Johaug i juniorki brutalnie potraktowały Marit Bjoergen

2020-06-30, 09:32

Marit Bjoergen. Foto: Wikipedia/Bjarte Hetland

Utytułowana biegaczka narciarska Marit Bjoergen, która przed dwoma laty zakończyła karierę, zdecydowała się na powrót do rywalizacji i trenuje przed sezonem. Norweżka miała okazję skonfrontować się z Therese Johaug oraz młodszymi zawodniczkami. - To było brutalne przebudzenie - powiedziała mistrzyni.

• Norweżka pod koniec maja ogłosiła, że została członkiem zawodowego zespołu długodystansowego, w którym w latach 2015-2017 startowała Justyna Kowalczyk
  • Głównym celem Norweżki jest start w przyszłorocznym szwedzkim 90-kilometrowym Biegu Wazów, który w 2015 roku wygrała Kowalczyk
  • W zespole braci Andersa i Joergena Aukland będzie startować również uważana za obecnie najlepszą biegaczkę narciarską świata i następczynię Bjoergen Therese Johaug. Obie Norweżki biorą też pod uwagę start we włoskim 70-kilometrowym biegu Marcialonga
  • Norweżki rozpoczęły przygotowania do sezonu, a w Oslo miały sprawdzian

Po tym jak Marit Bjoergen ogłosiła, że ma dosyć oglądania koleżanek w telewizji, zabrała się do treningów, Powrót do wyczynowego treningu nie jest łatwy dla 40-letniej zawodniczki, ale ta postanowiła podjąć rękawicę.

Na trasach w Oslo, treningowo sprawdziła swoje obecne możliwości, stając do rywalizacji z jedną ze swoich największych rywalek Theresą Johaug oraz zastępem młodych zawodniczek. Z juniorkami doświadczona i utytułowana zawodniczka, a przy tym matka dwójki dzieci przegrała dwie minuty.

"Zostałam postawiona do pionu, więc mam trochę do nadrobienia" - powiedziała Bjoergen w rozmowie z telewizją NRK.

Johaug pokonanie Bjoergen skomentowała z humorem. - Potrzeba było dwóch lat przerwy Marit i dwójki dzieci, żebym ją pokonała - powiedziała Norweżka.

Bjoergen już wcześniej zapowiedziała, że być może wystartuje nie tylko w maratonach, ale także "w co najmniej jednej konkurencji" podczas mistrzostw kraju na przełomie stycznia i lutego w Trondheim.

Dla zespołu, z którym Johaug i Bjoergen się związały, biegaczki są bardzo ważne z punktu widzenia komercyjnego, ponieważ przyciągną sponsorów, a oglądalność Biegu Wazów z ich udziałem znacznie wzrośnie.

O szczegółach Andrzej Grabowski. (IAR) 2:20
+

40-letnia Bjoergen jest pod względem liczby medali najbardziej utytułowanym zimowym olimpijczykiem. Zdobyła ich aż 15 - osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. W karierze zdobyła też 26 medali mistrzostw świata - 18 złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe. Cztery razy wygrała PŚ w punktacji generalnej i 114 razy zawody indywidualnie.