more_horiz
Wiadomości

Liga Mistrzów: UEFA planuje zmiany w formacie rozgrywek. Fatalne wieści dla polskich drużyn

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 15:33
Kolejna reforma Ligi Mistrzów nadchodzi wielkimi krokami. UEFA zamierza przekształcić regulamin rozgrywek w ten sposób, aby kluby z najbogatszą historią miały w niej zagwarantowane miejsce. To fatalna informacja dla ekip o skromniejszych dokonaniach, w gronie których znajdują się m.in. polskie zespoły.
Liga Mistrzów
Liga MistrzówFoto: PAP/Nick Potts
  • O kwalifikacji do Ligi Mistrzów od sezonu 2024/25 ma decydować tzw. ranking historyczny
  • UEFA ma również zrezygnować z podziału na grupy - o awansie zdecyduje jednolita tabela 

Dzięki reformie Ligi Mistrzów UEFA zamierza spełnić oczekiwania największych klubów Europy i jednocześnie odwieść je od projektu Superligi, czyli międzynarodowych rozgrywek poza jurysdykcją federacji. 

Jak informuje włoski dziennikarz Tancredi Palmeri, nowy format Champions League ma wejść w życie od sezonu 2024/2025. Pierwszą zmianą ma być wprowadzenie tzw. systemu szwajcarskiego, polegającego na rezygnacji z dotychczasowego podziału na grupy i utworzeniu jednej tabeli dla wszystkich uczestników. Każdy zespół rozegrałby 10 spotkań. 

Po 10 kolejkach szesnaście drużyn, które uzbierały najwięcej punktów, otrzymywałoby prawo startu w fazie pucharowej. Tam rywalizacja toczyłaby się według klucza z części "ligowej". Najlepszy klub zagrałby z szesnastą drużyną, drugi z piętnastą itd. Dodatkowo liczebność zespołów w każdej edycji miałaby wzrosnąć z 32 do 36.

Reforma a "sprawa polska"

Najważniejszą i jednocześnie najbardziej niepokojącą dla polskich klubów zmianą ma być wprowadzenie "rankingu historycznego", który zapewniałby czołowym klubom Champions League automatyczny awans na podstawie wyników osiągniętych w poprzednich latach. Według informacji Palmeriego UEFA jest zdecydowana na wspomniane rozwiązanie.

Dla klubów Ekstraklasy, których szanse na kwalifikację do elitarnych rozgrywek i tak mocno zredukowała ostatnia reforma, to fatalna wiadomość. W praktyce oznacza ona zmniejszenie puli drużyn, które wezmą udział w eliminacjach do Champions League.

Ekstraklasa zajmuje obecnie 30., czyli najniższe miejsce w historii w rankingu UEFA. Z tego powodu mistrz Polski rozpoczyna kwalifikacje do LM od I rundy. Legia Warszawa, która w tym roku reprezentowała Ekstraklasę w rozgrywkach, zajmuje obecnie 78. miejsce w rankingu UEFA.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem