PGNiG Superliga: nowy format rywalizacji szczypiornistów. Faza play-off przechodzi do historii

2020-06-18, 15:49

PGNiG Superliga: nowy format rywalizacji szczypiornistów. Faza play-off przechodzi do historii
Gwiazdor mistrza Polski PGE VIVE Kielce - Hiszpan Alex Dujshebaev . Foto: PAP/Piotr Polak

Przed startem nowego sezonu dojdzie do zmian w regulaminie PGNiG Superligi. We wrześniu szczypiorniści najwyższej klasy rozgrywkowej rozpoczną rywalizację w systemie każdy z każdym, mecz i rewanż. Po rozegraniu rundy zasadniczej poznamy końcową klasyfikację rozgrywek sezonu 2020/2021.

  • Zrezygnowano z rozgrywania fazy play-off
  • Decyzja ma związek z pandemią koronawirusa
  • Dzięki rezygnacji z play-off PGNiG Superliga będzie miała więcej czasu na rozegranie pełnego sezonu w wypadku wystąpienia drugiej fali pandemii 

Powiązany Artykuł

PGE VIVE 1200.jpg
Koniec potęgi PGE VIVE Kielce? Klub traci wieloletniego sponsora

Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Uzyska tym sposobem również prawo do gry w VELUX EHF Lidze Mistrzów. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi.

- Sezon 2020/2021 rozpoczniemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Niezwykle napięty terminarz meczów reprezentacji i klubów w europejskich pucharach, które zmieniają w tym sezonie swoją formułę, spowodował, że postanowiliśmy rozegrać ligę w nowym systemie. O końcowym wyniku zdecyduje tabela po rozegraniu meczów w formule każdy z każdym, mecz i rewanż. Tym sposobem zagramy systemem, który leży u podstaw piłki ręcznej w Polsce i z powodzeniem funkcjonuje np. w Liqui Moly Handball Bundeslidze - wyjaśnił Marek Janicki, Prezes Superligi Sp. z o.o.

Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych - 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych - 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry - 0 pkt.

Dwóch Polaków w składzie 

To nie koniec nowości. W nadchodzącym sezonie, za sprawą zmian wprowadzonych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, podczas meczów PGNiG Superligi na boisku będzie musiało znajdować się równocześnie minimum dwóch Polaków w każdym z zespołów. Wprowadzony zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.

Start PGNiG Superligi zaplanowany jest w pierwszej połowie września. Ostateczny kształt ligi poznamy na początku lipca, kiedy zostanie zakończony toczący się obecnie proces licencyjny. 

- Nasza decyzja spowodowana jest również potrzebą przygotowania się na różne scenariusze związane z pandemią koronawirusa COVID-19. Rozegranie ligi w tej formule pozwoli nam zachować niewielką rezerwę czasową na pełne rozegranie sezonu - również w przypadku pojawienia się drugiej fali epidemii i ewentualnej konieczności czasowego wstrzymania rozgrywek na jesieni - zapewnił Marek Janicki. 

Szykują powrót 

Superliga Sp. z o.o. przygotowuje również plan bezpiecznego powrotu do hal, w ramach którego powołała m.in. zespół ds. koronawirusa. Zespół pod przewodnictwem Komisarza Ligi opracowuje szczegóły bezpiecznego przeprowadzenia rozgrywek sezonu 2020/2021 w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

pm, inf. prasowa 

Polecane

Wróć do strony głównej