Serie A: Juventus bez Szczęsnego, ale z wygraną. Inter zrobił krok w stronę scudetto

2021-04-07, 20:39

Piłkarze Juventusu Turyn. Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Juventus Turyn i Inter Mediolan wygrały swoje zaległe mecze z Napoli i Sassuolo po 2:1. W ekipie "Starej Damy" zabrakło Wojciecha Szczęsnego, którego zastąpił Gianluigi Buffon, natomiast w zespole Napoli 90 minut rozegrał Piotr Zieliński.

Oba zespoły jak tlenu potrzebowały punktów w tym spotkaniu. Juventus i Napoli przed środowym meczem miały po 56 punktów w tabeli Serie A i zajmowały odpowiednio: 4. i 5. miejsce. Był to więc pojedynek o lepszą pozycję przed końcówką sezonu, w której obie drużyny będą walczyły o kwalifikację do przyszłorocznej Ligi Mistrzów.

Od pierwszej minuty w barwach Napoli zobaczyliśmy Piotra Zielińskiego, natomiast Andrea Pirlo, mimo uprzednich zapewnień o pewnej pozycji 31-latka w klubie, nie wystawił do gry Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz reprezentacji Polski, który zawalił mecz z Torino, usiadł na ławce rezerwowych, a między słupkami "Starej Damy" stanął Gianluigi Buffon.

Już w 2. minucie Cristiano Ronaldo zmarnował wyborną sytuację - po dośrodkowaniu Danilo piłka "przelała" się po głowie Portugalczyka i chybiła celu. Już w kolejnej akcji piłkę ze skrzydła dostał Piotr Zieliński i, podobnie jak Portugalczyk, posłał futbolówkę z dala od bramki.

Kolejna okazja "Starej Damy" już zakończyła się golem - w 13. minucie po dobrym podaniu Federico Chiesy Cristiano Ronaldo strzelił swoją 25. bramkę w 26. meczu tego sezonu w Serie A. Po chwili Napoli mogło odpowiedzieć gospodarzom, ale z linii pola karnego fatalnie przestrzelił Fabian Ruiz.

W końcówce pierwszej odsłony Lorenzo Insigne oddał kolejny groźny strzał zza pola karnego, jednak piłka przeleciała nad poprzeczką bramki Juve. Do przerwy utrzymało się jednobramkowe prowadzenie Juventusu.

Drugą połowę od mocnego uderzenia rozpoczęło Napoli. Po dynamicznej akcji w "szesnastkę" gospodarzy wpadł Di Lorenzo, który huknął jak z armaty, ale wprost w Buffona, który odbił piłkę. "Azzurri" naciskali coraz bardziej i wydawało się, że lada moment wyrównają. W 58. minucie do sytuacji strzeleckiej ponownie doszedł Insigne, ale znów górą był Buffon.

Nadzieje Napoli rozwiał Paulo Dybala - Argentyńczyk w 73. minucie przyjął piłkę i zza obrońcy precyzyjnym strzałem ulokował piłkę w siatce. Dla trapionego przez problemy zdrowotne gwiazdora była to dopiero 3. bramka w tym sezonie.

Napoli walczyło do końca, a ich ciągła presja na rywalach zaowocowała rzutem karnym po faulu Giorgio Chielliniego na Victorze Osimhenie. Na kolejne gole "Azzurrim" zabrakło jednak czasu.

O punkty w środę walczył też lider Serie A - Inter Mediolan. "Nerazzurri" pokonali Sassuolo 2:1 po bramkach Romelu Lukaku i Lautaro Martineza. Dla Sassuolo trafił Hamed Traore. Dzięki wygranej "Nerazzurri" umocnili się na prowadzeniu we włoskiej ekstraklasie. Ich przewaga nad drugim w tabeli Milanem wzrosła do 11 punktów.