Resovia - Stal Rzeszów. Podkarpacka wojna o zaplecze Ekstraklasy rozstrzygnięta w karnych

2020-07-31, 19:48

Kadr z meczu Resovia - Stal Rzeszów. Foto: print screen/stalrzeszow.pl

Resovia pokonała po serii rzutów karnych Stal w 87. Derbach Rzeszowa, które zadecydowały o awansie do Fortuna 1 Ligi. Dla wielu kibiców był to najważniejszy mecz piłkarski w stolicy Podkarpacia w XXI wieku.

• Resovia i Stal Rzeszów ostatni raz na zapleczu Ekstraklasy grały.... 26 lat temu. Resovia nieprzerwanie występowała w II lidze od 1977 roku
  • CWKS był bliski awansu do I ligi w 2010 roku, ale wtedy zabrakło... jednego punktu
  • W tegorocznym sezonie II ligi oba spotkania w derbach Rzeszowa zakończyły się remisem
  • Największym sukcesem w historii Stali Rzeszów jest triumf w Pucharze Polski w edycji 1974/1975, kiedy w finale pokonali po rzutach karnych rezerwy ROW-u Rybnik

Sam fakt, że w finale baraży o Fortuna 1 Ligę spotkały się dwie ekipy ze stolicy Podkarpacia, wywołał duże zainteresowanie w mediach ogólnopolskich. Mecz był szczególnie ważny z perspektywy drużyny Stali, która jest... beniaminkiem 2. ligi. W półfinale baraży "Żurawie" pokonały na wyjeździe GKS Katowice 2:0.

Rywal z miasta - Resovia rozgrywki zakończył na piątym miejscu i w barażach zmierzył się z Bytovią Bytów. O grze w finale zadecydowały rzuty karne, w który lepsi okazali się piłkarze CWKS-u. Obie drużyny z Rzeszowa ostatni raz na zapleczu Ekstraklasy grały w 1994 roku.

Warta Poznań w Ekstraklasie. VAR w roli głównej, Radomiak musi poczekać kolejny rok

Mecz na stadionie na stadionie Resovii przy ulicy Wyspiańskiego 22 lepiej układał się dla gospodarzy, jednak przez całą pierwszą połowę nie przełożyło się to na bramki. Zawodnicy Resovii częściej grali piłką i kontrolowali przebieg spotkania, ale nie byli w stanie przełożyć tego na gola.

Na kwadrans przed końcem pierwszej połowy w dobrej sytuacji znalazł się Hebel, którzy przymierzył z 16. metrów, a piłkę "wypluł" Kaczorowski. Na dobitkę czekał Świderski, ale bramkarz Stali ostatecznie szybko interweniował. Hebel ponownie próbował kilka sekund później, ale tym razem piłka przeleciała nad poprzeczką gości.

Po zmianie stron groźnie zrobiło się 52. minucie po dużym zamieszaniu w polu karnym Stali. "Sovia" zamknęła akcję strzałem, ale ponownie bardzo dobrze zachował się Kaczorowski.

W odpowiedzi gorąco zrobiło się w 75. minucie pod bramką gospodarzy po zagraniu ręką przez zawodnika Resovii. Sędzia jednak nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego. Kilka sekund później Resovia mogła zamknąć wynik meczu, ale kolejny raz na wysokości zadania stanął Kaczorowski.

W końcówce meczu uderzał jeszcze Geniec, ale futbolówka o centymetry minęła słupek bramki Stali. Sędzia przedłużył regulaminowy czas gry o kilka minut, jednak wynik nie uległ zmianie.

Podbrożny spędził kilka lat w Resovii i teraz cieszy się z awansu tej drużyny do 1. ligi (IAR) 0:24
+

Stal mogła wyjść na prowadzenie chwilę po rozpoczęciu dogrywki, ale piłka trafiła w słupek. Na odpowiedź "Żurawie" musiały czekać do zmiany stron. Wtedy kontrę przeprowadzili gospodarze, ale strzał Dziubińskiego sparował Kaczorowski.