more_horiz
Wiadomości

Peter Shilton, "ofiara" słynnej "ręki Boga", żegna legendę: Diego Maradona nigdy nie przeprosił

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 11:45
Angielski bramkarz Peter Shilton, przyznał, że docenia wielkość zmarłego w środę Diego Armando Maradony, ale dodał też, że pozostał żal, gdyż Argentyńczyk nigdy nie przeprosił za gola strzelonego ręką w ćwierćfinale piłkarskiego mundialu w 1986 roku. Angielskiej bramki strzegł wówczas Shilton. 
Diego Maradona
Diego MaradonaFoto: EPA/ACHIM SCHEIDEMANN
  • Dla drużyny narodowej Maradona zdobył 34 gole, ale prawdopodobnie najsłynniejsze z nich uzyskał w tym samym meczu - w ćwierćfinale MŚ w Meksyku w 1986 roku z Anglią (2:1) 
  • Trafił na 1:0 pokonując Shiltona lewą ręką 
  • Jak później komentowano, widział to cały świat, ale nie widzieli sędziowie
  • Sam Argentyńczyk, mówiąc o tej bramce, wypowiedział słynną w świecie futbolu frazę: "Ręka Boga" 
  • Gol na 2:0 był kwintesencją talentu Maradony, który przedryblował kilku rywali, minął też bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki 
maradona 1200 f.jpg
Maradona i jego najsłynniejsze bramki - "Ręka Boga" i slalom w meczu z Anglią, który był jak wojna o Falklandy-Malwiny


"Argentyńczyk był najlepszym zawodnikiem, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. Jednak nie podoba mi się to, że nigdy nie przeprosił. Ani razu nie przyznał się do oszustwa i nie powiedział, że chciałby przeprosić. Zamiast tego użył swego określenia 'ręki Bożej'. To było niesprawiedliwe" - przyznał Shilton w "Daily Mail". 

71-letni Shilton nie ukrywa, że pozostał w nim żal. Twierdzi, że Maradona był obdarzony "wielkością, ale nie sportową rywalizacją".

"Ale jestem smutny, kiedy dowiedziałem się o jego śmierci w tak młodym wieku. Myślę o jego rodzinie" – stwierdził.

Maradona, który poprowadził jako kapitan reprezentację Argentyny do mistrzostwa świata w 1986 roku, od pewnego czasu borykał się z problemami zdrowotnymi. Na początku listopada przeszedł operację mózgu po wykryciu krwiaka podtwardówkowego. Zmarł we własnym domu wskutek zawału serca. Miał 60 lat.

Diego Maradona 1200.jpg
Maradona nie żyje. Na wieść o śmierci legendy, na oddział intensywnej terapii trafił jego syn

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez ogłosił trzydniową żałobę narodową po śmierci piłkarza.

Posłuchaj
02:56 Diego Maradona wspomnienie Janisz.mp3 Nie tylko sportowy świat wspomina Diego Armando Maradonę - jednego z najlepszych piłkarzy w historii. O legendzie futbolu wieloletni dziennikarz Redakcji Sportowej Polskiego Radia, Andrzej Janisz (PR1)

00:23 Żmuda Maradona 1.mp3 91-krotny reprezentant Polski wspomina szczególnie mecz ligowy w sezonie 1984/85 we włoskiej Serie A, gdy jego US Cremonese sensacyjnie zremisowało 1:1 z Napoli Maradony (IAR)

00:58 Skrzyński Maradona.mp3 Maradonę wspomina Robert Skrzyński (IAR)

   

Czytaj także: 

Zobacz także

Zobacz także