more_horiz
Wiadomości

Diamentowa Liga: Polki w finale cyklu. Lićwinko, Andrejczyk i Kaczmarek wystąpią w Zurychu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:57
Trzy polskie lekkoatletki Kamila Lićwinko, Maria Andrejczyk i Natalia Kaczmarek wystąpią w mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu. Po raz pierwszy w historii finałowe zawody odbędą się w jednym mieście. Rywalizacja potrwa dwa dni - 8 i 9 września.
Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko Foto: PAP/Andrzej Grygiel

MC Fajdek 1200.jpg
Paweł Fajdek rapuje. Natchnieniem Piotr Małachowski. "Za jego dobre imię gotów wystrzelić magazynek"

To będzie creme de la creme lekkoatletycznego sezonu. By dostać się na mityng w Szwajcarii trzeba było uzbierać odpowiednią liczbę punktów w poprzednich zawodach i dostać zaproszenie od organizatorów. Na stadionie wystąpią najlepsi z najlepszych.

Zwycięzcy otrzymają czek w wysokości 30 tys. dolarów, diamentowe trofeum, które ma 35 cm i waży 4,8 kg oraz tzw. dziką kartę na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Eugene.

Pierwszego dnia rywalizacja będzie toczyć się... w centrum miasta. Może to dla lekkoatletów nie jest nic nowego, ale kilka innowacji organizatorzy wprowadzili. W nietypowym otoczeniu odbędą się chociażby biegi na 5000 m. Zbudowano prowizoryczną bieżnię o niespotykanej długości 560 m.

Dwa metry na koniec kariery? 

W mieście odbędą się też rywalizacje mężczyzn i kobiet w pchnięciu kulą, skoku wzwyż i trójskoku. W drugiej z tych konkurencji wystąpi Lićwinko, która w tym sezonie kończy karierę sportową. „Skacząca mama”, jak siebie sama nazywa, chce się zająć wychowywaniem córeczki.

Stadion Śląski 1200 forum.jpg
Memoriał Kamili Skolimowskiej znajdzie się w Diamentowej Lidze? "Chcemy więcej"


W Zurychu będzie miała okazję zmierzyć się m.in. z medalistkami olimpijskimi: utytułowaną Rosjanką Marią Lasickiene, uwielbianą przez kibiców Australijką Nicolą McDermott i 19-letnią Ukrainką Jarosławą Mahuczich.

Polka w tym sezonie jest regularna, choć nie skacze bardzo wysoko. Ta jednak właśnie konsekwencja doprowadziła ją do finału Diamentowej Ligi. Marzy jej się skok na wysokości 2 metrów. Byłby to jej rekord życiowy na stadionie i zarazem najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Jak zapewnia jej mąż i trener Michał, brązową medalistkę MŚ z Londynu (2017) na to stać.

Pierwszego dnia rywalizacji wystąpi z Polek tylko Lićwinko.

Posłuchaj
00:09 Kamila Lićwinko przed diamentową ligą.mp3 Dla Kamili Lićwino będzie to ostatni start w karierze (IAR)

 

W czwartek na starcie staną oszczepniczka Andrejczyk i biegająca na 400 m Kaczmarek.

Bark przeszkadza Andrejczyk 

Pierwsza z nich walczyć będzie nie tylko z rywalkami, ale i z bolącym barkiem. Wicemistrzyni olimpijska jednak bardzo chce wystąpić w Zurychu i ma nadzieję, że to jej nie zaszkodzi. - Nie traktuję tego, jak rewanżu za igrzyska. Chcę się już po prostu dobrze bawić - zapewnia.

Do Europy nie przyleciała mistrzyni olimpijska Chinka Liu Shiying. W Zurychu będzie jednak brązowa z Tokio Australijka Kelsey-Lee Barber oraz legenda tej konkurencji Czeszka Barbora Spotakova.

W finałowym mityngu nie będzie już obowiązywać krytykowana przez zawodników i kibiców zasada, że zawody wygrywa osoba, która rzuci najdalej w ostatniej kolejce rywalizacji. Organizatorzy wracają do starych zasad - kto osiągnie najlepszy wynik w całym konkursie, zwycięża.

Kaczmarek poluje na "życiówkę"

W czwartek na 400 metrów pobiegnie też mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska ze sztafet 4x400 m Kaczmarek. Najlepsza polska biegaczka jest nadal w życiowej formie. W niedzielę w Memoriale Kamili Skolimowskiej poprawiła rekord życiowy na 50,70 i... nadal nie ma dość. W Zurychu ma wystąpić pięć zawodniczek, które w tym sezonie biegały poniżej 50 sekund.

Posłuchaj
00:15 Natalia Kaczmarek przed diamentową ligą.mp3 Przed startem w Zurychu Kaczmarek zdaje sobie sprawę ze swoich słabości, ale zamierza powalczyć z teoretycznie lepszymi od siebie rywalkami (IAR)

 

W sumie odbyło się dotychczas 12 mityngów Diamentowej Ligi w tym sezonie. Odwołane zostały - z powodu pandemii Covid-19 - zawody w Chinach i Rabacie.

Diamentowa Liga KALENDARZ 2021:

23 maja - Gateshead
28 maja – Doha
10 czerwca - Florencja
1 lipca – Oslo
4 lipca – Sztokholm
9 lipca - Monte Carlo
13 lipca - Gateshead 
21 sierpnia - Eugene
26 sierpnia - Lozanna
28 sierpnia - Paryż
3 września - Bruksela
8-9 września - Zurych

/empe 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem