Ekstraklasa: tak liga chce wrócić do gry
Władze Ekstraklasy przekazały premierowi i ministrowi zdrowia dokument przedstawiający założenia powrotu piłkarzy na boiska.
2020-04-24, 07:53
- Najczęściej wymienianym terminem wznowienia rozgrywek Ekstraklasy jest przełom maja i czerwca
- W raporcie Ekstraklasy S.A przedstawionym władzom państwowym zostały ujęte wszystkie aspekty związane z procedurami, których będą miały przestrzegać kluby, aby bezpiecznie dokończyć rywalizację
- Powrót do gry ma następować fazami
Raport liczy dziewięć stron. Zawiera wskazówki dla klubów, jak mają się przygotować do restartu ligi i co robić w przypadku stwierdzenia u kogoś choroby COVID-19. Do raportu dotarł "Przegląd Sportowy", który szeroko opisuje jego założenia.
Powiązany Artykuł
Ekstraklasa: testy pozwolą dokończyć sezon? "Na obecnym etapie trudno oszacować koszty, ale jesteśmy zdeterminowani"
Autorzy raportu zaznaczają, że ewentualny powrót do rozgrywek jest uzależniony od zgody władz rządowych i sanitarnych. Jednocześnie podkreślają, że futbol to najbardziej popularny sport, a jego ponowne uruchomienie może wpłynąć w pozytywny sposób na uspokojenie nastrojów społecznych.
Powrót na boiska ma się odbywać fazami
Kluby otrzymają opis środków bezpieczeństwa i zasad, jakie muszą stosować podczas treningów we wszystkich strefach - na boisku, siłowni, szatni oraz w obszarze fizjoterapii.
Pierwsza faza ma trwać 7–21 dni, jest określona jako treningi indywidualne i grupowe. Potem (czas nie został określony) kluby będą mogły zacząć zajęcia w małych, dwuosobowych grupach na boiskach z udziałem jednego trenera.
REKLAMA
Druga faza to treningi zespołowe. Te mają zostać przywrócone na minimum dwa tygodnie przed wznowieniem rozgrywek, które zaplanowano na 29 maja lub 6 czerwca.
Specjalne środki ostrożności
W zaleceniach pojawia się informacja dotycząca wydzielenia podczas treningów stref wyłącznie dla członków zespołów: obowiązek noszenia masek i rękawiczek przez wszystkich trenerów oraz pracowników klubów; zachowywanie dystansu minimum dwóch metrów podczas ćwiczeń grupowych; częsta dezynfekcja i mycie rąk; czyszczenie wszystkich użytkowanych pomieszczeń po każdym użyciu; otwarcie wszystkich drzwi na obiektach treningowych, aby ograniczyć dotykanie klamek; noszenie maseczek i rękawiczek przez wszystkie osoby przebywające w szatni (a więc również piłkarzy). Szatnia traktowana jest jako obszar szczególnej uwagi; wykonywanie zespołowych ćwiczeń biegowych w szeregu, a nie w rzędzie - wyliczono.
W dokumencie nie pominięto wskazań dotyczących działania kuchni, magazynu czy pralni.
Testy
Po 14 dniach przed wznowieniem treningów zespołowych, wszystkie osoby zgłoszone przez klub do sportowej izolacji będą musiały przejść testy na obecność koronawirusa. Ta grupa ma także zostać poddana badaniom przesiewowym, które pozwolą określić, czy ktoś nie przeszedł już COVID-19.
REKLAMA
Jak podaje "PS", z dokumentu przedstawionego m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nie wynika, kto miałby finansować zakup testów medycznych.
- Czekamy na rekomendacje z ministerstwa sportu i ministerstwa zdrowia w zakresie rodzajów testów, więc na obecnym etapie trudno oszacować koszty. Zdajemy sobie jednak sprawę, że Ekstraklasa może ponieść znaczącą część wydatków z tym związanych. Jesteśmy jednak zdeterminowani, żeby bezpiecznie dokończyć rozgrywki - tak do finansowej kwestii odniósł się Marcin Animucki, prezes spółki prowadzącej rozgrywki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Mecze
Plan zakłada ostre rygory dotyczące organizacji meczów. Kalendarz będzie napięty, bo spotkania mają odbywać się często, każda drużyna może grać nawet co trzy dni.
Autorzy projektu rozważają wprowadzenie dwóch dodatkowych "zmian sanitarnych" w pierwszych pięciu meczach po wznowieniu rozgrywek – ma to pozwolić uniknąć kontuzji.
REKLAMA
Sędziowanie
W meczach mają się pojawiać dwie 5-minutowe przerwy (w 30. i 75. minucie) przeznaczone na dezynfekcję. W trakcie meczu na stadionie będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób niezbędnych do sprawnego rozegrania spotkania. Wszystkie będą pracować w przyłbicach i rękawiczkach, a wcześniej przejdą odpowiednie szkolenie. Również sędziowie mają prowadzić mecze w maskach oraz rękawiczkach i używać elektrycznego gwizdka zamiast klasycznego.
<<< CZYTAJ TAKŻE >>> Ekstraklasa: koronawirus może wpłynąć na sędziów. Przyłbice, e-gwizdek i brak VAR?
Co z chorymi?
Przedstawiono protokół postępowania na wypadek, gdyby ktoś w klubach miał objawy zakażenia. Wówczas trzeba niezwłocznie powiadomić Sanepid lub szpital. Taka osoba zostanie odizolowana, a po kwarantannie/leczeniu ponownie zostanie poddana testowi na obecność koronawirusa. Wszyscy, którzy mieli z nią kontakt, będą poddani kwarantannie. Zaznaczono, ze także cała drużyna ma przejść ponownie badania.
W czwartek pojawiła się informacja, ze rząd jest gotów dać zielone światło na wznowienie rozgrywek.
REKLAMA
>>> CZYTAJ WIĘCEJ >>> Rząd jest gotów zgodzić się na wznowienie rozgrywek
ah, PolskieRadio24.pl, "Przegląd Sportowy"
REKLAMA