more_horiz
Wiadomości

Diamentowa Liga: Natalia Kaczmarek czwarta w Gateshead. Ostatni sprawdzian przed igrzyskami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 23:30
Natalia Kaczmarek zajęła czwarte miejsce czasem 51,71 w biegu na 400 m w mityngu Diamentowej Ligi w Gateshead. Wygrała Jamajka Stephenie Ann McPherson - 50,44. To był ostatni sprawdzian mistrzyni Polski przed wylotem do Japonii na igrzyska olimpijska.
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek Foto: Forum/Reuters/ALEKSANDRA SZMIGIEL

W tym sezonie Kaczmarek radzi sobie znakomicie. Regularnie biega poniżej 52 sekund, a rekord życiowy wyśrubowała do 50,72. W Gateshead po raz pierwszy w tym roku miała okazję ścigać się ze ścisłą światową czołówką.

Ostatni sprawdzian Kaczmarek 

W stawce ośmiu zawodniczek 23-letnia wrocławianka miała drugi tegoroczny wynik. Jako jedyna ze startujących w Wielkiej Brytanii lekkoatletek poniżej 50 sekund dystans jednego okrążenia pokonała w tym roku właśnie McPherson, która jeszcze nie ma na koncie wielkich sukcesów indywidualnie, ale medale igrzysk i mistrzostw świata zdobywała ze sztafetą.

- Jestem po dwóch tygodniach ciężkiego treningu i sama byłam ciekawa, na co mnie teraz stać. Jestem na dobrej drodze - oceniła.

Kaczmarek musiała uznać jeszcze wyższość Brytyjki Jodie Williams - 50,94 i Holenderki Lieke Klavier - 51,54. Polkę czeka teraz ślubowanie oraz wylot do Japonii na zgrupowanie przed igrzyskami w Tokio. W stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni wystąpi indywidualnie oraz wspomoże sztafetę 4x400 m.

Vetter wygrał i nie chce wracać do Gateshead 

W rywalizacji oszczepników po raz kolejny równych sobie nie miał Niemiec Johannes Vetter, który tym razem rzucił - 85,25 m. To było jego 18. zwycięstwo z rzędu, ale później ostro skrytykował organizatorów.

- Na tym rozbiegu można połamać sobie nogi! To był mój pierwszy i ostatni start w karierze na tym stadionie - powiedział ostro.

Bol znowu pokazała klasę 

Rewelacyjna Holenderka Femke Bol odniosła kolejne zwycięstwo na 400 m ppł. Tym razem rekordzistka kraju pokonała ten dystans w 53,24 i prawie 1,5 s wyprzedziła drugą na mecie Amerykankę Shamier Little.

- To była kolejna bardzo ważna próbą przed igrzyskami w Tokio. Zwycięstwo w takim gronie smakuje szczególnie. Jestem już bardzo podekscytowana startem olimpijskim i nie mogę się doczekać - przyznała Bol.

Pogoda dopisała 

W trójskoku mężczyzn triumfował Portugalczyk Pedro Pichardo - 17,50. Wzwyż najlepszy wynik uzyskał reprezentant Wysp Bahama Donald Thomas, który w pierwszym podejściu pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2,25 m. Ale kolejna wysokość była już nie do przejścia.

Pod nieobecność największych gwiazd w kobiecym sprincie na 100 m najszybsza okazała się Szwajcarka Ajla Del Ponto - 11,19. Z kolei na lepiej obsadzonym dystansie 200 m wygrała mistrzyni olimpijska Jamajka Elaine Thompson-Herah - 22,43.

Wśród panów jako jedyny 100 m poniżej 10 sekund pokonał Amerykanin Trayvon Bromell - 9,98. W rywalizacji płotkarzy na 110 m najszybszy był Jamajczyk Ronald Levy - 13,22, a na 100 m Brytyjka Cindy Sember - 12,69.

- Pogoda nam dzisiaj świetnie dopisała. Cieszę się, że moje nogi nareszcie są coraz szybsze i mnie nie bolą. Jestem podekscytowana tym, co nas czeka w najbliższych dniach i tygodniach. To będą moje drugie igrzyska, dlatego doświadczenie i wrażenia na pewno będą inne, tym bardziej, że teraz lecę ze swoją siostrą - skomentowała Sember.

W biegu na 800 m najlepszy okazał się Amerykanin Isaiah Harris - 1.44,76. W skoku o tyczce wygrała Amerykanka Sandi Morris - 4,76. W silnej stawce w konkursie skoku w dal triumfowała Ukrainka Maryna Bech-Romanczuk - 6,77. Rekord Hiszpanii na 3000 m poprawił Mohamed Katir - 7.27,64. To też rekord mityngu.

Lemiesz "zającem" 

Tradycyjnie w mityngach w Wielkiej Brytanii odbywają się biegi na milę oraz sztafetowe na 4x100 m.

W pierwszej z tych konkurencji, rozgrywanych na zawodach rzadko, triumfowali Brytyjczyk Elliot Giles - 3.52,49 i Amerykanka Kate Grace - 4.27,20. W kobiecej rywalizacji bieg prowadziła Aneta Lemiesz. Z kolei w sztafetach najszybciej pałeczkę do mety "dowieźli" Brytyjczycy - 38,27 (najlepszy tegoroczny wynik na świecie) i Holenderki - 42,84.

Diamentowa Liga KALENDARZ 2021:

23 maja - Gateshead
28 maja – Doha
10 czerwca - Florencja
1 lipca – Oslo
4 lipca – Sztokholm
9 lipca - Monte Carlo
13 lipca - Gateshead 
21 sierpnia - Eugene
26 sierpnia - Lozanna
28 sierpnia - Paryż
3 września - Bruksela
8-9 września - Zurych

/empe 

Zobacz także

Zobacz także