more_horiz
Wiadomości

Manchester City poznał wyrok. Wyjaśniła się przyszłość "The Citizens" w Lidze Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 11:19
Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) wydał wyrok w sprawie odwołania Manchesteru City od decyzji UEFA o wykluczeniu na dwa sezony z piłkarskiej Ligi Mistrzów.
Piłkarze Manchesteru City
Piłkarze Manchesteru CityFoto: PAP/EPA/Oli Scarff/NMC/Pool

Zdecydowano, że Manchester City będzie mógł zagrać w przyszłym sezonie Ligi Mistrzów. Taką decyzję w poniedziałek 13 lipca podjął Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy (CAS), który rozpatrywał odwołanie angielskiego klubu. Zmniejszono także karę finansową dla Obywateli - z 30 do 10 mln euro.


Posłuchaj
00:54 Dąbrowski.mp3 Piłkarze Manchesteru City będą mogli zagrać w Lidze Mistrzów w przyszłym i ewentualnie kolejnym sezonie. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) cofnął zakaz wydany przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA). Karę nałożono za złamanie zasad finansowego fair-play. O szczegółach Adam Dąbrowski (IAR)

 

Kara została nałożona w połowie lutego za naruszenie zasad tzw. Financial Fair Play. 

UEFA oświadczyła wówczas, że Manchester City dopuścił się "poważnego naruszenia" zasad. Klub, który zaprzecza popełnieniu wykroczenia, złożył odwołanie do CAS. Na początku czerwca w formie telekonferencji sędziowie CAS dokonali przesłuchań zainteresowanych stron oraz świadków. 

- Jestem przekonany, że zagramy w następnej edycji Ligi Mistrzów. Dlaczego? Bo znam argumenty klubu oraz widzę i słyszę, co się dzieje wokół - podkreślał w piątek trener "The Citizens" Josep Guardiola. Guardiola zapowiedział też, że pozostanie w klubie, niezależnie od tego, co zdecydują sądy.

Zasady Financial Fair Play mają na celu m.in. zapobieganie otrzymywaniu przez kluby nieograniczonych kwot pieniędzy poprzez zawyżone umowy sponsorskie z organizacjami powiązanymi z właścicielami.


Posłuchaj
00:20 Iwan.mp3 Zaskoczony tą decyzją jest były reprezentant Polski Tomasz Iwan. (IAR)

 

Izba Orzekająca Klubowego Organu Kontroli Finansowej UEFA (CFCB) uznała w lutym, że klub złamał zasady, "zawyżając przychody ze sponsoringu na swoich kontach oraz w informacjach przekazanych UEFA w latach 2012–16". Jak dodano, klub "zawiódł we współpracy przy dochodzeniu".

W obecnej edycji Ligi Mistrzów drużyna angielska w 1/8 finału rywalizuje z Realem Madryt. Na wyjeździe zwyciężyła 2:1, rewanż zaplanowano na 7 sierpnia.

/ah, IAR 

Zobacz także

Zobacz także