Ekstraklasa: Piast - Lech. "Kolejorz" bezlitosny dla rywali, kryzys Piasta trwa

2020-10-04, 20:49

Piłkarze Lecha: Lubomir Satka (z lewej) i Jakub Moder cieszą się z gola dla "Kolejorza". Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piłkarze Piasta Gliwice przegrali na własnym boisku z Lechem Poznań aż 1:4 (0:2) w niedzielnym meczu szóstej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Goście potwierdzili wysoką formę prezentowaną w eliminacjach Ligi Europy, z kolei gospodarze zamykają ligową tabelę.

• "Kolejorz" w czwartek awansował do fazy grupowej Ligi Europy, a w niedzielę poznaniacy udowodnili, że są w wysokiej formie
  • Bramki strzelali Jakub Moder, Dani Ramirez, Filip Marchwiński i Nika Kaczarawa

Ekstraklasa: Warta - Legia. Mecz przełożony z powodu koronawirusa

Goście przystępowali do meczu w świetnych nastrojach. W czwartek pokonali Charleroi 2:1 i awansowali do fazy grupowej Ligi Europy. W PKO BP Ekstraklasie wygrali wcześniej tylko jeden z czterech meczów, ale i tak spisywali się lepiej od Piasta, który miał na koncie ledwo punkt.

Na ławkę trenerską Piasta wrócił natomiast Waldemar Fornalik, który w ostatnich spotkaniach pauzował ze względu na kwarantannę po zakażeniu koronawirusem.

Wymarzony początek

Poznaniacy pokazali, że w meczach ligowych mogą być równie skuteczni jak w Europie. Podopieczni Dariusza Żurawia atakowali od początku. O ile strzał Daniego Ramireza w trzeciej minucie był niecelny, o tyle już trzy minuty później "Kolejorz" wyszedł na prowadzenie.

Z rzutu rożnego dośrodkował Pedro Tiba, piłka trafiła do Lubomira Satki, a słowacki obrońca wystawił ją Jakubowi Moderowi. Pomocnik pewnym strzałem otworzył wynik.

Goście nie zadowalali się jednobramkowym prowadzeniem. W 12. minucie strzał Mikaela Ishaka obronił Frantisek Plach, a pięć minut później słowacki golkiper w sytuacji sam na sam powstrzymał Michała Skórasia. Pięć minut później odpowiedział Piast. Patryk Lipski dośrodkował, a Kristoffer Vida groźnie uderzył głową. Strzał był jednak niecelny.

Vida po raz kolejny zaniepokoił Filipa Bednarka w 27. minucie, lecz golkiper Lecha poradził sobie ze strzałem Węgra z dystansu. W kolejnych minutach niecelnie na bramkę "Kolejorza" strzelali Arkadiusz Pyrka i Sebastian Milewski.

Gol do szatni

Mecz toczył się w niezłym tempie, a okazji dla obu stron nie brakowało. W 33. minucie Plach obronił strzał Ishaka. Cztery minuty później niecelnie uderzał pomocnik Piasta Patryk Sokołowski. Dwie minuty później Piast miał kolejną szansę. Z prawej strony wrzucił Martin Konczkowski, lecz Bednarek odbił piłkę po kolejnym strzale głową Pyrki.

Trener Piasta Waldemar Fornalik zna przyczyny porażki. (IAR) 0:32
+

Lechici zeszli na przerwę z dwoma golami przewagi. Po szybkiej kontrze gości Jakub Kamiński wystawił piłkę Daniemu Ramirezowi, a Hiszpan nie zmarnował okazji na podwyższenie prowadzenia. Piast przegrywał, ale w pierwszych 45 minutach nie ustępował znacznie faworytowi z Poznania.

Wejście smoka

Lech przeważał także po wznowieniu gry. Swoje okazje miał Ishak, jednak szwedzki napastnik dwukrotnie był blokowany. Bardziej skuteczny okazał się rezerwowy Filip Marchwiński.

Młody piłkarz Lecha pojawił się na murawie pojawił się w 59. minucie, a już dwie minuty później trafił do siatki! Fatalną stratę na swojej połowie zaliczył Milewski. Piłkę przejął Moder, który po wpadnięciu w pole karne wyłożył piłkę "Marchewie", a ten spokojnie pokonał Placha.

W 69. minucie Marchwiński mógł zdobyć kolejną bramkę, lecz tym razem uderzył niecelnie. Pięć minut później Lech zdołał jednak podwyższyć rezultat. Sędzia Bartosz Frankowski podyktował rzut karny za faul Piotra Malarczyka na Tymoteuszu Puchaczu, a pewnym egzekutorem jedenastki okazał się inny zmiennik Nika Kaczarawa.

Lechici chcieli wygrać jeszcze wyżej. Ze strzałem Marchwińskiego poradził sobie jednak Plach, a Koldo Muhar trafił w poprzeczkę. Szansę na honorowego gola dla gospodarzy miał z kolei Tiago Alves, który uderzył jednak zbyt wysoko. Piast stracił w końcówce kapitana. Gerard Badia upadł na boisko bez kontaktu z rywalem i nie mógł kontynuować gry.

Gliwiczanie zdołali jednak zdobyć honorową bramkę. Stało się to po tym, jak sędzia Frankowski podyktował jedenastkę za faul Satki na Alvesie w polu karnym. Bednarek obronił rzut karny podczas czwartkowego meczu w Belgii, ale wobec strzału Michała Żyro był bezradny.

Szkoleniowiec Lecha Dariusz Żuraw tłumaczy, że wynik oddaje to co działo się na boisku. (IAR) 0:16
+

Na nic więcej jednak nie było gospodarzy stać. Wysoka porażka nie do końca odzwierciedla przebieg gry, jednak Lech był zdecydowanie lepszy. Gliwiczanie tymczasem wciąż okupują ostatnie miejsce w tabeli.

Piast Gliwice - Lech Poznań 1:4 (0:2)

Bramki: 0:1 Jakub Moder (6), 0:2 Dani Ramirez (43), 0:3 Filip Marchwiński (61), 0:4 Nika Kaczarawa (74-karny), 1:4 Michał Żyro (88-karny).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Kristopher Vida, Michał Żyro. Lech Poznań: Alan Czerwiński, Wasyl Krawec.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 3 215.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Arkadiusz Pyrka (80. Tomasz Mokwa), Patryk Sokołowski (73. Javier Ajenjo Hyjek), Patryk Lipski (70. Tiago Alves), Sebastian Milewski, Kristopher Vida (46. Gerard Badia) - Michał Żyro.

Lech Poznań: Filip Bednarek - Alan Czerwiński, Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wasyl Krawec (75. Mohammad Awwad) - Michał Skóraś, Pedro Tiba, Dani Ramirez (59. Filip Marchwiński), Jakub Moder (66. Karlo Muhar), Jakub Kamiński (59. Tymoteusz Puchacz) - Mikael Ishak (66. Nika Kaczarawa).

Wyniki meczów 6. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2020-10-02:

Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków 3:1 (2:0)
Raków Częstochowa - Wisła Płock 3:0 (1:0)
2020-10-03:
KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 2:0 (2:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - PGE FKS Stal Mielec 1:0 (1:0)
2020-10-04:

Pozostałe mecze kolejki

2020-10-28:
Wisła Kraków - Lechia Gdańsk (18.00)
2020-10-30:
Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok (20.30)
2020-11-03:
Warta Poznań - Legia Warszawa (15.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Piast Gliwice 6 0 1 5 3-11 1 -8
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze