PŚ w skokach: niepokojące prognozy na konkursy w Zakopanem. "Pogoda może dokuczyć skoczkom"
- To będą mroźne i śnieżne konkursy - tak prognozowane warunki pogodowe podczas rozpoczynających się w piątek zawodów Pucharu Świata w Zakopanem ocenił Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
2021-02-11, 15:15
- Pogoda może mieć wpływ na przebieg weekendowych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem - informuje IMGW
- Synoptycy przewidują opady śniegu, bardzo niskie temperatury i dosyć silne porywy wiatru
Według Walijewskiego, kolejne trzy-cztery doby przyniosą coraz większe spadki temperatur. - W nocy na Podhalu oraz pod Tatrami słupek rtęci będzie wskazywał od minus 16 do ponad 20 stopni poniżej zera. W ciągu dnia maksymalne wartości wahać się będą od -15 do - 10 - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Zapytany o pozostałe warunki pogodowe stwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż zarówno podczas piątkowych kwalifikacji jak i obu konkursów indywidualnych będzie sypał śnieg.
- Może dla nas nie będą to jakieś spektakularne opady, bo dziennie nie powinny przekroczyć 7-10 cm, ale organizatorom i skoczkom momentami mogą dokuczyć - zauważył.
Najbardziej istotnym elementem pogodowym w tej dyscyplinie jest jednak wiatr. - Tu moim zdaniem momentami jego siła i kierunek mogą mieć jakiś wpływ na przebieg konkursów. O ile nic się nie zmieni, to dotychczasowe prognozy przewidują, że porywy północno-zachodniego wiatru będą okresowo wynosiły 20 km na godzinę (około 5,5 m/s). To przy położeniu Wielkiej Krokwi spowoduje, że skoczek może odczuwać boczne podmuchy - zakończył Walijewski.
Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego liczy jednak, że prognozy w tym względzie się nie sprawdzą. - W dobrych warunkach wiatrowych zawodnik od razu po wyjściu z domku startowego oddaje skok i nawet tak niska temperatura nie stwarza większego problemu. W takiej sytuacji do momentu ruszenia z rozbiegu spędza na mrozie najwyżej 20-25 sekund no i potem kilka w locie. Gorzej, gdy wieje i musi zejść z belki. Do domku nie wraca i w te kilka minut oczekiwania może solidnie się wychłodzić - podsumował.
REKLAMA