more_horiz
Wiadomości

Ewa Swoboda wielkimi susami zbliża się do celu. "Może to być krótki, ale dobry sezon"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 14:19
- Mistrzostwa Polski we Włocławku będą najważniejszą imprezą sezonu – mówi trenująca obecnie w COS w Spale najszybsza polska sprinterka Ewa Swoboda. Przyznaje, że bardzo cieszy się z tego, że mogła już wrócić do życia obozowego, bo lubi treningi w większej grupie osób.
Ewa Swoboda podczas treningu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale
Ewa Swoboda podczas treningu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale Foto: PR/COS

- Bardzo się cieszę z powrotu po tym, jak siedzieliśmy miesiąc w domu i tylko tam trenowaliśmy. Było średnio. Z motywacją też było trudniej. W domu się zbytnio nie chciało. Teraz jest fajnie - pierwszy obóz, pierwszy dzień, a już mamy zakwasy. Może to być dobry sezon - krótki, ale dobry – podkreśla rekordzistka Polski w biegu na 60 m.

Ewa Swoboda 1200 PAP.jpg
Ewa Swoboda mierzy w finał igrzysk. "Plan aktualny, tylko przesunięty o rok"

Dodaje, że woli, gdy na treningu jest więcej osób, dlatego bardziej podobają jej się obozy letnie niż zimowe, gdy często musi wykuwać formę w samotności.

- Jak jesteśmy w dużej grupie, to jest raźniej. Zawsze się z chłopakami ścigamy, kto będzie pierwszy na mecie. Myślę, że to taka dodatkowa motywacja – podkreśla.

W swoich planach startowych na 2020 rok wymienia Memoriał Ireny Szewińskiej, Memoriały Kusocińskiego i Skolimowskiej oraz mistrzostwa Polski we Włocławku.

- Mam nadzieję zaprezentować się jak najlepiej. Pokazać, że to siedzenie w domu nie było zmarnowaniem czasu, tylko że coś robiłam i się udało. Słyszałam, że we Włocławku jest bardzo szybka bieżnia, więc mam nadzieję, że będzie dobrze. Nigdy tam nie byłam, ale kilka osób mówiło, że fajnie się tam biega, zawsze jest z wiatrem – mówi Swoboda.

Decyzję o organizacji mistrzostw kraju w mniejszych ośrodkach uważa za dobry sposób na upowszechnianie „królowej sportu”. Taką imprezę uważa także za świetną promocję dla miast.

- To są urokliwe stadiony, tak jak ten tutaj w Spale, na którym trenuję. Chyba każdy lubi tutaj być – przyznaje.

Cel wynikowy na ten sezon to 11,20, a w przyszłym roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio Swoboda chce być w finale na dystansie 100 m.

- Plany były całkiem inne niż 11,20, bo chciałam być w finale igrzysk. Przekładam jednak to wyzwanie o rok. Nadal będzie aktualne – dodaje zawodniczka trenująca w grupie Iwony Krupy.

PAP Marek Plawgo 1200.jpg
Marek Plawgo: sportowcy odczują brak igrzysk [WYWIAD]

W 2021 roku rekordzistka świata juniorek na 60 m ma jeszcze jeden cel – trzeci z rzędu medal halowych mistrzostw Europy. Te odbędą się w jej hali – w Toruniu, gdzie pokazała już nie raz, że bardzo trudno jest ją komukolwiek dogonić.

19 sierpnia w Bydgoszczy odbędzie się 2. Memoriał Ireny Szewińskiej, który będzie pierwszą wielką imprezą lekkoatletyczną od wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Mistrzostwa Polski we Włocławku zaplanowano na 28-30 sierpnia. 

Czytaj także: 

/ah

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka SPORT

Zobacz także

Zobacz także