X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

K2: trwa walka o niezdobyty szczyt. "Teraz to miejsce katastrofy"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:34
Wspinacze, którzy działają tej zimy na K2, nie mogą liczyć na łaskę, jeżeli chodzi o pogodę. Trzy dni temu na ośmiotysięczniku szalała wichura, która zmiotła założony już obóz. "Katastrofalny obraz. Stwierdziliśmy, że oba namioty i cały sprzęt, który zostawiliśmy na atak szczytowy, został zniszczony i zmieciony przez wiatr. Straciliśmy wszystko" - informował Nirmala "Nims" Purja. Obecnie otworzyło się jednak krótkie okno pogodowe, podejmowane są kolejne próby.
Mingma Gyalje Sherpa
Mingma Gyalje SherpaFoto: Mingma G/FB
  • Tej zimy o zdobycie K2 walczy pokaźna grupa wspinaczy, w tym Polka Magdalena Gorzkowska
  • O zdobycie K2 (8611 m n.p.m.) walczą profesjonaliści oraz ekipy komercyjne. W bazie pod K2 zameldowali się Muhammad Ali Sadpara (wraz z Simone Moro i Alexem Txikonem w 2016 po raz pierwszy zdobył zimą Nanga Parbat), pod K2 zameldowała się także Tamara Lunger, która także była w ekipie atakującej Nanga Parbat, ale musiała się wówczas wycofać kilkadziesiąt metrów pod szczytem. Na K2 działa również Nirmal "Nims" Purja (zdobywca 14 ośmiotysięczników w 189 dni), jest również lider wielu komercyjnych wypraw Mingma Gyalje Sherpa
  • Z bazy musiał być ewakuowany Polak, Waldemar Kowalewski

W tym sezonie zimowym na K2 działa duża grupa około 60-70 wspinaczy. Ostatni tydzień był dla himalaistów czasem oczekiwania na lepszą pogodę, bo wspinanie nie było możliwe ze względu na szalejący wiatr, który w bazie osiągał 80 km/h a wyżej wiało nawet z prędkością 120 km/h. 

Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

Huragan zniszczył wcześniejszą pracę zespołu dowodzonego przez nepalskiego komandosa Nirmala "Nimsa" Purji. Jego działająca od końca grudnia ekipa dotarła na wysokości 6650 metrów, gdzie założyła obóz drugi (C2) - wspinacze pozostawili w nim sprzęt i zeszli do bazy w oczekiwaniu na lepszą pogodę. Niestety wiatr zniszczył wszystko.

"Nasz zespół dotarł do obozu drugiego i okazało się, że jest to miejsce katastrofy. Nasze namioty i całe wyposażenie, które zostawiliśmy tutaj w ramach planowania ataku szczytowego, zostały zniszczone i porwane przez wiatr. Jestem zdruzgotany, przekazując tę wiadomość. Teraz muszę wszystko ponownie ocenić i przemyśleć. Wszyscy członkowie drużyny wracają do bazy" - napisał na Facebooku Nirmal "Nims" Purja.

Our team reached to Camp 2 today and it was a wreckage site. We found that both our tents and all equipments that we had...

Opublikowany przez Nirmala Purję Niedziela, 10 stycznia 2021

Ekipa komandosa zastanawiała się, czy uda się działać dalej, ale po kilku dniach pogoda się minimalnie poprawiła, a Purja poinformował, że "zawsze ma plan zapasowy" i nie przerywa ekspedycji.

Zostały naprawione poręczówki do wysokości 7000 metrów i wspinacze działają dalej.

"Wreszcie po 8 dniach mamy słoneczko tutaj w K2 Base Camp. Pozostaliśmy w namiocie przez 7 dni przez mocny wiatr, chmury i oczywiście niską temperaturę. Nie jesteśmy pewni naszego obozu na 7000 m. Większość sprzętu mamy w obozie 2, który znajduje się poniżej Czarnej Piramidy. Jeśli namiot został zdmuchnięty, to wracamy do domu. Mam nadzieję, że nasz namiot tam jest i wszystko w nim jest. (...) Pogoda się zmienia, mamy nadzieję, że doczekamy się dobrej pogody, aby ruszyć w górę i poręczować do wyższego obozu" - informuje z kolei Mingma Gyalje Sherpa

Finally after 8 days we have sunshine here in K2 Base Camp. We remained inside the tent for 7 days because of high wind...

Opublikowany przez Mingmę G Niedziela, 10 stycznia 2021

Obecnie ekipy próbują wykorzystać okno pogodowe, celem jest założenie obozu czwartego (C4). 

Weather is good but little bit windy up there. Muhammad Ali and team fixed lines till camp1, we fixed lines from...

Opublikowany przez Mingmę G Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Ostatnie informacje dotyczące działalności Polki Magdaleny Gorzkowskiej mamy z 9 stycznia.

Magdalena Gorzkowska 1200 f
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?

"W tym tygodniu załamanie pogodowe powstrzymało akcję górską Magdaleny Gorzkowskiej na K2. Od poniedziałku w Bazie wiał wiatr z prędkością sięgającą 80 kilometrów na godzinę. W piątek 8 stycznia na szczycie osiągał on prędkość nawet 250 kilometrów na godzinę. Od niedzieli pogoda ma się stopniowo stabilizować, a w połowie tygodnia jest szansa na wznowienie akcji górskiej" - informował zespół.

Podczas poprzedniego wyjścia Magdalena Gorzkowska wraz ze swoją ekipą, w którym jest między innymi Oswald Rodrigo Pereira, dotarła do niskiego Obozu II, gdzie spędziła noc.

materiały #GorzkowskaInPostK2Winter

Z bazy pod K2 musi też być ewakuowany kolejny wspinacz. Ze względu na kłopoty zdrowotne Luis Carlos Garranzo rezygnuje z planów zdobywania K2. Hiszpan zostanie ewakuowany śmigłowcem.

Kowalewski Seven Summit jpg
Waldemar Kowalewski ewakuowany z bazy pod K2

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m. Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori ("Rozległa góra"), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

>>> SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZIMĄ 1980 ZDOBYLI MOUNT EVEREST

>>> SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir ("Wspaniała Góra") należy do Polaków i Denisa Urubki, mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Kukuczka Purja 1200.jpg
Zdobył 14 ośmiotysięczników w 189 dni. Rafał Fronia: Nirmal Purja nie pokonał Kukuczki

Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

Czytaj także:

/ah

Czytaj także

Wierzchołek Nanda Devi East zdobyty przez polskich wspinaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:47
Według informacji projektu Polski Himalaizm Zimowy Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) położony w Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:35
27 maja 1989 roku był tragicznym dniem dla polskiego himalaizmu: w wyniku zejścia lawiny zginęło aż pięciu wspinaczy. - Odkopałem Andrzeja "Zygę" Heinricha rozcinając mu plecak. Potwornie zwijał się z bólu, miał prawdopodobnie złamany kręgosłup - mówił po powrocie z Everestu w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Marciniak, jedyny, który ocalał z wyprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polskie himalaistki napisały historię bez wsparcia panów. Krueger-Syrokomska i Okopińska na szczycie Gaszerbruma II

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25
45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
rozwiń zwiń