz Kwolek
  • W niedzielę Polaków czeka mecz z Włochami na koniec turnieju w Mediolanie

Spotkanie od początku miało wyrównany przebieg, choć nie stało na najwyższym poziomie. Polacy dobrze rozpoczęli. Biało-czerwoni prowadzili w pierwszej partii 8:5, 15:12, ale później przydarzył im się przestój i zrobiło się 16:18. Mistrzowie świata odzyskali inicjatywę po bloku Karola Kłosa i Bartosza Kwolka na Drażenie Luburiciu. Rozstrzygnięcie nastąpiło po długiej grze na przewagi, a obie drużyny zmarnowały po kilka setboli.

Polacy wyszli na 31:30 po ataku Luburicia w aut, a w kolejnej akcji najpierw ataku nie skończył Artur Szalpuk, ale zrewanżował się po chwili skutecznym blokiem na 32:30.

Serbowie się nie poddali

W drugim secie od początku nieznaczną przewagę mieli Serbowie. Po raz ostatni remis zawodnicy trenera Vitala Heynena osiągnęli przy stanie 10:10, a później już tylko musieli "gonić" wynik. Sporo ataków nie kończyli, zdarzały im się też błędy techniczne. Odsłonę zakończył nieudany serwis Kwolka, po którym zrobiło się 21:25 i 1:1 w meczu.

Trzeci set przebiegał pod dyktando biało-czerwonych. Skutecznie zbijali Kwolek i Łukasz Kaczmarek, który wszedł z ławki. Asem serwisowym popisał się Grzegorz Łomacz i zrobiło się 6:3. Na cztery punkty odskoczyli po jednej z najdłuższych wymian w całym meczu, którą mimo wielu szans z obu stron zakończył dopiero blok Szalpuka, po którym piłka spadła co prawda poza boisko, ale po drodze dotknęła jeszcze atakującego Luburicia. Później efektownym pojedynczym blokiem na Nikoli Jovoviciu popisał się Kłos i przewaga Polaków rosła.

Trener Serbów Nikola Grbić dwukrotnie poprosił o przerwę, dokonał dwóch zmian, ale nie odwróciło to losów partii. Zakończył ją Kaczmarek, a Polacy wygrali ostatecznie 25:21.

W czwartym secie powtórzył się scenariusz z drugiego. Po polskiej stronie wynik "trzymał" głównie Kwolek, który do skutecznych ataków dołożył trudny, urozmaicony serwis, czym sprawiał rywalom sporo problemów. Z nim w polu zagrywki z 4:7 zrobiło się szybko 8:7, m.in. dzięki piątemu asowi w meczu.

Dobra passa szybko się jednak skończyła, a po drugiej stronie siatki właściwy rytm złapał na zagrywce Bożidar Vucicević. Siatkarz, który rozpoczął mecz na ławce, posłał dwa asy z rzędu i zrobiło się 14:12 dla ekipy z Bałkanów, która nabrała wiatru w żagle. Przerwy na żądanie Heynena na niewiele się zdały i dystans do Serbów tylko się zwiększał. Końcowy rezultat to 25:19 dla siatkarzy Grbicia.

Kwolek bohaterem

W tie-breaku znowu w roli głównej wystąpił Kwolek. Najpierw po udanej obronie skończył kontrę, a po chwili wespół z Kłosem zablokowali serbski atak i zrobiło się 7:3. Po skutecznym serwisie Kłosa biało-czerwoni odskoczyli na 11:5. W końcówce znowu asa posłał z zagrywki Miran Kujundzić, ale ryzykując po chwili zepsuł serwis. 15:11 dla Polski i drugi zwycięsko zakończony pięciosetowy mecz Polaków w Mediolanie.

Polska - Serbia 3:2 (32:30, 21:25, 25:21, 19:25, 15:11)

Polska: Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Bartosz Kwolek, Bartłomiej Bołądź, Norbert Huber, Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Marcin Komenda, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka.

