more_horiz
Wiadomości

Koniec Ligi Mistrzów w obecnej formule? Podział na grupy może stać się przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 14:43
Francuska gazeta "L'Equipe" opisała założenia pomysłu Europejskiej Unii Federacji Piłkarskich (UEFA), która chce zmienić format Ligi Mistrzów na bardziej atrakcyjny, by zablokować powstanie Superligi. Według tych informacji, działacze chcą zrezygnować z klasycznej fazy grupowej na rzecz tzw. systemu szwajcarskiego i zwiększyć liczbę spotkań. 
Puchar Ligi Mistrzów
Puchar Ligi MistrzówFoto: materiały prasowe
  • Według nowego pomysłu, w fazie grupowej piłkarze rozgrywaliby aż 180 spotkań, zamiast 96, jak jest obecnie 
  • Proponowany format miałby wejść w życie w 2024 roku 
Ronaldo 1200.jpg
Puchar Włoch: Juventus - Inter. Zaliczka z pierwszego meczu wystarczyła. "Stara Dama" w finale

Wydaje się, że powstanie Superligi, w której występować miałyby największe kluby Starego Kontynentu jest bliższe niż kiedykolwiek. Media podawały nawet listę uczestników nowych rozgrywek. Ich powstanie oznaczałoby rezygnację klubowych gigantów z gry w rozgrywkach UEFA, co przełożyłoby się na prestiż i poziom Ligi Mistrzów. 

Inny system=więcej meczów 

Europejska centrala podjęła więc działania mające na celu zmianę formatu Ligi Mistrzów, tak, by najwięksi grali ze sobą częściej. Według "L'Equipe", UEFA chce zwiększyć liczbę drużyn występujących w LM z 32 do 36. Klasyczna faza grupowa z podziałem na grupy przeszłaby do historii. 

Zamiast niej każdy zespół grałby po dziesięć spotkań z dziesięcioma przeciwnikami według tzw. systemu szwajcarskiego, którym rozgrywane są turnieje szachowe. Kluby byłyby klasyfikowane w jednej tabeli, a osiem najlepszych awansowałoby bezpośrednio do 1/8 finału. Pozostali uczestnicy tej fazy rozgrywek byliby wyłaniani na podstawie baraży między drużynami z miejsc 9-24 w tabeli.

W fazie grupowej nie odbywałoby się więc 96 spotkań, jak dotychczas, a aż 180. Mecze rozgrywane miałyby być od wtorku do czwartku, a pierwsza faza rozgrywek trwałaby od września do stycznia. 

Co dalej? 

Zmiana nie jest jeszcze przesądzona, ale, według gazety, jest jednym z możliwych scenariuszy. Wcześniej o podobnym formacie informowały "La Gazzetta dello Sport" czy angielska stacja Sky Sports.

W życie miałby wejść od sezonu 2024/25. Niewykluczone jednak, że do tego czasu największe kluby zdecydują się porzucić europejskie puchary i stworzyć wspomnianą Superligę.

/empe 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem