Ekstraklasa. Jego Wysokość Parzyszek. Wisła Kraków przegrała z mistrzem Polski

2019-10-18, 22:36

Piłkarze Piasta po zdobytej bramce. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Czarne chmury zawisły nad trenerem Maciejem Stolarczykiem i jego Wisłą Kraków. Biała Gwiazda, mimo poprawnego meczu, przegrała u siebie z Piastem Gliwice 1:2 (0:1) po dwóch golach głową Piotra Parzyszka. Była to czwarta kolejna porażka krakowskiego zespołu.

Bramkarz Wisły Michał Buchalik był mocno poirytowany faktem, że Biała Gwiazda znów traci gole ze stałych fragmentów gry. Podkreślał jednak, że krakowianie - choć w dziesiątkę - walczyli do końca (IAR)
+

Stały fragment po raz pierwszy...

W 24. minucie po składnej akcji celny strzał oddał Gerard Badia. Chwilę później rozegrany został rzut rożny, zakończony dośrodkowaniem z głębi pola. Do piłki dopadł w powietrzu Piotr Parzyszek i strzałem głową pokonał Mateusza Lisa.

Ekstraklasa: lider zostaje w Szczecinie. Pogoń Szczecin znów zwycięska

Zdobyta bramka dodała skrzydeł piłkarzom gości, którzy chwilę później mieli kolejną okazję do pokonania Lisa. Po kolejnym zagraniu z narożnika boiska następną szansę miał strzelec gola, jednak w ostatniej chwili został powstrzymany.

Wiślacy dążyli do wyrównania, wyróżniali się doświadczeni Sadlok i Boguski, swoją szybkością chciał też błysnąć Michał Mak.

... i po raz drugi

Pięć minut po przerwie Parzyszek podwoił prowadzenie swojego zespołu. Tym razem dośrodkował z rzutu wolnego Tom Hateley, a napastnik mistrza Polski wyprzedził Klemenza, po czym znów trafił z powietrza. Gospodarze nie składali broni. W 57. minucie David Niepsuj zszedł z piłką do środka i precyzyjnym strzałem lewą nogą zapewnił gola kontaktowego. Obrońca Wisły z bohatera stał się antybohaterem, gdy dwadzieścia minut później nieudolnie symulował w polu karnym, przez co zobaczył drugą żółtą kartkę i osłabił swój zespół.

Mistrzowie Polski czekali na kontry, na boisku pojawił się Patryk Tuszyński, ale wiślacy także walczyli do końca. Po szarży Łukasza Burligi nastrzelony został Paweł Brożek, jednak na tablicy wyników nie było zmiany. Swoją szansę miał także między innymi Marcin Wasilewski, a podopieczni Waldemara Fornalika sporadycznie wychodzili z kontratakami. Jeden z nich zakończył się bramką, słusznie nieuznaną z powodu Jorge Felixa, który oddając strzał znajdował się na spalonym.

Wisła na ligowe zwycięstwo czeka od końca sierpnia, zaś Piast przynajmniej do jutra został wiceliderem tabeli.

Wisła Kraków – Piast Gliwice 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Piotr Parzyszek (25-głową), 0:2 Piotr Parzyszek (50-głową), 1:2 David Niepsuj (57).

Żółta kartka - Wisła Kraków: David Niepsuj, Marcin Wasilewski, Łukasz Burliga. Piast Gliwice: Sebastian Milewski, Bartosz Rymaniak. Czerwona kartka za drugą żółtą - Wisła Kraków: David Niepsuj (78).

Sędzia: Mariusz Złotek (Gorzyce). Widzów 16 932.

Wisła Kraków: Michał Buchalik – David Niepsuj, Marcin Wasilewski, Lukas Klemez, Maciej Sadlok – Jean Carlos Silva (64. Łukasz Burliga), Rafał Boguski, Damian Pawłowski (81. Chuca), Michał Mak – Krzysztof Drzazga (46. Przemysław Zdybowicz), Paweł Brożek.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Piotr Malarczyk, Mikkel Kirkeskov - Sebastian Milewski (87. Tomasz Mokwa), Patryk Sokołowski, Tom Hateley, Gerard Badia (67. Patryk Tuszyński) - Jorge Felix, Piotr Parzyszek (81. Dominik Steczyk)

Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)
Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:2 (0:1)
Pozostałe mecze kolejki
2019-10-19:
Korona Kielce - Wisła Płock (15.00)
Legia Warszawa - Lech Poznań (17.30)
Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków (20.00)
2019-10-20:
Arka Gdynia - Lechia Gdańsk (15.00)
Górnik Zabrze - ŁKS Łódź (17.30)
2019-10-21:
Raków Częstochowa - Śląsk Wrocław (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. ŁKS Łódź 11 2 1 8 12-22 7 -10
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze