X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Najważniejsza nagroda świata gór - Złoty Czekan - w rękach Krzysztofa Wielickiego. "Niech wiedzą, Polacy nie gęsi"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:30
Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdrój został wyróżniony Piolet d’Or Carriere (Lifetime Achievement Award) - nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Himalaista jest dopiero drugim Polakiem z tym prestiżowym wyróżnieniem. Podczas uroczystej gali Legią Honorową zostali odznaczeni także himalaiści biorący udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.  
Audio
  • Krzysztof Wielicki o nagrodzie (IAR)
  • Krzysztof Wielicki o zacnym towarzystwie "Pioletowców" w którym teraz jest on i Wojtek Kurtyka (IAR)
  • Adam Bielecki, wyróżniony Legią Honorową podkreśla w rozmowie z Pawłem Pawlicą, że pomoc w górach jest czymś naturalnym (IAR)
Krzysztof Wielicki odbiera Piolet dOr Carrire
Krzysztof Wielicki odbiera Piolet d’Or Carrière Foto: fot. Michał Złotowski/FestiwalGórski

Uroczystość wręczenia Piolet d’Or Carrière odbyła się podczas gali na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

- Wydaje mi się, że jest to taki ukłon w stronę całego mojego pokolenia lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, kiedy mieliśmy Złotą Dekadę polskiego alpinizmu i himalaizmu. Ale oczywiście z punktu widzenia osobistego cieszę się z tej nagrody. Dzięki moim przyjaciołom, ludziom z którymi się wspinałem mogłem coś osiągnąć. No i cieszę się, że żyję, mimo, że spędziłem tyle lat w górach wysokich, a statystyka jest tutaj nieubłagana. Ale w górach trzeba mieć szczęście, a ja generalnie jestem szczęściarzem - powiedział tuż po odebraniu nagrody Krzysztof Wielicki w rozmowie z Polskim Radiem. 

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawana od 2009 roku. Jej laureatami zostali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington, Wojtek Kurtyka, Jeff Lowe. W ubiegłym roku wyróżnienie odebrał Andrej Stremfelj. 

- Dobrze się znaleźć w takim towarzystwie - stwierdził Wielicki i dodał, że w takich chwilach odzywa się w nim patriota. - Drugi Polak po Wojtku Kurtyce dołącza do tego wyśmienitego grona (...) niech wiedzą, że Polacy nie gęsi i dwóch "Pioletowców" w tym gronie mają.


Wielicki Bielecki 1200 F.jpg
Krzysztof Wielicki 30 lat temu na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Krzysztof Wielicki to legenda himalaizmu. Urodził się w 1950 roku. Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Wielicki jest członkiem prestiżowego The Explorers Club.

Krzysztof Wielicki Wspinanie nazywamy "sztuką cierpienia". Czasami żeby coś osiągnąć trzeba pocierpieć, a cierpienie uszlachetnia

Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Także zimą wspiął się na Kanczendzongę (1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie stanął na Lhotse w 1988 roku. Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.

Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jedną z ostatnich nagród było wyróżnienie księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018).

Alpinizm jest sztuką cierpienia. (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie "czerwonej linii", aby poznać granice swoich możliwości - mówił Wielicki, gdy odbierał nagrodę.

Podczas Festiwalu w Lądku himalaiści Adam Bielecki, Jarosław Botor oraz Denis Urubko, którzy brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku zostali odznaczeni Legią Honorową, najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym. Prezydent Francji Legią Honorową odznaczył także Piotra Tomalę, himalaista wyróżnienie odebrał już wcześniej, 14 lipca w Ambasadzie Francji w Warszawie.

Adam Bielecki 1200 F.jpg
Polacy przebiją "szklany sufit" na K2 bez O2? Adam Bielecki: to wyzwanie na miarę XXI wieku, chcę spróbować

Wszyscy zostali uhonorowani Legią Honorową w randze kawalera dekretem prezydenta Macrona z 11 marca.

Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera oraz Adam Bielecki, Jarosław Botor i mający polskie obywatelstwo od 2015 r. Kazach urodzony w rosyjskim Niewinnomyssku Denis Urubko, uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2, w brawurowej wspinaczce uratowali życie Francuzki Elisabeth Revol. Ich akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie. Polaka Tomka Mackiewicza, który wspinał się wspólnie z Revol, nie udało się uratować. 

- My, członkowie tej akcji i wydaje mi się także ludzie gór, wychodzimy z założenia, że pomoc drugiemu człowiekowi w górach była, jest i powinna pozostać zwyczajną sprawą. Więc całe to zamieszanie wokół całej akcji, jest trochę na wyrost, aczkolwiek rozumiem potrzebę promowania takich postaw i pokazywania, że tak powinno być, że powinniśmy sobie pomagać - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Adam Bielecki, zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I i Broad Peak oraz zdobywca K2, Makalu i Gaszerbruma II. 

Tomek Mackiewicz 1200 F.jpg
Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat postawił pomnik ludzkiej niezłomności. "Teraz z Czapkinsa nie wypada się już śmiać"

Docenieni także przez Polaków i Amerykanów

Alpiniści, za udział w akcji ratunkowej, zostali odznaczeni także przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Docenił ich także Amerykański Klub Alpinistyczny - zostali wyróżnieni nagrodą imienia Davida A. Sowlesa. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polscy bohaterowie, zapisali się w historii himalaizmu". Zagraniczne media pod wrażeniem akcji Polaków na Nanga Parbat

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Sylwester spędził na Lhotse, wchodził solo i w gorsecie. Teraz Wielicki idzie na K2. "Zawsze lubiliśmy machać szabelką"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 22:55
31 grudnia 1988 roku, Krzysztof Wielicki w nietypowy sposób żegnał stary rok. Himalaista jako pierwszy człowiek na świecie wszedł samotnie na Lhotse, w dodatku dokonał tego będąc kontuzjowanym. - Jak był cel to Polacy zawsze lubili wymachiwać szabelką - mówił Wielicki dwa dni temu w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, tuż przed wylotem na wyprawę na K2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mount Everest: Edmund Hillary i Tenzing Norgay pierwsi "załatwili skurczybyka". WYWIAD ze słynnym pszczelarzem

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 10:25
Po wielu nieudanych i często tragicznych wyprawach, 29 maja 1953 r. na Mount Everest wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia góra", film o K2 - pokaże zimę i charaktery wspinaczy? Bielecki: tam potrafi być koszmarnie, jest nie do opisania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Akcja "Ostatniej góry" rozgrywa się podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, drugiego najwyższego szczytu Ziemi, której kierownikiem był Krzysztof Wielicki. Film pokazuje pracę grupy wspinaczy przygotowujących się do wejścia na niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Wyprawowe działania przerywa jednak tragedia rozgrywająca się na Nanga Parbat.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków. Piotr Tomala: znaleźliśmy się w dość abstrakcyjnej sytuacji. Szef PHZ stworzy dream team?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 09:17
Zdziesiątkowany zespół (wypadki, kontuzje, operacje) czy dylematy dotyczące Denisa Urubko - takie między innymi wyzwania stanęły przed Polskim Himalaizmem Zimowym organizującym wyprawę na K2. - Jeszcze wiele rzeczy musimy powiedzieć sobie w twarz, wyjaśnić kilka spraw, by potem wyruszyć w Karakorum jako zespół, a nie docierać się tam na miejscu - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Tomala, szef PHZ.   
rozwiń zwiń