Bundesliga: pewna wygrana Bayernu po powrocie. Lewandowski nie zgubił formy

2020-05-17, 19:54

Robert Lewandowski. Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE / POOL

Bayern Monachium zwyciężył 2:0 w spotkaniu z Unionem Berlin w swoim pierwszym ligowym meczu po powrocie rozgrywek Bundesligi. Robert Lewandowski zdołał wpisać się na listę strzelców. Polak śrubuje swój świetny wynik w tym sezonie.

O spotkaniu Bayernu Monachium z Unionem Berlin mówi były reprezentant Polski Sebastian Mila (IAR)
+

Bundesliga - podobnie jak prawie wszystkie ligi na świecie - zawiesiła rozgrywki w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Ale jako pierwsza postanowiła wrócić do gry. Ta przerwa przysłużyła się Lewandowskiemu, który w lutym nabawił się kontuzji i miał długo pauzować. Teraz zdołał się wykurować i jest gotowy do powrotu na murawę.

Kapitan reprezentacji Polski swoją pierwszą szansę, by pokonać Rafała Gikiewicza miał już w 3. minucie meczu, kiedy to oddał strzał z szesnastu metrów, a odbita piłka przeleciała nad bramką Gikiewicza.

Union pokazywał jednak, że nie zamierza bezradnie czekać na rozwój wypadków - Lewandowskiemu odpowiedział Ujah, który znalazł się w dobrej pozycji, jednak uderzył potężnie nad bramką Neuera.

W 17. minucie padła pierwsza bramka dla Bayernu, a na listę strzelców wpisał się Mueller, który skierował piłkę do siatki z najbliższej odległości. Piłkarze Unionu reklamowali spalonego, a arbiter, choć początkowo uznał gola, chwilę później zmienił werdykt.

Bayern stopniowo zdobywał coraz większą przewagę, dłużej utrzymywał się przy piłce i przeprowadzał groźne akcje.

Lewandowski w 40. minucie stanął przed wymarzoną okazją do tego, by pokonać Gikiewicza. Ustawił piłkę na linii jedenastu metrów i zdobył swojego 26. gola w tym sezonie Bundesligi. Jako pierwszy piłkarz czołowych pięciu lig Europy strzelił już 40 bramek. To piąty kolejny sezon, kiedy udaje mu się taka sztuka.

Po niezbyt interesującej pierwszej odsłonie meczu Bawarczycy schodzili do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się znacząco, można było spodziewać się, że gospodarze będą musieli się odsłonić i postarać się wywierać większą presję na mistrzu Niemiec. Nic takiego się jednak nie stało, piłkarze z Bawarii spokojnie kontrolowali grę, Union zaś szukał swoich szans przede wszystkim w stałych fragmentach gry, nie mając większego pomysłu na to, jak zagrozić przeciwnikom.

Trzeba jednak przyznać, że defensywa beniaminka spisywała się w tym meczu przyzwoicie, Rafał Gikiewicz nie miał zbyt wiele do roboty, a Robert Lewandowski miał poważne problemy, by znaleźć się w korzystnych sytuacjach do tego, by powiększyć swój bramkowy dorobek.

Na kilkanaście minut przed końcem dobrze z rzutu wolnego dobrał Kimmich, a Pavard zdołał uderzyć głową. Rafał Gikiewicz był bez szans, a Bayern sprawił, że nic nie mogło mu już tu zagrozić.

Bayern umocnił się na prowadzeniu w tabeli, ma cztery punkty przewagi nad wiceliderem, którym jest Borussia Dortmund.

W rozgrywanym wcześniej pierwszym niedzielnym spotkaniu FC Koeln zremisowało 2:2 z FSV Mainz. Gospodarze wygrywali już 2:0, ale rywale zdołali odrobić straty, a losy meczu były otwarte aż do ostatniego gwizdka sędziego, ponieważ jedni i drudzy mieli sytuacje do tego, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.