Wimbledon: Hurkacz odprawił Federera i po raz pierwszy w karierze zagra o finał Wielkiego Szlema. Polak poznał rywala

2021-07-07, 19:11

Hubert Hurkacz. Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Hubert Hurkacz pokonał w ćwierćfinale Wimbledonu legendę tenisa Rogera Federera 3:0. Polak po raz pierwszy zagra w półfinale Wielkiego Szlema. Kolejnym rywalem wrocławianina będzie Włoch Matteo Berrettini, który wygrał z Kanadyjczykiem Felixem Auger-Aliassime.

• Wimbledon potrwa do 11 lipca
  • Londyński turniej rozgrywany jest na All England Tennis and Croquet Club
  • Wśród kobiet w poprzedniej edycji triumfowała Rumunka Simona Halep (nie gra w tej edycji), w grzej pojedynczej mężczyzn tytułu broni Serb Novak Djoković
  • Przed rokiem Wimbledon nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Roger Federer, który w sierpniu skończy 40 lat, znalazł się w najlepszej ósemce londyńskiej imprezy już po raz 17., natomiast w ćwierćfinale Wielkiego Szlema zagrał po raz 58. W przypadku Polaka jest to debiut na tym etapie rywalizacji. Tenisista z Bazylei ma już status legendy tenisa. Z dotychczasowych 20 osiem wywalczył na londyńskiej trawie.

W zawodowej karierze Roger Federer wygrał 1247 meczów i poniósł 274 porażki. Triumfował łącznie w 103 turniejach, wobec trzech zwycięstw Polaka. Przez 310 tygodni był liderem rankingu światowego, w którym obecnie zajmuje ósmą pozycję. Na korcie zarobił ponad 130 milionów dolarów. Obaj tenisiści zmierzyli się do tej pory tylko raz - w 2019 roku w amerykańskim Indian Wells Federer wygrał 6:4, 6:4.

24-letni Hurkacz jest czwartym polskim singlistą, który awansował do ćwierćfinału Wimbledonu. Przed nim ten etap osiągnęli Wojciech Fibak w 1980 roku oraz w 2013 roku Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz, który również osiągnął półfinał.

Obaj tenisiści zaczęli od wygranej swojego serwisu. Federer dokonał tego w lepszym stylu, pewnie wygrywając 40:0. W trzecim gemie Polak był bliski przełamania serwisu Szwajcara, ale doświadczony Federer odrobił straty i doprowadził do wyrównania 2:2.

W piątym gemie wrocławianin przełamał 39-latka i ładnym wolejem zakończył akcję, wychodząc na prowadzenie w kluczowym momencie pierwszego seta. Polak poszedł za ciosem i wygrał kolejne gemy, prowadząc 5:2. Legenda tenisa jeszcze zdołała jeszcze wyrwać dla siebie trzeciego gema, ale ostatecznie to Hurkacz wygrał pierwszego seta w ćwierćfinale Wimbledonu.

Już na początku drugiego seta Federer szybko przełamał Polaka i wyszedł na prowadzenie 2:0. W trzecim gemie przy serwisie Szwajcara bardzo długo trwała wymiana z Hurkaczem, ale ponownie lepszy okazał się tenisista z Bazylei, który powiększył swoją przewagę. W porównaniu z pierwszą odsłoną meczu w Londynie Federer z każdą minutą czuł się coraz pewniej, punktując wrocławianina. Polakowi udało się wygrać trzy gemy z rzędu i doprowadzić do wyrównania przy swoim serwisie. Do końca seta trwała zacięta rywalizacja, którą zakończył tiebreak na korzyść Hurkacza (7:6).

Trzeci set Hurkacz zaczął od wygranej przy swoim serwisie. Po prawie godzinnej batalii w drugiej partii meczu na Centre Court w Londynie Federer miał coraz większe problemy z Polakiem. Polak pewnie przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 3:0. Do końca tej partii nie dał większych szans popularnemu „Maestro”. Hurkacz pewnie pokonał Szwajcara 6:0 i po raz pierwszy w karierze zagra o finał Wielkiego Szlema.

HUbert Hurkacz pokonał Rogera Federere - w konferencji prasowej z udziałem polskiego tenisisty był Cezary Gurjew (Polskie Radio/Jedynka) 1:52