X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Waldemar Kowalewski ewakuowany z bazy pod K2

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:16
Waldemar Kowalewski ze względów zdrowotnych zmuszony był wycofać się z wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2. Wspinacz K2 zdobył latem 2019 roku, ale ma też na koncie próbę zimową.
Himalaiści z wyprawy Seven Summits Trek w bazie pod K2 ( Seven Summits Trek)
Himalaiści z wyprawy Seven Summits Trek w bazie pod K2 ( Seven Summits Trek)Foto: FB/Seven Summits Trek

Na początku listopada Kowalewski poinformował, że podejmie w tym sezonie zimowym próbę zdobycia K2. Polak dołączył do ekipy Seven Summit Treks.

Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

"20.12.2020 rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów k2 mierzący 8611m, w rejonie Pakistan Karakorum - informował wspinacz".

Teraz okazuje się, że Kowalewski musi zrezygnować z powodów zdrowotnych. Polak 2 stycznia ma być ewakuowany z bazy. Kowalewski dotarł pod K2 kilka dni temu, nie rozpoczął akcji górskiej. 

"Niestety muszę poinformować wszystkich obserwujących poczynania Waldka na K2, że musiał zrezygnować z dalszej walki i za 2-3 dni będzie z powrotem {w Polsce - przyp. red.)" - napisał na Facebooku Michał Kowalewski, brat alpinisty.

Jak informuje Monika Witkowska (także się wspina) prawdopodobną przyczyną problemów Kowalewskiego jest przepuklina.

PILNE SPOD K2! Niestety dotarła do nas przykra informacja z Pakistanu. Waldek (Waldi) Kowalewski, za którego tak mocno...

Opublikowany przez Monikę Witkowską - Podróże małe i duże Piątek, 1 stycznia 2021

Dla Kowalewskiego było to trzecie spotkanie z K2 - w Karakorum działał już zimą 2019 roku, a potem w lipcu tego roku stanął na szczycie. 

"Ogólnie rozpocznę 12 ekspedycję na ośmiotysięcznik z których sukcesem zakończyłem 5. Jednak ta długa droga, gdzie każda ekspedycja trwa blisko 2 miesiące, pokazała mi i nauczyła czego góry nie wybaczają, gdzie można i co poprawić podczas akcji górskiej. Brutalne zderzenie z zimową ścianą z zimowymi szalenie trudnymi warunkami tam panującymi nawet w bazie, już przeszedłem, szczyt natomiast latem zdobyłem. Jestem gotowy aby to zrobić, dam z siebie wszystko. Będę pracować dla zespołu, będę poręczować własnymi linami odcinki drogi. Zbudujemy igloo" - pisał wspinacz.

W tym sezonie zimowym na K2 działa duża grupa około 60-70 wspinaczy. Niezdobyty dotąd o tej porze roku szczyt atakuje kilka niezależnych ekip w tym Polka Magdalena Gorzkowska.

Magdalena Gorzkowska 1200 f
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m. Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori ("Rozległa góra"), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir ("Wspaniała Góra") należy do Polaków i Denisa Urubki, mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA


Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

Czytaj także:

/ah

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje SPORT

Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:00
- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polskie himalaistki napisały historię bez wsparcia panów. Krueger-Syrokomska i Okopińska na szczycie Gaszerbruma II

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25
45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sylwestrową noc na Lhotse Wielicki nie zatańczył z Ingrid. Uzbrojony w gorset ortopedyczny solo zdobył szczyt

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 09:00
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspominał Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:10
- Nie czuję się odpowiednią osobą do wydawania opinii na temat tego, co się wydarzyło na Broad Peaku w 2013 roku, ale porównywałem dwie wcześniejsze, podobne wyprawy. Jedna z nich, to też wyprawa na Broad Peak, pierwsza na ten szczyt w 1957 roku (...) Druga, to przykład z 1988 roku z Mount Everestu - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jerzy Porębski, który wraz z Dariuszem Kortko napisał biografię Macieja Barbeki.
rozwiń zwiń