Serbia: Miran Kujundzić, Aleksandar Okolić, Petar Krsmanović, Lazar Cirović, Nikola Jovović, Drażen Luburić, Nikola Peković (libero) oraz Milan Katić, Vuk Todorović, Bożidar Vucicević, Srecko Lisinac, Stevan Simić.

Wyniki:

Mediolan, Włochy
22 czerwca, sobota
Polska – Serbia 3:2 (32:30, 21:25, 25:21, 19:25, 15:11)
Włochy – Argentyna 1:3 (22:25, 25:23, 19:25, 19:25)

21 czerwca, piątek

Polska - Argentyna 3:2 (25:21, 25:23, 25:27, 20:25, 19:17)
Włochy – Serbia 3:0 (26:24, 25:19, 25:22)

23 czerwca, niedziela

Argentyna – Serbia (17)
Włochy – Polska (20)

Ardabil, Iran

Francja - Portugalia 3:0 (25:23, 26:24, 25:23)
Iran - Australia 3:0 (25:19, 25:19, 25:14)

Francja - Australia 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)
Iran - Portugalia 3:1 (23:25, 27:25, 25:17, 25:18)

Portugalia - Australia (13)
Iran - Francja (16)

Hoffman Estates, USA
Chiny - Japonia 0:3 (19:25, 20:25, 23:25)
USA - Kanada 1:3 (22:25, 25:22, 23:25, 17:25)

Kanada - Chiny 3:1 (25:19, 25:23, 22:25, 25:17)
USA - Japonia 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)

Kanada - Japonia (19)
USA - Chiny (23.30)

Cuiaba, Brazylia

Bułgaria - Rosja 0:3 (20:25, 20:25, 21:25)
Brazylia - Niemcy 3:2 (20:25, 25:18, 21:25, 25:17, 15:13)

Niemcy - Rosja 1:3 (25:22, 21:25, 19:25, 14:25)
Brazylia - Bułgaria 3:1 (25:20, 21:25, 25:19, 25:14)

Niemcy - Bułgaria (23)
Brazylia - Rosja (2 w nocy z niedzieli na poniedziałek)

16. Chiny 11 1 10 7-30 4
O kolejności w tabeli jako pierwsze kryterium decyduje liczba zwycięstw.

Zapis relacji na żywo:

5. set:

15:11 - Kujudzić najpierw zaserwował asa, ale potem już się pomylił! Kolejna wygrana biało-czerwonych stała się faktem!

My tymczasem dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na jutro. O 20 biało-czerwoni zmierzą się w meczu z Włochami.

14:9 - Doskonały atak Kwolka daje piłkę meczową!

12:7 - Kaczmarek obił serbski blok. Wygrana coraz bliżej.

9:5 - Damian Wojtaszek miał problemy z przyjęciem serwisu Jovovicia, ale mocny i niespodziewany atak Szalpuka dał biało-czerwonym kolejny punkt!

8:4 - Sprytna kiwka Kłosa i na zmianie stron mamy cztery punkty przewagi.

7:3 - Potrójny blok zatrzymuje Vucicevicia, a Grbić prosi o czas!

6:3 - Kwolek skuteczny w kontrataku!

4:2 - Świetny serwis Jakuba Kochanowskiego. Piłka wróciła na polską stronę, a punkt zdobył Kwolek po zagraniu blok-aut.

2:1 - Serbowie dwa razy wyblokowali Szalpuka. Na szczęście, skuteczniejszy był Kaczmarek, który pewnie trafił w boisko.

4. set:

19:25 - Kujudżić pewnym atakiem z lewego skrzydła zakończył czwartą partię. Biało-czerwonych czeka drugi w tym turnieju tie-break.

17:22 - Seria błędów biało-czerwonych. Teraz w aut zaserwował Kaczmarek. Tie-break coraz bliżej, a na parkiecie pojawił się bohater wczorajszego meczu Aleksander Śliwka.

16:19 - Tym razem na serbski blok nadział się Bartosz Bednorz...

12:15 - Czas wzięty przez Vitala Heynena nie pomógł. Zablokowany został Bartosz Kwolek.

12:13 - Nie przyjmujemy bardzo mocnej zagrywki Vucicevicia...

11:10 - Nie popisał się w rozegraniu Jovović, który wystawił trudną piłkę Srecko Lisinacowi. Nieporozumienie ze środkowym kończy się błędem w ataku.

8:7 - Kolejny as Kwolka! Prowadzimy na przerwie technicznej!

7:7 - Atomowa zagrywka Kwolka daje biało-czerwonym wyrównanie!

2:5 - Autowy atak Kaczmarka. Przewaga Serbów szybko wzrosła do trzech punktów, więc o czas poprosił Vital Heynen.

1:2 - Mocny i skuteczny atak Vucicevicia, który pozostał na boisku na początku czwartego seta.

3. set:

25:21 - Pewny atak Łukasza Kaczmarka kończy trzeciego seta. Obejmujemy prowadzenie w meczu!

23:20 - Lepszy fragment gry zespołu z Bałkanów. Po dobrym ataku Cirovicia o czas prosi Heynen.

21:15 - Zmiany w serbskiej ekipie nie przynoszą rezultatu. Po błędzie Bozidara Vucicevicia w ataku o kolejną przerwę prosi Grbić.

18:13 - Po autowym ataku Luburicia o czas poprosił Nikola Grbić, ale niewiele to zmieniło. Chwilę po powrocie na parkiet Kwolek zaserwował kolejnego asa!

16:13 - Lepszy fragment biało-czerwonych zwieńczony asem serwisowym Bartosza Kwolka!

Prowadzimy na drugiej przerwie technicznej trzema punktami.

12:12 - As serwisowy Kujundzicia i mamy remis...

11:9 - Serbowie nieco się zbliżyli, ale udany atak Łukasza Kaczmarka, który zmienił Bołądzia, pozwala biało-czerwonym złapać oddech.

9:6 - Starcie przy siatce między Arturem Szalpukiem a Nikolą Jovoviciem. Żółte kartki dla obydwu zawodników.

9:5 - Cóż za wymiana po obu stronach! Akcja trwała prawie minutę, a zakończyła się blokiem biało-czerwonych na Luburiciu.

8:4 - Kwolek sprytnie zaserwował, a z przyjęciem skrótu nie poradził sobie Kujundzić. Solidna zaliczka biało-czerwonych na przerwie technicznej!

6:3 - Świetny fragment biało-czerwonych zwieńczony asem serwisowym Grzegorza Łomacza!

2:2 - Wyrównany początek trzeciej partii. Nikola Jovović uruchomił na środku Aleksandara Okolicia, a ten bezbłędnie zaatakował.

2. set:

21:25 - Zepsuta zagrywka Bartosza Kwolka oznacza, że Serbowie wygrywają seta i wyrównują stan rywalizacji.

20:24 - Piłka setowa po autowej zagrywce Macieja Muzaja, który wcześniej pojawił się na boisku wspólnie z Marcinem Komendą. Na parkiecie jest też Jakub Kochanowski, który zmienił Norberta Hubera.

17:21 - Błąd Bołądzia w ataku, który nadepnął na linię szóstego metra.

13:16 - Kwolek zablokowany i na przerwie technicznej mamy już trzy punkty straty do rywali.

10:12 - Huber źle trafił piłkę w ataku i ta wyszła na aut.

8:8 - Autowy atak Cirovicia oznacza, że biało-czerwoni doprowadzają do wyrównania.

6:8 - Zepsuta zagrywka Grzegorza Łomacza i Serbowie prowadzą na przerwie technicznej.

4:6 - Lepszy fragment gry Serbów. Luburić przedarł się przez polski blok.

1:0 - Zaczynamy od dobrego bloku Szalpuka na Ciroviciu.

1. set:

32:30 - Szalpuk i Kłos blokują Luburicia i wygrywamy pierwszą partię!

