Polska firma zaprojektuje "największą skocznię świata". Obiekt w Harrachovie odzyska blask?
Firma Archigeum spod Bydgoszczy zaprojektuje największą skocznię narciarską na świecie, jaka ma powstać w czeskim Harrachovie - poinformowała "Gazeta Pomorska". Polska pracownia architektoniczna podpisała w tej sprawie umowę z lokalnymi władzami. Oprócz modernizacji skoczni mamuciej, Archigeum ma też zająć się kwestią mniejszych skoczni i tras biegowych. Obiekt w Harrachovie, na którym dawniej odbywały się zawody najwyższej rangi, od 2014 roku jest zamknięty.
2020-07-23, 21:52
- Kompleks skoczni "Certak" ma odzyskać dawny blask
- Czesi chcą, by zmodernizowany obiekt był największą skocznią świata - większą od tych w Vikersund i Planicy
Powiązany Artykuł
PŚ w skokach: Harrachov, Szczyrbskie Jezioro, Thunder Bay... skocznie, na których wygrywali najwięksi, dziś popadają w ruinę
Polacy podpisali umowę z władzami Kraju Libereckiego - regionu, na terenie którego znajduje się obiekt.
- Czesi od wielu lat podejmują starania, aby cały obiekt wraz z legendarną skocznią mamucią odbudować i przywrócić mu zasłużone miejsce wśród zimowych sportowych aren świata. W planach jest, aby skocznia mamucia stała się największą na świecie o rozmiarze HS 250 - powiedział Przemysław Gawęda z podbydgoskiej pracowni w rozmowie z "Gazetą Pomorską".
Obiekt wyłączony z użytku
Modernizacja, której podejmą się polscy projektanci, ma jednak dotyczyć całego kompleksu narciarskiego. Wyremontowane mają zostać też mniejsze skocznie i trasy biegowe.
REKLAMA
Ma to sprawić, by kompleks narciarski w Harrachovie odzyskał dawny blask. Skocznia mamucia od 2014 roku jest wyłączona z użytku. Wówczas odbyły się na niej mistrzostwa świata w lotach narciarskich.
Źródło: YouTube.com/SztukaLatania
Uratują "Certak"?
Przez lata obiekt popadał w ruinę, a w jego ratowanie zaangażowali się polscy i czescy pasjonaci skoków oraz Adam Małysz, który w 2001 roku dwukrotnie wygrał na słynnym "Certaku" konkursy z cyklu Pucharu Świata. Dzięki ich staraniom, udało się zmodernizować najmniejsze skocznie: K-40 i K-70.
Wsparcie inwestycji obiecał czeski rząd, dzięki czemu możliwa stała się modernizacja kompleksu. Jej pierwszym etapem będzie projekt stworzony przez polską firmę, która w dorobku ma m.in. projekt przebudowanej Średniej Krokwi w Zakopanem.
REKLAMA
pm
REKLAMA