Bundesliga: koronacja Bayernu przełożona. Lewandowski coraz bliżej rekordu Muellera

2021-04-24, 17:40

Mecz Bayernu Monachium z Mainz. Foto: PAP/EPA/Alexander Scheuber / POOL

Robert Lewandowski zdobył bramkę w wyjazdowym meczu z Mainz, jednak Bayern Monachium przegrał 1:2. Kapitan reprezentacji Polski wrócił do gry po kontuzji i stara się pobić rekord Gerda Muellera.

• Polak nadal pozostaje liderem klasyfikacji strzelców w Bundeslidze
  • Bayern Monachium prowadzi w tabeli Bundesligi z dorobkiem 71 punktów. Obrońcy tytułu mają dziesięć "oczek" przewagi nad RB Lipsk

Bayern ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze pięć spotkań ligowych, co cały czas daje Robertowi Lewandowskiemu szansę na to, by przebić legendarnego napastnika Bayernu Monachium Gerda Muellera, który w sezonie 1971/1972 strzelił 40 goli, co jest największym wyczynem w historii Bundesligi.

Lewandowskiemu w tym zadaniu może przeszkodzić kontuzja, której nabawił się podczas eliminacji mistrzostw świata w spotkaniu z Andorą. Po powrocie do Monachium okazało się, że przerwa napastnika Bayernu trwała miesiąc.

Powrót do gry był udany tylko połowicznie - strzelony gol z pewnością cieszy, jednak było to trafienie kontaktowe, praktycznie w ostatniej akcji meczu, kiedy Bayern przegrywał 0:2. Kapitan reprezentacji Polski strzelił w tym sezonie ligowym już 36 bramek.

Gospodarze wyszli na prowadzenie już w 3. minucie meczu, kiedy do siatki trafił Jonathan Burkardt, który wykorzystał błąd bramkarza Manuela Neuera.

Minęło nieco ponad pół godziny i było już 2:0 dla Mainz. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego podwyższył Szwed Robin Quaison. Bayern do przerwy nie stworzył poważnego zagrożenia pod bramką drużyny z Moguncji.

Bawarczycy, mimo porażki, pozostają na pierwszym miejscu w tabeli, mając dziesięć punktów przewagi nad wiceliderem RB Lipsk. Porażka oznacza jednak, że Bawarczycy nie wykorzystali szansy, aby już w sobotę zapewnić sobie dziewiąty z rzędu tytuł.

Wszystko wskazuje zatem, że koronacja monachijczyków to tylko kwestia czasu, za to ciekawie zapowiada się walka o miejsca 2-4, również premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Za RB Lipsk sklasyfikowany jest VfL Wolfsburg z 57 punktami,a tuż za podium znajduje się Eintracht Frankfurt (56), który w sobotni wieczór uległ na wyjeździe Bayerowi Leverkusen (1:3).

Wolfsburg, którego piłkarzem jest Bartosz Białek, miał dużą szansę na umocnienie się w pierwszej czwórce, jednak w sobotę przegrał u siebie ważny mecz z piątą Borussią Dortmund 0:2. BVB powiększyła dorobek do 55 punktów. Obie bramki zdobył Norweg Erling Haaland, który ma już 25 ligowych goli w tym sezonie. Lepszy od niego jest tylko Lewandowski.

Borussii nie przeszkodził w zwycięstwie fakt, że od 59. minuty musiała grać w osłabieniu z powodu czerwonej kartki Anglika Jude'a Bellinghama.