LM siatkarzy: Grupa Azoty ZAKSA się nie zatrzymuje. Kędzierzynianie w ćwierćfinale bez straty seta

2020-02-20, 07:00

Radość siatkarzy Grupy Azoty ZAKSY . Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali niemieckie VfB Friedrichshafen 3:0 (25:21, 25:21, 25:22) w swoim ostatnim meczu w grupie E Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski zakończyli grupowe zmagania z kompletem punktów i bez straconego seta.

• Sześć meczów, osiemnaście wygranych setów, ani jednego przegranego - tak wygląda bilans kędzierzynian w fazie grupowej
  • W odniesieniu wygranej nad wicemistrzami Niemiec gospodarzom nie przeszkodziła absencja Beniamina Toniuttiego
  • MVP meczu został zmiennik francuskiego rozgrywającego Przemysław Stępień
  • Już w czwartek odbędzie się losowanie par ćwierćfinałowych, w którym Grupa Azoty ZAKSA będzie rozstawiona

Dorównali Rosjanom

Podopieczni Nikoli Grbicia już wcześniej zapewnili sobie awans do ćwierćfinału elitarnych rozgrywek. Sukces kędzierzynian jest tym większy, że jako jedyni spośród 20 uczestniczących w rozgrywkach drużyn nie przegrali w fazie grupowej ani jednego seta. Poza wicemistrzami Niemiec rywalami ZAKSY byli tez belgijskie Knack Roeselare oraz serbska Vojvodina Novy Sad.

Mistrzowie Polski są trzecim klubem w historii Ligi Mistrzów, który w fazie grupowej nie przegrał seta. Wcześniej dwukrotnie udało się to Zenitowi Kazań (w sezonach 2012/2013 i 2014/2015) oraz raz Biełgorie Biełgorod, które dokonało tego wyczynu w sezonie 2013/2014.

Pewna wygrana

Serbski szkoleniowiec zgodnie z zapowiedziami nie wystawił najmocniejszego składu. Nie zagrał choćby rozgrywający Beniamin Toniutti, jednak brak filigranowego Francuza nie przeszkodził w kolejnym pewnym triumfie.

W pierwszym secie kędzierzynianie przeważali od początku. Goście nie byli w stanie zniwelować kilkupunktowej przewagi, a partię zakończył atak Simone Parodiego. W drugiej partii początkowo grano punkt za punkt, ale z czasem faworyci odskoczyli na bezpieczną odległość. Ostatecznie set dobiegł końca po bloku gospodarzy na Brendanie Schmidtcie.

Zmiennik MVP

Friedrischshafen trzecią partię rozpoczęło od prowadzenia 4:2, ale mistrzowie Polski szybko opanowali sytuację, a z czasem odskoczyli rywalom. Ostatecznie kędzierzynianie zwyciężyli równie pewnie co w poprzednich partiach. Na uwagę zasługuje wysoka, 71-procentowa skuteczność gospodarzy w ataku. MVP spotkania wybrano Przemysława Stępnia, który udanie zastąpił Toniuttiego.

Dzięki świetnemu bilansowi w grupie kędzierzynianie będą rozstawieni podczas czwartkowego losowania par ćwierćfinałowych.

Pewni awansu do "ósemki" z pierwszego miejsca w gr. C byli już siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W środowy wieczór ulegli na wyjeździe belgijskiemu Greenyard Maaseik 2:3, ponosząc pierwszą porażkę w tej edycji LM.

Występująca w gr. D VERVA przed ostatnią kolejką spotkań miała jeszcze minimalne szanse na awans. Jej nadzieje zniknęły po zakończeniu kilku spotkań w innych grupach i gdy zawodnicy wychodzili na boisko, to wiadomo było, że debiut w LM zakończą środowym pojedynkiem wyjazdowym z Sir Sicomą Monini Perugia. Przegrali 1:3 i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w tabeli. Włoska ekipa - prowadzona przez trenera biało-czerwonych Vitala Heynena, a której liderem jest reprezentant Polski kubańskiego pochodzenia Wilfredo Leon - uplasowała się na pierwszej pozycji.

W "ósemce" jako zwycięzcy grup znaleźli się także broniące tytułu włoskie Cucine Lube Civitanova, w którym występuje środkowy biało-czerwonych Mateusz Bieniek (gr. A), oraz rosyjski Fakieł Nowy Urengoj (gr. B). Z drugiej pozycji, jako trzy ekipy z najlepszym bilansem, przepustkę wywalczyły: rosyjski Kuzbass Kemerowo, włoskie Trentino Itas oraz belgijski Knack Roeselare, grupowy rywal Zaksy. Dopiero trzecie miejsce w gr. C zajął Zenit, który triumfował w LM w latach: 2008, 2012, 2015-18, a w poprzednim sezonie dotarł do finału. W fazie pucharowej zabrakło go poprzednio w sezonie 2006/07, kiedy nie brał udziału w tych rozgrywkach.

Wyniki 6. kolejki:

grupa C
Greenyard Maaseik - Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:23, 20:25, 19:25, 25:22, 15:8)
Zenit Kazań - Halkbank Ankara 3:1 (25:23, 23:25, 25:19, 25:15)

M Z P sety pkt
1. Jastrzębski Węgiel 6 5 1 17-6 15
2. Greenyard Maaseik 6 4 2 12-13 9
3. Zenit Kazań 6 3 3 14-11 11
4. Halkbank Ankara 6 0 6 5-18 1

grupa D:
Sir Sicoma Monini Perugia - VERVA Warszawa Orlen Paliwa 3:1 (25:17, 25:27, 25:17, 25:19)
Tours VB - Benfica Lizbona 3:1 (25:23, 22:25, 25:23, 25:17)

1. Sir Sicoma Monini Perugia 6 6 0 18-4 18
2. Tours VB 6 3 3 9-11 9
3. VERVA Warszawa Orlen Paliwa 6 2 4 9-12 6
4. Benfica Lizbona 6 1 5 7-16 3

grupa E
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - VfB Friedrichshafen 3:0 (25:21, 25:21, 25:22)
Knack Roeselare - Vojvodina NS Seme Nowy Sad 3:0 (28:26, 25:20, 25:18)

1. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 6 6 0 18-0 18
2. Knack Roeselare 6 4 2 12-9 11
3. VfB Friedrichshafen 6 2 4 7-14 5
4. Vojvodina NS Seme Nowy Sad 6 0 6 4-18 2