X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Everest 1980: polscy himalaiści zdobyli zimą najwyższy szczyt Ziemi. "Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie weszli"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:09
Rozpoczynają się obchody 40. rocznicy zimowego wejścia na Everest (8848 m). Na sukces pracowało dwudziestu uczestników wyprawy, jako pierwsi na świecie 17 lutego 1980 roku na Evereście stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. 
Everest 1980
Everest 1980 Foto: Maciej Pawlikowski/Archiwum Fundacji Andrzeja Zawady
  • Narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada
  • Cichy i Wielicki, piąty w historii alpinista, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie 14 ośmiotysięczników), zdobyli Everest o godz. 10.40 czasu polskiego. W Nepalu była 14.25.

Gdy 25 grudnia 1977 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Paczkowski i kierownik przyszłej wyprawy Andrzej Zawada składali w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Nepalu pismo z prośbą o pozwolenie na zimowe wejście na Everest między 1 listopada 1979 a 28 lutego 1980, nikt jeszcze nie wiedział, że tak rozpocznie się niesamowita historia, której bohaterami zostaną polscy himalaiści.  


Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
EVEREST 1980 - SERWIS SPECJALNY

Polacy otrzymali zgodę na wyprawę na najwyższy szczyt Ziemi w listopadzie 1979 roku. Ruszyli w Himalaje, i po 45 dniach akcji górskiej, 17 lutego 1980 roku biało-czerwona zatrzepotała na szczycie Mount Everestu.

Na wielki sukces pracowała ekipa w składzie: Andrzej Zawada – kierownik, 51 lat, Ryszard Dmoch – zastępca kierownika, 47 lat, Andrzej Zygmunt Heinrich – zastępca kierownika ds. sportowych, 42 lata, Leszek Cichy, 28 lat, Krzysztof Wielicki, 29 lat, Krzysztof Cielecki, 44 lata, Walenty Fiut, 32 lata, Ryszard Gajewski, 25 lat, Jan Holnicki-Szulc, 34 lata, Aleksander Lwow, 26 lat, Janusz Mączka, 30 lat, Kazimierz Olech, 51 lat, Maciej Pawlikowski, 28 lat, Marian Piekutowski, 29 lat, Ryszard Szafirski, 42 lata, Krzysztof Żurek, 35 lat, Józef Bakalarski – filmowiec, 54 lata, Bogdan Jankowski – radiooperator, 41 lat, Robert Janik – lekarz, chirurg, 38 lat i Stanisław Jaworski – filmowiec, operator TVP, 33 lata. Na szczycie stanęło dwóch „lodowych wojowników” – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

W 40. rocznicę jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesu, który wydawał się nierealny do osiągnięcia, Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "Everest 1980”.

- Moje pierwsze słowa brzmiały: halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy? Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: na szczycie Everestu!. Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec" - wspomina Leszek Cichy historyczny wyczyn.

Rocznicowe obchody będą miały miejsce w wielu miastach w Polsce. W piątek w Warszawie o godz. 19 w Centrum Olimpijskim będzie miał miejsce benefis Aleksandra Lwowa "Moje himalajskie zimy w 50-lecie wspinania". Krakowianin to jedna z barwniejszych postaci polskiego alpinizmu, uczestnik czterech wypraw zimowych (Everest, Broad Peak, Kanczendzonga, K2), zdobywca Lhotse, Manaslu, Czo Oju i Gaszerbrum II.

W sobotę o specjalnej godzinie 10.40 wystartuje Everest Warszawski, czyli bieg na dystansie 8848 m przy Centrum Olimpijskim. Obecni będą Cichy i Wielicki. Natomiast tego samego dnia w kinie Elektronik (godz. 18) zaplanowano wyjątkową projekcję filmów Anny Pietraszek w hołdzie Zawadzie, twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu, który zmarł 21 sierpnia 2000 r. przegrywając walkę z nowotworem.

Projekcję wzbogacą spotkania z Anną Milewską, żoną Zawady, aktorką filmową i teatralną oraz reżyserką, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Była też uczestniczką wielu wypraw wysokogórskich.

W niedzielę odbędzie się premiera filmu "Everest dla każdego" (kino Luna, godz. 14.25), zaś w poniedziałek, w rocznicę wydarzenia, miejscem spotkania uczestników wyprawy, którzy podzielą się barwnymi wspomnieniami, będzie Nove Kino Wisła (godz. 20.30).

wanda rutkiewicz 1200 free
"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz wchodząc na Mount Everest zirytowała kolegów po fachu

Kolejnym etapem obchodów okrągłej rocznicy pierwszego zimowego wejścia na Everest będą spotkania w Karpaczu (22-23 lutego). Festiwal zakończą 28 lutego w Kielcach projekcja filmów i spotkania z uczestnikami ekspedycji.

Pierwszymi ludźmi na świecie, którzy zdobyli Everest (29 maja 1953 roku) byli Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Pierwszą osobą z Polski i pierwszą Europejką, która zdobyła najwyższy szczyt Ziemi była Wanda Rutkiewicz (16 października 1978). Wielicki i Cichy po raz pierwszy dokonali tego zimą.

Polacy są liderami zimowych zmagań z ośmiotysięcznikami - na 10 spośród 14 wspięli się jako pierwsi, w tym na jeden z Włochem Simone Moro. Niezdobyty pozostaje jedynie K2 (8611 m) w Karakorum.

ah, PolskieRadio24.pl 

Zobacz więcej na temat: góry Mount Everest SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Wielicki: teraz takie czasy - nie mamy lodowych wojowników, a mamy pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:30
- Ludzie się pięknie wspinają, ale nie mają potrzeby i silnej determinacji, żeby pisać jakąś światową historię. Bardziej chcą pisać swoją. Wtedy bardziej uważają. Są kunktatorscy. Ważą, ile można stracić, a ile można zyskać. Może dobrze, nie wiem, ale my byliśmy napaleni, żeby budować potęgę polskiego alpinizmu. Teraz w bazie jak spotkają się dwa pokolenia to młodzież siedzi na tych portalach, godzinami przyciskają coś na swoich telefonach, a my, starszyzna, śpiewamy rosyjskie piosenki - mówi Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wielicki kończy 70 lat: czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 06:35
- Cierpliwość. Dystans. Nigdy na skróty - to jest najważniejsze w górach. (...) Zdecydowanie bym nie polecał tego, co ja zrobiłem na Nanga Parbat w 1996, tego robić nie wolno, to jest przykład, jak nie powinno się działać w górach. Ja miałem szczęście … i czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Wielicki, który kończy 70 lat.
rozwiń zwiń