31:30 - Mamy piłkę setową po autowym ataku Luburicia.

28:28 - Żadna z drużyn nie jest w stanie rozstrzygnąć seta na swoją korzyść.

24:23 - Artur Szalpuk atakował po siatce, ale co najważniejsze - skutecznie. Mamy piłkę setową.

23:22 - Cóż za blok w wykonaniu Kłosa i Kwolka na Luburiciu! Odzyskujemy prowadzenie, a Grbić znów prosi o czas!

21:21 - Cirović nie radzi sobie z flotową zagrywką Hubera, a przechodzącą pilkę wykończył Kłos. Mamy remis!

20:21 - Po błędzie Kujundzicia w ataku, to Nikola Grbić prosi o przerwę.

18:21 - Kwolek i Huber przeszkodzili sobie w ataku, skacząc do tej samej piłki...

Serbowie prowadzą już trzema punktami, a Heynen bierze kolejną przerwę na żądanie.

16:18 - Dwa skuteczne ataki Drażena Luburicia z rzędu pozwalają Serbom wyjść na prowadzenie...

W kolejnej akcji potężnym zbiciem z drugiej linii popisał się Kujundzić i Vital Heynen reaguje, prosząc o czas.

16:15 - Bołądź zablokowany, ale challenge wzięty przez Heynena wykazuje, że Cirović dotknał nogą siatki.

Minimalnie prowadzimy na przerwie technicznej, chociaż ostatnie akcje w wykonaniu biało-czerwonych nie były najlepsze...

15:15 - Nic już nie zostało z naszej przewagi... Artur Szalpuk zaatakował w aut.

13:10 - Nieco szczęśliwy, ale skuteczny atak Norberta Hubera. Utrzymujemy trzypunktową przewagę.

8:5 - Lazar Cirović nadział się na blok Bartosza Kwolka i Karola Kłosa! Świetny początek biało-czerwonych.

4:1 - Dwie punktowe zagrywki Artura Szalpuka! Najpierw pocelował libero Nikolę Pekovicia, a potem błąd podwójnego odbicia popełnił Miran Kujundzić.

1:1 - Zaczęliśmy od świetnego ataku Bartłomieja Bołądzia. W kolejnej akcji tym samym odpowiedział środkowy Petar Krsmanović.

Relacja na żywo:

17.00 - Zaczynamy! Znamy wyjściowe składy obydwu ekip.

Polska: Łomacz, Bołądź, Huber, Kłos, Szalpuk, Kwolek, Wojtaszek (libero)

Serbia: Jovović, Luburić, Krsmanović, Okolić, Cirović, Kujundzić, Peković (libero)

16.55 - Obie ekipy już na parkiecie. Za chwilę hymny narodowe, ale najpierw minuta ciszy poświęcona pamięci znakomitego hiszpańskiego rozgrywającego Miguela Angela Falaski.

Były siatkarz i trener PGE Skry Bełchatów zmarł w wieku 46 lat na zawał serca.

16.45 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy w Lidze Narodów! Wczorajsze dramatyczne spotkanie z Argentyną zakończyło się wygraną mistrzów świata po tie-breaku. Dzisiaj zapewne nie będzie łatwiej. Rywalami podopiecznych Vitala Heynena będą bowiem zawsze groźni Serbowie.

Biało-czerwoni mają na koncie 17 punktów (6 zwycięstw i 4 porażki) i zajmują siódme miejsce w tabeli. Dwie lokaty niżej są podopieczni Nikoli Grbicia, który niebawem obejmie siatkarzy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Serbowie zanotowali dotąd pięć zwycięstw i pięciokrotnie schodzili z parkietu pokonani. Wczoraj ulegli w trzech setach Włochom.

Obie drużyny, chcąc liczyć się w walce o awans do Final Six, nie mogą sobie pozwolić na straty punktów. Liczymy, że dzisiaj lepsi okażą się biało-czerwoni!