Turniej Czterech Skoczni: Kamil Stoch w wielkiej formie. Polak najlepszy w Innsbrucku

2021-01-03, 15:30

Kamil Stoch podczas 1. serii trzeciego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w skokach narciarskich, na obiekcie "Bergisel". Foto: PAP/Grzegorz Momot

Kamil Stoch wygrał w Innsbrucku trzeci konkurs 69. Turnieju Czterech Skoczni. Polak został nowym liderem niemiecko-austriackiej imprezy przed ostatnimi zawodami w Bischofshofen. Trzecie miejsce w Innsbrucku zajął Dawid Kubacki, a czwarte Piotr Żyła.

• Stoch objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej 69. Turnieju Czterech Skoczni
  • "Rakieta z Zębu" o 15,2 pkt wyprzedza drugiego Dawida Kubackiego
  • Swoje szanse na zwycięstwo w TCS mocno ograniczyli w niedzielę Norweg Halvor Egner Granerud i Niemiec Karl Geiger

SERWIS SPECJALNY - PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH 2020/2021

Stoch został nowym liderem Turnieju Czterech Skoczni. Dwukrotny zwycięzca tej imprezy w klasyfikacji generalnej wyprzedza Dawida Kubackiego i Norwega Halvora Egnera Graneruda, który po niemieckiej części rywalizacji prowadził w tabeli.

"

We have a new #4hills leader! 👏 Kamil #Stoch 🇵🇱 puts himself upfront, followed by his teammate Dawid #Kubacki 🇵🇱 and...

Opublikowany przez Vierschanzentournee Niedziela, 3 stycznia 2021

Biało-czerwoni nie dali się wiatrowi

W Innsbrucku "Rakieta z Zębu" odleciała rywalom, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej serii. W pierwszym skoku Stoch osiągnął 127,5 m. Na półmetku trzykrotny mistrz olimpijski wyprzedzał Słoweńca Anze Laniska (127,5 m) oraz Japończyka Ryoyu Kobayashiego, który skoczył aż 132 metry, co było najdłuższym skokiem zawodów.

Po pierwszej serii w czołowej dziesiątce było czterech biało-czerwonych. Poza Stochem byli to piąty Dawid Kubacki (126 m), szósty Piotr Żyła (126,5) oraz siódmy Andrzej Stękała (126,5 m). Osiemnaste miejsce na półmetku zajmował Aleksander Zniszczoł (128 m).

Klęska faworytów

Pierwsza seria była rozgrywana w dość loteryjnych warunkach. O ile biało-czerwoni świetnie sobie poradzili, o tyle wpadkę zaliczyli inni faworyci TCS. Norweg Halvor Egner Granerud był 29. po skoku na odległość 116,5 m. Trzydziestkę zamknął natomiast Niemiec Karl Geiger, który skoczył 117,5 m.

Taki obrót spraw oznaczał, iż po pierwszej serii konkursu w Innsbrucku Stoch został liderem wirtualnej klasyfikacji 69. Turnieju Czterech Skoczni, a tuż za nim plasował się Kubacki!

Stoch nie zawiódł

Geiger i Granerud odrobili część strat w drugiej serii. Niemiec skoczył 128,5 m, a Norweg wylądował od niego o metr bliżej. Ostatecznie dało im to, odpowiednio, szesnaste i piętnaste miejsce w niedzielnych zawodach.

Stoch przyćmił ich także w drugiej serii. 130 metrów Polaka nie pozostawiło złudzeń, co do tego kto był najlepszy w Innsbrucku. Stoch wyprzedził o 12 punktów drugiego Laniska, który w swoim drugim skoku osiągnął 123,5 m.

Na podium stanęło ostatecznie dwóch biało-czerwonych. Trzecie miejsce zajął Kubacki. Zwycięzca konkursu w Ga-Pa w drugiej próbie poleciał na 127. metr. Tym razem tuż za podium finiszował natomiast Żyła (124,5 m).

Zawody w wykonaniu Polaków podsumowuje były skoczek narciarski Bartłomiej Kłusek. (IAR) 0:12
+

Podobnie jak w Garmisch-Partenkirchen biało-czerwoni zajęli pierwsze, trzecie i czwarte miejsce. Wówczas wygrał Kubacki, na najniższym stopniu podium stanął Żyła, a czwarty był Stoch.

Nieco słabiej w drugiej serii spisał się natomiast Stękała, który po skoku na odległość 120 metrów spadł na 18. pozycję. O jedną lokatę niżej sklasyfikowano Zniszczoła, który w drugiej serii osiągnął 126.5 m.

Będzie trzeci "złoty orzeł"?

Stoch, który w TCS zwyciężał w 2017 i 2018 roku, jest liderem klasyfikacji tej imprezy przed ostatnim konkursem. Polak zgromadził do tej pory 809,9 pkt. Na drugim miejscu sklasyfikowany jest kolejny z biało-czerwonych. Broniący tytułu Kubacki traci do kolegi z reprezentacji 15,2 pkt.

Szanse na to, że po raz czwarty w ostatnich pięciu latach, któryś z polskich skoczków zdobędzie Złotego Orła, który jest trofeum za zwycięstwo w TCS, są bardzo wysokie.

Kłusek uważa, że Stoch nie wypuści już z rąk prowadzenia. (IAR) 0:38