X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Witold Bańka o programie SKAUT: dotrzemy do miejsc, gdzie nikt nie docierał

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 20:10
W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca program SKAUT. - Dotrzemy do miejsc, do których nikt wcześniej nie docierał - zapowiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl minister sportu i turystyki Witold Bańka. 
Witold Bańka podczas konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia programu SKAUT.
Witold Bańka podczas konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia programu "SKAUT".Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister Witold Bańka przypomniał, że to kolejna w ostatnich latach ważna inicjatywa jego resortu. 

- Program SKAUT to unikatowy projekt, kolejny wielki program ministerstwa sportu i turystyki. Stanowi uzupełnienie takich programów, jak Klub, SKS czy Narodowej Bazy Talentów - zauważył. 

Skauci wchodzą do szkół 

Czym zajmować się będą skauci?

- Zadaniem skautów będzie przeprowadzanie testów sprawności fizycznej wśród dzieci od klasy czwartej do ósmej szkoły podstawowej, monitoring ich aktywności i zachęcanie do angażowania się w lokalne kluby sportowe - wyliczał minister. 

W 2019 roku program zostanie pilotażowo uruchomiony w czterech województwach: śląskim, podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim. W kolejnym roku będzie adresowany do uczniów w całej Polsce. 

- 902 skautów już rozpoczyna wizytację zajęć sportowych w szkołach - zapewnił Witold Bańka - Będziemy sprawdzać trzy podstawowe parametry: siłę, szybkość i wytrzymałość - dodał. 

Program ma dotrzeć wszędzie 

Cele, jakie stawia przed sobą ministerstwo, są ambitne. - W przyszłym roku z budżetem 15,5 mln złotych zatrudnimy 3560 skautów, którzy przebadają 1,5 mln dzieci w całym kraju - zapowiedział Witold Bańka. 

W założeniach nowa inicjatywa ma sprawić, że skauci dotrą nie tylko do największych miast, ale także do małych szkół w mniejszych ośrodkach. - Dotrzemy do miejsc, do których nikt wcześniej nie docierał. W Polsce jest około pięciu tysięcy szkół, w których uczy się mniej niż 100 uczniów - przypomniał minister sportu i turystyki.

Program SKAUT ma być prowadzony przez wiele kolejnych lat. 

- To program wieloletni. Dzieci do testowania na pewno nie zabraknie. Jestem głęboko przekonany, że to będzie trwały projekt - zapowiedział Witold Bańka. 

W Tokio będą sukcesy?

Minister sportu i turystyki nie ukrywał, że cieszy się z ostatnich sukcesów reprezentantów Polski. - To dobry czas dla polskiego sportu - powiedział, przypominając ostatnie sukcesy koszykarzy, siatkarek, siatkarzy, wioślarzy i kajakarzy.

Nieuchronnie zbliżają się igrzyska w Tokio, które rozpoczną się 24 lipca 2020 roku. - Mam nadzieję, że będą udane. Być może będziemy mieli trzy drużyny w dyscyplinach drużynowych, co byłoby wielkim wyczynem - nie ukrywał Witold Bańka. 

Szef resortu sportu nie ukrywał też, że wiąże duże nadzieję z przedstawicielami dyscypliny, którą sam z sukcesami uprawiał. 

- Lekkoatletyka ma się naprawdę dobrze. Celem numer jeden są igrzyska w Tokio. Cztery lata w Rio nie było tak dobrze, ale myślę, że w Tokio nasi reprezentanci w „królowej sportu” powinni zdobyć kilka medali - przewidywał. 

Czas podsumowań 

Czteroletnia kadencja Witolda Bańki jako ministra sportu powoli dobiega końca. Niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych, od 1 stycznia przyszłego roku zostanie on przewodniczącym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). W rozmowie z naszym portalem podsumował krótko działania resortu od 2015 roku. 

- Jestem dumny z unikalnych programów, ale także z indywidualnych kontraktów sportowców ze spółkami Skarbu Państwa. Zawsze chciałem dbać o pełen komfort przygotowań sportowców. Mam czyste sumienie, że zrobiliśmy wszystko, aby nasi sportowcy mieli optymalne warunki do przygotowań - zapewniał. 

Minister wspomniał też o zmianach legislacyjnych w sporcie i turystyce, który wdrożył jego resort. 

- Ważny były też zmiany w ustawie o sporcie czy Kodeks Dobrego Zarządzania. Delikatnie mówiąc polskie związki sportowe wciąż funkcjonują daleko od doskonałości. Sporo zmian było też w dziedzinie turystyki. Turystyczny fundusz gwarancyjny zabezpieczył Polaków przed ewentualnymi turbulencjami na rynku biur podróży - zakończył Witold Bańka. 

W ostatnich latach ministerstwo sportu i turystyki realizowało też inne projekty. Były to m.in. Narodowa Baza Talentów, Team 100, Klub czy SKS.  

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Witold Bańka: sportowcy są najlepszymi ambasadorami Polski za granicą

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:11
- Sport to jest też budowanie potęgi i siły państwa - przyznał Witold Bańka podczas konwencji programowej PiS w Katowicach. Minister sportu zapewnił o zbudowaniu w ostatnich latach systemowego finansowania polskiego sportu; zaapelował również o dalszą pracę na rzecz aktywnego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Bańka: prezydenturę w WADA rozpocznę od odbudowy wizerunku tej agencji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:35
- Kadencję na stanowisku prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej WADA rozpocznę w styczniu 2020 r. Zacznę od walki o to, żeby agencja była organizacją dużo bardziej przyjazną sportowcom, ale i efektywniejszą. Chodzi o odbudowanie jej wizerunku jako skutecznego nadzorcy polityki antydopingowej - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Witold Bańka, minister sportu i turystyki.
rozwiń zwiń